Sağlık
Giriş Tarihi : 01-02-2018 13:44   Güncelleme : 01-02-2018 13:44

Saç Dökülmesinin 9 Nedenine Dikkat!

Saglikli saçlar, bakimli bir görünüme sahip olmak ve kisinin kendini iyi hissetmesi için çok önemlidir. Ancak beslenme aliskanliklarindan, strese, yanlis ürün kullanimindan çesitli hastaliklara kadar pek çok etken, saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi estetik görünümün yaninda kisinin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sorunun kaynaginin tespit edilip, dogru bir degerlendirme ve planlama ile saç dökülmesinin durdurulmasi çok önemlidir. Memorial Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi

Saç Dökülmesinin 9 Nedenine Dikkat!

DÖKÜLEN TEL SAYISI VE DÖKÜLME SIKLIGINA DIKKAT!

Mevcut her saç telinin bir yasam siklusu vardir. Her saç teli 4- 6 yil yasar, sonra dinlenir ve daha sonra da dökülür. Saçlarin bu sekilde dökülmesi son derece dogal bir süreçtir ve günde 50-100 tel saç dökülebilir. Eger bu sayidan daha fazla dökülüyorsa, banyo yaparken ele gelen saç miktari artmissa ya da yikanmis kurulanmis saçi elle çektigimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumun ciddiye alinmasi gerekir.

1 . Genetik faktörler: Kadinlarda ve erkeklerde nedenleri farklidir. Erkeklerde görülen tip, genetik olan toplumun %50’sinden daha fazlasinda görülen erkeksi tip hormona duyarli saç dökülmesidir ki bu durum kroniktir. Yas ilerledikçe kellik gelisir ve sonuçta saç ekimini gerektirebilir. Erken yaslarda baslanan takviye tedavileri mezoterapiler ve PRP tedavisi dökülme hizini yavaslatir. Kellige gidecek süreyi uzatir. Bu tarz dökülmeler kadinlarda da görülmektedir. Özellikle ailesinde kellik problemi olan bireylerin oldugu kisiler saç dökülmesi riski ile karsi karsiyadir. Günümüzde 16-18 yas baslangiçlari olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kizlarda daha fazla sayida görülmektedir. Geçtigimiz yillara oranla bu duruma daha fazla rastlanmasinin nedenleri asiri stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemler yer almaktadir. Kadin tipinde de erkeklerdeki gibi bir tedavinin yaninda hormonal tedavilerin de eklenmesi ile basari oranlari artirilabilmektedir.

2 . Deri problemleri: Baslica genetik dökülmelerin disinda deri ve iç hastaliklari da saç dökülmesine neden olur. Deri kaynakli dökülmelerin çogu deriyi tutan hastaliklarin saç derisini etkilemesiyle ortaya çikar. Sedef hastaligi, egzamalar, akne, liken hastaligi, asiri yaglanan deri, mantar hastaliklari gibi rahatsizliklarda saç etkilenirse dökülme kaçinilmaz olabilir. Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastaliginin tedavisi ile mümkündür.

3 . Yanlis beslenme aliskanliklari: Besinsel nedenlere bagli dökülmeler de sik rastlanan diger bir faktördür. Sonuçta saç canli bir organdir ve onun da beslenmesi kanlanmasi gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli açliklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içerigi yüksek gidalar tüketmek, sonuçta saçi etkileyip dökebilir. Tedavisi son derece pratiktir ve dengeli beslenmeye baslanmasi önemlidir.

4 . Vitamin ve mineral eksikligi: Beslenme problemi olmamasina ragmen saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olmasi saçi döken diger bir nedendir. Eger B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minarellerimiz düsükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta demir düsüklügü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltir. Bu durumlarda eksigin takviyesi mutlaka bir uzmana bavurularak giderilmelidir.

5 . Hormonal sorunlar: Eger kiside hormonal problemler varsa, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artis, asiri akne, kilo aliminda hizlanma gibi sikintilar yasiyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmisse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. Bu problemlerin kaynaginin yine adetin 2. ya da 3. günü yaptirilacak kan tahliliyle belirlenmesi için dermatoloji uzmanina basvurulmalidir. Hormonal tedaviler bu tarz dökülmeler konusunda etkilidir.

6 . Bazi iç hastaliklari ve ilaç kullanimi: Bazi iç hastaliklari; tiroit bezi hastaliklari ya da bu hastaliklar için kullanilan ilaçlar, romatizmal hastaliklar, kullanilan hormonlar, zayiflama haplari, böbrek üstü bezi hastaliklari, insülin direnci, diyabet, dogum kontrol haplari ve bazen de bu kontrol haplarinin kesilmesi saç döken diger nedenlerdir. Bu durumun mutlaka uzman doktorlar tarafindan yapilacak muayene ve tetkiklerle kapsamli bir sekilde arastirilmasi gerekir. Ani bir saç kaybi baslamissa son üç ay önce geçirilen ameliyatlar, atesli hastaliklar, ilaç toksisiteleri, kan kaybi, siddetli travma düsünülmesi gereken nedenler arasinda olabilir.

7 . Dogum ve kemoterapi süreci: Tüm bunlarin disinda iki spesifik saç dökülme nedeni vardir. Biri dogumlardan 2-3 ay sonra baslayan pospartum dökülmedir. Hamilelik boyunca dökülmesi gereken ama dökülmemis saçlarin aniden hep birlikte dökülmesinden kaynaklanir. Uzman kontrolünde yapilacak takviyeler bu konuda rahatsizligin giderilmesinde katkida bulunur. Bir digeri kemoterapi alan hastalardaki saç dökülmesidir. Son yillarda daha modern ilaçlarin kullanilmasiyla bu dökülmeleri daha az görülmektedir ancak zaten tedavi tamamlandiginda kendiliginden toparlanmaya egilimli bir durumdur.

8 . Kozmetik etkenler: Kozmetik aliskanliklarimizin artmasi mekanik kimyasal ve fiziksel dökülmelere neden olan diger faktörlerdir. Yani saçlari siki baglamak, iç boneler, asiri isiya maruz birakilan fön islemleri, saç rengini açmak için kullanilan boyalar, açicilar, düzlestirici yöntemler saça disaridan zarar vererek saç kaybina neden olmaktadir. Bu durumda tek tedavi saçlarin bu uygulamalara maruz kalmasini önlemektir. Saçlar için gerekli takviye ve bakim islemlerini uygulamak yeniden istenilen görünüme kavusulmasini saglar.

9 . Stres ve depresyon: Asiri stres her hastaliga oldugu kadar saç dökülmesine neden olan diger bir sebeptir. Depresyon, anksiyete, psikozlar ve de bunlarin tedavisinde kullanilan ilaçlar saçi etkileyip dökülmesine neden olabilmektedir. Saç günlük yasamda pek çok faktörden kisa sürede etkilenebilen canli bir organdir. Kisinin hayatinda yolunda gitmeyen bir seyler oldugunda bu bilgiler isiginda birey önce kendisini tartip, daha sonra gerekiyorsa bir dermatoloji uzmanindan yardim almalidir. Çünkü bu konuda çevreden gelen yanlis yönlendirmeler ve kulaktan dolma bilgiler, hastalarin zaman kaybetmesine neden olabilmektedir. Eger altta yatan önemli bir neden varsa tani ve tedavide geç kalinmasi söz konusu olabilir. Bunun disinda saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçlarin yeniden çikmasini saglamak düsüncesi ile bilinçsiz uygulanan maske ve karisimlar saçlara daha çok zarar vererek geri dönüsümü olmayan hasarlara neden olabilir.