Siyaset
Giriş Tarihi : 08-11-2012 09:40   Güncelleme : 08-11-2012 09:40

"Sadece tarimda degil, hayvancilikta da sorun var"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Malatya’da pancar ekim alanlarinin daraltilip tütün ekimine izin verilmedigini ifade ederek, "Sadece tarimda degil, hayvancilikta da sorun var" dedi.


CHP Il Baskani Enver Kiraz, Malatya’da pancar ekiminin azalmasini degerlendirerek, "Pancar ekiminin azalmasi, 10 yildir iktidarda olan hükümetin üretime bakisini göstermektedir. Sorun sadece pancar ile sinirli degil, tütün üreticisi de yok olmustur. Son 6 yilda pancar üreticisi sayisi 134 binden 38 bine düsmüstür. Siz nisasta bazli seker ülkeye getireceksiniz, bizim üreticiye seker pancari ektirmeyeceksiniz, sonra kalkip Seker Fabrikasi bakin zarar ediyor diyerek özellestireceksiniz. Malatya'nin mali olan fabrika vatandaslarimizin elinden gidiyor. Malatyali vatandaslarimiz bunlari görüyor ve eziliyor. Bunun hesabini soracaktir. Üreten köy sayisi 68 köyden 46 köye düsmüstür. Tütün üretimi yok edilip Tekel Fabrikasi kapatildi. Tekel Fabrikasi'nin yerinde yeller esmektedir" ifadelerini kullandi. 
"Kayisi üreticisi, simdi kayisi agaçlarini kesiyor. Çünkü kayisi para etmiyor" diyen Kiraz, sözlerine söyle devam etti:
"Sadece tarimda sikinti yoktur. Hayvancilik da sikintili günler geçiriyor. Üreticiler zarar ediyor diyorlar. Biz CHP olarak Yesiltepe Hayvan Pazari'ni Kurban Bayrami öncesinde ziyaret etmistik. Hayvancilik yapan vatandaslarimiz kan agliyor. Bize orada artik hayvancilik yapmayacaklarini söylediler. Bu hali kabul etmememiz mümkün degil."