Yaşam
Giriş Tarihi : 11-02-2021 15:39   Güncelleme : 11-02-2021 15:58

Saçlar Neden Dökülürün Çaresi Saç Ekimi !

Hormon genetik nedenler ve yaşlanmayla beraber saçlar da zamana yenik düşüyor ve dökülüyor. Kişiler ise her zaman saçların ve çekiciliğin aynı kalacağı yanılgısına düşüyorlar. Erkek ve kadın birçok kişinin korktuğu bir problem haline gelen saç dökülmesi kişinin kendini yaşlı ve çirkin görmesine sebep oluyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas Quartz Klinik’te gerçekleştirilen saç ekimi ile ilgili bilinmeyenleri sizler için paylaşıyor;

Saçlar Neden Dökülürün Çaresi Saç Ekimi !

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır. Kalıtımsal sebepler, hormonal dengesizlikler, vücutta çinko yada demir eksikliği ya da yaşın ilerlemesi sebebiyle dökülebilir. Saç dökülmesi kişilerde huzursuzluğa ve gerilime sebep olabilir. Hekim ile konuşmak ve saç dökülmesinin sebeplerine ulaşıldıktan sonra uygun yöntem seçilerek saç ekim işlemi yapılabilir. Quartz Klinik’te saç ekim işlemi için FUE tekniği tercih ediliyor. İz olmadan ve kesi yapılmadan uygulanan işlem tamamen hasta konforuna yönelik bir prosedür olma özelliğinde.

Saç Ekimi Detayları

Saç ekimi profesyonel bir ekip tarafından uygulandığında mükemmel sonuçlar verebiliyor. Foliküler Ünite Ekstraksiyonu kısa adıyla FUE yönteminde verici bölgede bulunan saçların 1 mm kısaltılması ile başlanıyor. Lokal anestezi ile uyuşturulan alandaki saçlar mikromotor ucu ile kıla yakınlaştırılır. Kıl mikromotorun tam orta noktasında odaklandırılarak  ve saç kılının çıkış açısına doğru konumlandırılarak dokudan ayrılır. Profesyonel eller tarafından mikro penset ile hassas bir biçimde çekilir. Foliküler ünite mikromotor uç ile daha önceden gevşetildiği için rahat bir biçimde kendiliğinden gelir. FUE yöntemi greftlerin zarar görmesini minimuma indiren bir sisteme sahiptir. Greftlerin alındığı bölgede 0,6 mm den daha küçük sıyrıklar meydana gelir. Bu sıyrıkların oluşması cihazdan kaynaklanır, bir iki gün içinde kapanır ve hiç iz kalmaz. Kesi izi olmamasından dolayı da enfeksiyon riski de bulunmamaktadır.

Saç Ekiminde Donör Bölge Neresidir?

Saç kökleri özellikle ense bölgesinden iki kulak arası bölgeye kadar olan bölümde güçlü ve yoğun olarak bulunur. Donör alanda kullanılan bu saç kökleri daha kuvvetli olduğu için ekim yapılan alan için bu bölge tercih edilir. Saç ekimi sonrasında saçların daha kalıcı olmasında bu saç köklerinin etkisi büyüktür.

Saç Ekim İşleminin Kalıcılığı Var Mı?

Saçların dökülmesini tetikleyen en önemli etken vücutta testosteron hormonunun bulunmasıdır. Bu hormonun saç dökülmesine neden olan etkisi bulunur.

Saç Ekimine Nasıl Gelinmeli?

Saç ekim işleminden önce hekim tarafından ön muayene edilen saç bölgesine nasıl bir işlem uygulanacağı detaylarıyla kişiye anlatılır. Saç ekim işlemi yaptırmadan bir hafta önce  kanamaya sebep olacak ya da kanamayı artırıcı ilaçların (aspirin vb) kullanımına ara verilmesi, bitkisel çayların ve bitkisel ürünlerin yine B ve E vitamini katkılı vitamin komplekslerini eğer ki kullanıyorsanız ara vermek gerekmektedir. Sigara bağımlılığınız mevcutsa bir hafta önceden sigara içmeyi ve alkol kullanımını bir hafta öncesinden bırakmalısınız.

Saç Ekim İşleminden Sonra

Saç ekim işlemi yaptırdıktan sonraki ilk üç gün saç köklerinin oynamaması bakımından önemli bir süreçtir.Eğer bu üç gün içinde saç ekimi yapılan alana dokunulmamışsa FUE yöntemi kalıcılığı olan bir işlemdir. Saç ekimi yapılan alanlarda küçük kırmızı noktaların görülmesi ya da minimal düzeyde sızıntı oluşması normaldir. Saç ekim takip eden üç gün baş bölgesine temas edilmez ve bu bölgeye su değdirilmez. Dolayısıyla bu bölge kesinlikle yıkanmamalıdır.İlk yıkama saç ekim merkezinde sağlık çalışanları tarafından özen ve itina ile gerçekleştirilir.

FUE ile saç ekiminde kaşıntıya sebep olan kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklanmalar tırnakla sökülmemeli, çekiştirilmemelidir. Kabuklar yolunmaz, kendi kendisine iyileşip düşmesi beklenir. Saç derisinin kaşınması iyileşme belirtisidir. Ekim yapılan bölgede oluşan kabuklar ortalama 10 gün içinde geçer.

Ekim işleminden sonraki, birkaç hafta içinde ekim yapılan saçlarda şok dökülme yaşanır. Şok dökülme dediğimiz olay aslında saçların köklerden dökülmesi değil sadece kırılmasıdır. Dökülen saçlar 6 ile 9 ay arasında tekrar çıkar ve uzar. Bir yılın sonunda ise ön saçlarda ortalama 8-11 cm, tepe saçlarında 12-13 cmlik uzama görülür.

Saç Ekimi Fiyat Bilgisi

Saç Ekimi Quartz Klinik’te Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir.  Saç ekimi fiyatlarında doktor ve kliniğe göre farklılıklar olabilmektedir. Quartz Poliklinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızı arayarak saç ekim randevusu oluşturabilirsiniz.