Genel
Giriş Tarihi : 29-07-2021 19:13   Güncelleme : 29-07-2021 19:13

Şaftlı Ve Jeneratörlü Kırkım Makinası Teslim Programı Yapıldı

Doğu Anadolu GAP İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ortaklaşa düzenlenen Şaftlı Ve Jeneratörlü Kırkım Makinası Teslim Programında yetiştiricilere can suyu olan kırkım makinelerinin verilmesi için İlçe Müdürlüklerine makinaların teslimi yapıldı

Şaftlı Ve Jeneratörlü Kırkım Makinası Teslim Programı Yapıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 2021 yılı Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında hazırlanarak Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulan ve destek almaya hak kazanan "Küçükbaş Hayvancılıkta Makine ile Kırkımın Yaygınlaştırılması ve Şaftlı Kırkım Makinası Kullanımı" projesi hayata geçirildi. Bu kapsamda ilde Şaftlı Ve Jeneratörlü Kırkım Makinası Teslim Programı yapıldı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen programda Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın kırkım makinalarının ve sıvatların bölgedeki koyun varlığının artırılmasına ve daha da gelişmesine katkı sağlayacağını söyleyerek Desteklerinden dolayı Doğu Anadolu GAP idaresi Başkanlığına ve emeği geçenlere teşekkür etti. Yaylaklardaki sulak alanların ağaçlandırılmasının da önemine değinen Akın Küçükbaş hayvan sayısını artırma yönünde Çalışma yaptıklarını kaydetti. Törende daha sonra söz alan İl Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, projenin küçükbaş hayvan üreticisine önemli işgücü desteği vereceğini hatırlatarak, alınan makinaların İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde muhafaza edileceğini ve ihtiyaç halinde yetiştiricilerin yararlanabileceklerini söyledi. Sistemin kullanılmasının Milli Servet olan yünlerin değerlendirilmesinin ise Milli Ekonomiye katkı sunması açısından önemli olduğunu ifade etti. Malatya Ticaret Odası Başkanı Ramazan Özcan ise konuşmasında bu tür projelerin küçükbaş hayvan varlığının artmasına katkı sunacağını ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Malatya’mız hayvancılığı için son derece önemli olan ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de çiftçilerin işini kolaylaştıracak olan kırkım makinalarının üreticilere, çiftçilere hayırlı olmasını temenni ederek konuşmasına başlayan Vali Aydın Baruş ise: “Ülkemizin hayvancılığının güçlendirilmesi ilimizin hayvancılığının güçlendirilmesi bu noktada büyük önem taşıyor bu nedenle üreticilerimiz çiftçilerimiz de bizim için çok önemli.” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit