Röportaj
Giriş Tarihi : 05-08-2021 13:08   Güncelleme : 05-08-2021 14:03

Saç Bakımında Kayısı Yağı Kullanın

Malatya’nın en tanınmış Kadın Kuaförlerinden Hanifi Fırıncıoğlu ile saç bakımı konusunu konuştuk. Fırıncıoğlu’nun Malatyalı Kadınlara önerisi ise Malatya’nın yerli ürünü olan Kayısı Yağını saç bakımında kullanmaları oldu.  Kayısı yağının saçı en iyi yapılandıran ve saçın dökülmesini önleyen en doğal yöntemlerinden biri olduğuna dikkat çeken Fırıncıoğlu, tavsiyelerini röportajımızda sıraladı.

Saç Bakımında Kayısı Yağı Kullanın

Kendinizi tanırımınsınız ve Mesleğe nasıl başladınız?

Bu mesleğe 10 yaşında başladım. Mesleğe ilk olarak Sivas Caddesi'nde bir bayan kuaförü açılmıştı. Babam ben oraya çırak olarak verdi. Mehmet Yiğit Usta'nın nezaretinde orada çıraklığa başladım. Kendisi şu anda emekli oldu ama biz mesleğe devam ediyoruz. Malatya’nın birçok tanınmış kuaföründe çalıştım. İlk ustam Adanalı Mehmet İlker isimli bir ustaydı. Onun yanında çırak olarak 8 yıl çalışarak mesleği öğrendim. Dolayısıyla Malatya'nın ilk erkek, Bayan Kuaförüyüm.  24 yıldır bayan kuaförlüğü yapıyorum. Müşteri yaptığımız işlere gelince müşterinin talebine göre hareket ediyoruz. Önceden Malatya’da, şöyle bir furya vardı. Örneğin bankacıların gittiği kuaförler ayrı, doktorların, öğretmenlerin, iş kadınlarının gittiği kuaförler ayrıydı. Ancak şimdi sistem değişti. İsteyen herkes kendi tercihine göre arzu ettiği her yere gidebiliyor.

Ustalığa nasıl başladınız?

Malatya’da 7-8 yıl çalıştıktan sonra İstanbul'a gittim. Orada Türkiye’nin tanınmış ustalarıyla 11 yıl çalıştım. Onlardan teknikleri öğrendim. İstanbul’a çalıştığım süre içerisinde özel bir Akademi’de uzun süre eğitim gördüm. İlk 3 yıllık eğitimimi bir kuaför de çalışarak aldım. Daha sonra Akademiden aldığım eğitimle de mesleğimi geliştirdim. Kesim ve boya üzerine uzun süre çalışma yaptım. Oradaki çalışma sürecinde eğitimim çıraklıktan, kalfalığa, daha sonra ustalığa kadar devam etti. Daha sonra bizde eğitim vermeye başladık. Daha sonra baba memleketim olan Malatya’da mesleğimi sürdürmek amacıyla Malatya’ya dönme kararı aldım. Memleketim Malatya'ya 2010 yılında geri döndüm. Bir süre değişik kuaförlerde çalıştım. Son olarak da şu anda Lady Life göreve başladım. Mesleğimi Malatya’da devam ettirmeye karar verdim.

Uzman olduğunuz bir dal var mı?

Kendimi boya yani renklendirme ve kesim konusunda yetiştirdim. Burada müşteriler neyi aramalı, neye dikkat etmeli ve neyi tercih etmeli derseniz önceden müşteriler yüzde 100 Usta olan kişilere giderdi. Şu anda iş yüzde 50 oranında değişti. Neden derseniz yüzde 50 malzeme kullandığınız malzeme çok iyi olacak. Yüzde 50 de usta iyi olduğu zaman yüzde 100 mutlu bir müşteri memnuniyetini ulaşırsınız. Dolaysıyla müşteri portföyünü biz belirleyemiyoruz. Burada ustaların yanında kullanılan malzeme kalitesi ve çok önemli.  Önemli olan bizim gelen müşteriye mutlu gönderdikten sonra müşteri tercihi daha fazla artıyor bir sıkıntı olmuyor.

