Malatya
Giriş Tarihi : 22-02-2021 16:23   Güncelleme : 22-02-2021 16:23

Saat Kısıtlaması Yeniden Düzenlenmeli

MESOB Başkanı Şevket Keskin, Zincir marketlere tepkisini bir kez daha göstererek küçük esnafın önünün açılması çağrısında bulundu. Pandemi nedeniyle 10:00’a çekilen işyeri açma saatlerinin önceden olduğu gibi yine sabah saatlerine alınmasını istedi. Vatandaşlara da seslenen Keskin, “Yerli Esnafınızdan Alışveriş Yapın” dedi

Saat Kısıtlaması Yeniden Düzenlenmeli

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, gazetemize yaptığı açıklamada, zincir marketlere olan tepkisini bir kez daha dile getirdi.  Keskin, açıklamasında şu ifadeleri kullanarak yetkililere seslendi. “Bu pandemi döneminde zincir marketler açık. Bizim Çorbacı kapalı. 1 yıldır söylüyoruz. Alışverişinizi kendi esnafınızda yapın diye Millete çağrı yapıyoruz. Paramız dışarıya gitmesin diyoruz. Hepimiz biliyoruz ki büyük marketler hepsi Dışarıya bağımlı çalışıyor. Kendi mahallendeki bakkaldan alışverişi yap, esnafını ayağa kaldır.  Esnafın ayağa kalsın ki yarın perişan olduğun zaman da sana 4 tane ekmek 4 tane yumurta versin. Paran olduğu zaman doğrudan markete gidiyorsun. Paran bittiği zaman mahalle esnafına geliyorsun. Paran olduğu zaman da kendi esnafından al. Ben de buradan çağrı yapıyorum. Allah rızası için herkes kendi mahallesindeki esnafından alışveriş yapsın. Mahallesi'ni geliştirsin. Hem de esnafını geliştirirsin ki bir İl’e faydası olsun.”

KENDİ ESNAFINIZI TERCİH EDİN

Marketlerde bir kalemde indirim varsa 10 kalemde bindirim var. Gramajları eksik.  Denetim sadece Küçük esnafa var. Zincir marketler örneğin, 5 kiloluk ambalajla 4 kilo 700 gram ürün satıyorlar. Bunların denetlenmesi lazım. Kusura bakmasınlar hırsızlık yapılıyor. 32 gram gelen kraker 17 gram geliyor. 100 gram gerek gelecek çikolata 80-85 gram geliyor.  İnşallah bundan sonra kendi özümüze dönmesek esnaf-sanatkâr kesimi daha da sıkıntı çekecek gibi görünüyor. Vatandaş kendi Mahallesi'nden bakkalından, ayakkabıcısından alışveriş yapmadan markette de gidip koy sepete diyerek bu işler çözülmez. Esnaf Bismillah ile dükkânını açar. Şükür ile kapatır. Devletin, Milletin malına deniz gözüyle bakmaz. Türkiye'de 2 lamba yanar. Bir devletin lambası, bir de esnafın lambası. Esnafın lambası yanmazsa, Devletin lambası sönük yanar. Kendi özümüze dönmemiz kendi esnafımızı tercih edip ona göre hareket etmemiz lazım. Büyük marketlerde denetleme yok.  10 bin tane yer açılmış 3 kişiyle 4 kişiyle mağazaya çalıştırıyor.  Mahallelere kadar girdiler.  Sayın Cumhurbaşkanımızın bunların önünü kesmesi lazım. Bir marketin 11 bin tane şubesi var. 2 tane televizyona ucuza vereceğim diyor. Benim esnafın 1 senede 10 tane televizyon satamaz iken adamı 2 saat içerisinde 20-30 bin televizyon satıyor, millet de kuyrukta bekliyor.

KÜÇÜK ESNAFIN AÇILMASI GEREKİYOR

Cumartesi gününü serbest edin.  Pazar gününü tamamen yasaklayın. Çarşıda cadde-sokak ana baba günü, arabalar dolu. Gözleri bizim esnaflarda. Sanki bizim virüs ne uçağa biniyor, ne kayak Merkezi'ne gidiyor. Sanki sadece bizim küçük esnafın yanında virüs var.  Sadece sanki. Bunun için küçük esnafın açılması gerekiyor. Ben sabah namaza kalkmıştım. Bismillah deyip dükkânımı açıp rızkımı beklemedikten sonra 10'da açsam ne olur. 8de açsam ne olur. Böyle bir anlayış olmaz. Fabrikalar saat 6'da işe başlıyor. Onlara virüs bulaşmıyor, insanlar fabrikalarda iş başı yapıyor, otobüsler, servisler tıklım tıklım. Esnafa gelince mi saat 10'da dükkânını açsın.  Türkiye'de yaşam kültürümüz farklı. Sabah namazından sonra, Bismillah deyip dükkânımıza gelmedikten sonra saat 10'dan önce açmayacaksın böyle bir anlayış olur mu?  Böyle bir anlayış olmaz. Esnafa gelince saat önüne 10’dan önce açamazsın. Niye öyle Virüs sanki esnafın karşısında duruyor. Bu nasıl bir mantık nasıl bir anlayış anlamış değiliz.

>> 

A.Vahap Kaygusuz-Ali Nihat Yavuz (Özel Haber- Videolu)