Sağlık
Giriş Tarihi : 23-10-2014 15:25   Güncelleme : 23-10-2014 15:25

Sagliginiz Risk Altinda!

Sahte kozmetik ürünler ciltte tahris, saç dökülmesi, kizariklik, kasinti ve alerjik reaksiyonlara neden oluyor ve ciddi sekilde tüketici sagligini tehdit ediyor

Sagliginiz Risk Altinda!


DS Laboratories’in Türkiye Yöneticisi Engin Ulutan, içerdikleri ucuz katki maddeleri ve kimyasallar nedeniyle toplum sagligini tehdit eden sahte kozmetik ürünlere karsi tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktalari açikladi.

Tüketicilerin kolaylikla ulasabildikleri sahte ürünlerin, ambalajlari, siseleri ve kullanim kilavuzlari ile birebir taklit edildigini ve asillarindan ayrilmasinin çok zor oldugunu belirten Ulutan, en büyük görevin tüketicilere düstügünü ifade etti. Ulutan’a göre sahte kozmetik ürünler, içerdikleri yabanci etken ya da koruyucu maddeler nedeniyle saç dökülmeleri, ciltte tahris, hassasiyet, kizariklik, kasinti ve alerjik reaksiyonlara neden oluyor ve ciddi sekilde tüketici sagligini tehdit ediyor. Tüketiciler, perakende ya da e-ticaret yoluyla satin aldiklari tüm ürünlerin güvenilir olup olmadigini kontrol etmesi gerekiyor.

Ulutan, kullanilan tüm kozmetik ürünlerin ambalajlarinin çöpe atilmadan önce bir daha kullanilmayacak duruma getirilmesinin de büyük önem tasigini ve sahte ürün kullanimini engelleyecegini ifade etti.
Ulutan, sahte ürünlerin nasil anlasilacagi konusunda sunlari kaydetti:
"Ürünün satis fiyatina bakin
- Ürünlerin satis fiyatina dikkat edilmelidir. Piyasa satis degerinin altinda fiyatlarla satilan kozmetik ürünlerin sahte ve/veya izinsiz üretilmis olma ihtimali oldukça yüksektir.
Ürünle ilgili bilgileri teyit edin
- Ürünün ambalaji üzerinde yer alan açiklamalarin, içindekiler bilgisi ile sisesi ve ürün prospektüsünde yer alan bilgilerin ve içindekiler bölümünün uyumlu oldugu teyit edilmelidir.
Renkler canli ve parlak mi?
- Ürün ambalajinda kullanilan renklerin parlak ve canli, yazilarin ise okunakli oldugundan emin olunmalidir.
Ambalajlari kontrol edin
- Ürünün ambalajinda kullanilan kagidin kalin, kaliteli ve parlak (cilali) oldugundan emin olunmalidir. Ambalajin dokusunun görme engelliler için yapilan kabartmalar haricinde pürüzsüz olduguna, ürünün üzerine yapistirilan etiketlerin kutunun renginden baska bir renkte ve rahat okunabilecek büyüklükte olduguna dikkat edilmelidir.
Ürünün Türkçe etiketinin bulundugundan emin olun
- Yurt disindan ithal edilmis ve yabanci dilde kutusu olan ürünlerin üzerinde mutlaka Türkçe etiket bulunduguna, bu etikette üretici ve/veya ithalatçi firmalarin ticari unvanlarinin, adres bilgilerinin, ürünün kullanim talimatinin, saklama kosullarinin, son kullanma tarihinin ve açildiktan sonraki son kullanma tarihi bilgilerinin bulundugu kontrol edilmelidir.
Barkod numarasinin geçerliligini kontrol edin
- Ürün üzerinde bulunan barkod numarasinin http://gepir.org.tr/ internet adresinden hangi firmaya ait göründügü kontrol edilerek ithalatçi firma bilgisi ile uyusup uyusmadigina dikkat edilmelidir.
Satis sitesinin güvenlik agi olmali
- Internet yolu ile yapilan satin almalarda satis sitesinin güvenilir oldugundan emin olunmalidir. Ürün satin alinirken üretici ve/veya ithalatçi firma bilgileri mevcut degil ise firma sahibi ile irtibata geçilerek bu bilgiler talep edilmelidir.
Ithalatçi ile iletisime geçin
- Ürünün ithalatçi firma harici bir perakende satis noktasindan satin alinmak istemesi durumunda, ithalatçi firma ile irtibata geçilerek satis noktasina ürün verilip verilmedigi teyit edilmelidir.
Fisi ve faturayi unutmayin
- Ürünü satin alirken mutlaka fis ve fatura talep edilmelidir. Satici firmanin fatura vermek istememesi durumunda düzenlenen fisin kozmetik ürün harici bir kategori ile siniflandirilarak (Örnegin ilaç) düzenlenmedigine emin olunmalidir".