Özellikle Branşlaştığınız bir dal var mı?

Rengi açılmış, beyazlamış saçı boyayarak daha genç bir görünüm sağlamak, saçın rengini değiştirerek modaya uygun hâle getirmek ve güzelleşmek amacıyla gelen müşterilerimizin taleplerine göre hareket ediyoruz. Modern ve farklı kesimlerden, klasik kesimlere kadar, her türlü kesimi

yapıyoruz.  Fresh kesim modellerinin hemen hemen her yüz tipine yakışıyor olması talebi artırıyor. Bu nedenle de Bizim net bir branşlaştığımız dal  olamaz. Örneğin benim müşterim topuz için de gelir. Topuz müşterim kesime de gelebilir. Uzman olduğum dal derseniz floristik kesim diyebilirim. Son yıllarda çıkan renklendirme bizim için başlı başına farklı bir olaydı. 2017 ile 2021 arasında ombre furyası başladı ve halen devam ediyor.  2017 yılında sarı renkler çok fazla kullanılırken 2020 yılına baktığımız zaman şu anda herkes natürelin peşinde gidiyor.  Belki bu bizim için kötü bir şey ama natürel olayı yüzde 50'ye düştüğü zaman bu sektör olarak düşüşe geçebiliriz.

Müşterilerle neler önerirsiniz?

Saç bakımı olarak şöyle bir öneri söylemek istiyorum özellikle saç bakımı kadınlar için çok önemli. En az kesinlikle ayda bir defa olsun kuaförde bir saçlarına bir salon bakımı yaptırmaları lazım. Eğer iyi bir saç elde etmek istiyorlarsa Evde oturup bir saç şampuanı bir saç kremi ile saça bakım yapıyor aslında. Ama saçı döken birçok etken de var. Onun için salon bakımı ayda bir yapılmalı. Örneğin kuru ve yıpranmış saç vardır gelir. Boyadan ezilmiş yanmış saçlar vardır, onlara keratin bakım öneriyoruz. Yeniden yapılandırma sağlıyor.  Kızılboya yaptıranlar vardır. Boyanın sürekli akmasında şikâyet ederler. Onlara da renklendirme bakımlarını öneriyoruz. İnce telli saçlar olanları biraz daha dolgun gözükmesi için farklı bakımlarımızı var keratin botoksları var argan yağlı bakımlar var. Bununla birlikte birçok bakımlar var.

Evdeki kadınlarımıza saç bakımı konusunda neler önerirsiniz.

Bildiğiniz gibi Malatya’da yaşıyoruz. Malatya'nın en ünlü ürünü ise kayısıdır. Kayısı saç konusunda da bir altın gibidir. Kayısı yağı saçı en iyi yapılandıran, saçın dökülmesini en iyi önleyen bir üründür. Bu ürün aktarlarda satılıyor. Aktarlardan temin edebilirler aldıklarının şampuanlarının içine katılabilirler. Saçlarını yıkadıkları suya katarak bu şekilde kullanılabilir hiçbir yan etkisi de yoktur. Kayısı yağı Malatya kadınlar için bulunmaz bir nimettir. Malzeme ne kadar kaliteli ve iyi malzeme kullanırsak o kadar iyi müşteri portföyü oluşuyor.  

Diğer bir önerimiz ise şu anda çalıştığım Leydi Life ’da kullandığımız ürünlerdir. Bunlar da hem kaliteli, hem uygun fiyatlı, hem de organik olduğu için bu ürünleri kullanıyoruz. Birçok kurumsal yerlerde çalıştım ama biraz önce dediğim gibi yüzde 50 usta, yüzde 50 de kullanılan malzeme önemlidir.

A.Vahap Kaygusuz – A. Nihat Yavuz’un Röportajı