Röportaj
Giriş Tarihi : 05-01-2022 15:01   Güncelleme : 05-01-2022 15:27

Saç Ekimi Hangi Mevsimde Yapılmalı?

Saç kaybı yaşayan çoğu kişi, hangi mevsimin saç ekimi için en uygun olduğunu merak eder. Ayrıca bazı insanlar, elde edilecek sonuçların bir sezonda, diğerinden daha verimli olduğu görüşünü taşımaktadır.

Saç Ekimi Hangi Mevsimde Yapılmalı?

Fakat bu tür operasyonların iyileşme süreci, kişinin saç yapısı ve yapılan işlemin komplikasyonuna da bağlı olacaktır. Bu nedenle, başarılı bir işlem ve iyileşme sürecinin hızını, sadece mevsime bağlamak doğru bir bakış açısı olmayabilir. Dr. Bayer Saç Ekimi Kliniğinden Doktor Yetkin Bayer, saç ekimi hangi mevsimde yapılır sorusuna cevap veriyor.

Mevsim Faktörü Ne Kadar Önemli?

Gelişen tıbbi teknoloji ve yöntemler sayesinde artık saç ekimi her mevsimde yapılabiliyor. Mevcut teknikler kullanılarak herhangi bir zamanda saç ekimi yapılabilmekle birlikte, elbette her mevsimin kendine ait bazı zorlukları söz konusu olabiliyor. Örneğin, kış mevsiminde soğuk hava nedeniyle bere takma ihtiyacı bir zorluk olarak tanımlanabilirken, yazın ise aşırı terleme ve direkt gün ışığı yine bir negatif etken olarak tanımlanabilir. Yani aslında her mevsimin iyi veya kötü yanları vardır.

Buradan bakıldığında, saç ekimi için doğru mevsim sorusuna aslında göreceli olarak cevap verebileceğimizi söyleyebiliriz. Genel geçer ifadelerle belli dönemlerin saç ekimi için uygun dönemler olduğu kayda geçmiş olsa da, bu durum bir zaruret arz etmez ve koşulların uygun olması durumunda herhangi bir mevsimde pekala saç ekimi yapılabilir.

Kaldı ki, DHI yöntemi ve FUE yöntemlerinde kullanılan araç ve teknikler, herhangi bir dönemde ekim için uygun zemini sağlar. Burada ekim işleminin yetkilendirilmiş resmi kayıtlı klinikler ve uzman hekimler tarafından yapılıyor olması şartları uygun hale getirecektir.

Saç Ekimi İşlemi İçin Zihinsel Olarak Hazırlanmak

Saç ekimi işlemi, kişinin kendisini psikolojik ve maddi yönden uygun şartları oluşturmasıyla başlayacaktır. Yani kişi zihinsel olarak hazır olmalıdır. Bu operasyon için zihinsel hazırlık, iş yaşamından ve diğer stres etkenlerinden biraz boş zaman yaratmaktır. Ayrıca bu işlem için vakit ayırabilmelidir. Bu şartlar altında saç ekimi işlemi yaptırmak mantıklı olacaktır.

Yaz veya kış mevsiminin dezavantajları birçok faktör ile değiştirilebilir. Bu nedenle, herhangi bir mevsimde saç ekimi yapılabilir. Fakat bazı aylarda, özellikle mevsim geçişlerinde, saç dökülmeleri sıklaşıp azalabilmektedir. Bu nedenle kişinin kendi saç yapısına uygun durumu değerlendirip işlem yaptırması tavsiye edilir.

Bazı doktorlar tepe ve alın bölgesine saç ekimi için sonbahar mevsimini uygun görürler. Ayrıca bazı dönemlerde saç ekim klinikleri çok yoğun olabilmektedir. Bu sebeple, bazı kişiler bu yoğunluğun geçmesini beklerler. Bu kişiler kliniğin sakin dönemlerinde saç ektirme işlemini tercih ederler.

Saç Ekimi İçin En Uygun Mevsim

Saç ekimi işlemi için kış mevsimi en iyi zaman olarak bilinir. Fakat yapılan son araştırmalar, yaz mevsiminde yapılan işlemin saçları daha iyi uzattığını göstermiştir. Böylece tedavi edilen cildin ve ekilen saç köklerinin yenilenmesi kolaylaşmaktadır. Ayrıca, yaz ayları izin dönemleri olduğu için kişiler saç ekimi için kolayca izin alabilirler. Buna ek olarak, işlem gören bölge bu aylarda yuvarlak şapka ile korunup gizlenebilir.

Kış aylarında ise doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınmamaktadır. Böylece ameliyatlı bölge için zararlı olan güneş ışınlarından korunmak daha kolaydır. Ayrıca kışın saç ekimi olan bölgenin terlemesi olasılığı olmayacaktır. İşlemden 6 gün sonra yünlü başlık takılabilir.

Kış mevsiminde insanların yaşam tarzı değişir. Yani dışarıda olmak, yürümek veya egzersiz yapmak gibi faaliyetler çok azaltılır. İnsanlar daha çok içeride vakit geçirirler. Bu durum saç ektiren kişinin tüm süreci daha kolay atlatmasında faydalı olacaktır. Ayrıca kışın günler kısadır. İşlem yaptırmış bir kişinin dışarıda geçirmek isteyeceği süre kısa olacaktır. Böylece evinde dinlenip iyileşme sürecini daha sağlıklı atlatabilir.

Yukarıda açıklandığı gibi her mevsim saç ekimi işlemi yapılabilir. İşlemi yapacak cerrahın tecrübesi ve becerisinin çok iyi olması, herhangi bir mevsimde kişiye mükemmel bir sonuç verecektir.

Uzman hekimler, Türkiye’de aç ekimin dünya çapında isminden bahsedilir operasyonlar olmasını sağlamış durumdadır. Ülkemizde alanında uzman pek çok hekim ve klinik bulunur ve başarılı uygumlalar gerçekleştirilir. Siz de saç ekimi hangi mevsimde yapılır gibi sorular ve daha fazlası hakkında bilgi almak için hekiminizle görüşebilirsiniz. Size en doğru bilgi hekimler tarafından verilecektir.

>> Ebubekir Atilla'nın Röportajı