Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
02 TEMMUZ Cumartesi 20:06
Advert

Advert

Saadet Partisi Mart Ayı İl Divan Toplantısını Gerçekleştirdi

Malatya ve ülke gündemine yönelik önemli görüşlerin paylaşıldığı Saadet Partisi Mart Ayı İl Divan Toplantısı yapıldı. İl Başkanı Canbay ülke yönetimine yönelik yaptığı açıklamada  “Biz Saadet Partililer olarak buradayız.  Değil bize 20 sene, 20 ay versinler ülkenin nasıl yönetildiğini tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya gösterelim.” dedi

Siyaset
Giriş Tarihi : 02-04-2022 15:08   Güncelleme : 02-04-2022 15:08
Saadet Partisi Mart Ayı İl Divan Toplantısını Gerçekleştirdi

Saadet Partisi Mart Ayı İl Divan Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Canbay önemli değerlendirmelerde bulundu. Gündemi değerlendiren Canbay, “Çok sıkıntılı bir kış dönemi geçirdik ekonomik olarak. Zamların durmadığı, arttığı bir dönemden bahar dönemine geçiyoruz fakat zamlar hala devam ediyor. En son pazartesi günü doğalgaza konutlarda yüzde 35, sanayide yüzde 50 ve elektrik üreten tesislerde yüzde 49 civarında bir zam geldi. Bununla beraber şuan bir yılda konutlara doğalgazdan dolayı gelmiş olan zam yüzde 95’ e ulaştı, sanayide yüzde 552’lere ulaştı. Yüzde 50 enflasyonun olduğu konuşulan bir ülkede yüzde 600’e yakın bir zam sanayiye gelmiş durumda tabi bu zamlar otomatik olarak üretimi etkiliyor buda tekrardan tüketime mal oluyor. Bugün Malatya’da ekmek 3 lira oldu. Şeker zengini bir ülkeden şeker fakiri olan bir ülke durumuna gelmiş bulunmaktayız.  Geçen senelerde şeker fabrikaları satıldı biz bununla ilgili çok ciddi muhalefet yaptık ama bu bir işe yaramadı gelinen noktada bugün şeker bulamaz duruma geldik. Ramazan paketi yapacak marketler bile şeker bulamaz durumdalar. Kuyrukları bitirme aşkıyla gelen hükümet bugün ülkeyi kuyruklara mahkûm etmiştir. Şeker, ekmek, et kuyruğu… Tarımda kendi kendine yeten bir kaç ülkeden biriyken şuanda tarıma geldiğimiz nokta ortada.  Dış politika dediğimiz zaman bakıyoruz bugün aslında hükümetin yaptığı iyi bir şey var Rusya -Ukrayna savaşında arabulucu vazifesini güzel yapıyor.  Ama biz geçmiş dönemde bunu göremedik.  Irak’ ta olan olayda, Suriye’ de, Libya’da, Yemen’de, Afganistan’ da ve ezilen birçok ezilen İslam ülkelerinde biz aynı tutumu beklerdik.  Ama hükümet NATO ne derse onun anında yer aldı. Ama bugün Rusya -Ukrayna arabuluculuğunu güzel yerine getiriyor.  Gençlerimiz zor durumda Avrupa’ya irtica etmek için başvuran gençler sıralamasında 5. sıradayız. Bizden önce Suriye, Irak, Afganistan ve Pakistan var. Diğer ülkelerin hemen hemen hepsinde savaş var bizde savaş yok. Neden dolayı gidiyor gençler? İş bulamıyor, geleceğini Türkiye’de göremiyor, geleceği Avrupa’da gördüğü için, iş bulabileceği bahanesiyle, yurt dışında daha fazla maaş alabileceğini, daha refah bir hayat sürebileceğini biliyor ve yurt dışına göç hızlanıyor.

“BİR SENELİK FAİZLE BÜTÜN SIKINTILARIMIZI GİDEREBİLECEK DURUMDAYIZ”

Çok sıkıntılı hallerimiz var bugün et fiyatları almış başını gitmiş, kasap 95’e kesiyor. Geçen bir besiciyle görüştüm 150 kapasite ile çalışıyoruz yarın öbür gün bu kapasiteyi daha da azaltacağımız günler geliyor diyor. Çünkü yem fiyatlarına yetişemiyoruz.  Belki ilerideki aşmalarda et bulamayacak duruma geleceğiz. Cumhurbaşkanımız daha ucuz et yenilebilsin diye TİGEM’ deki hayvanları kesime göndereceğini  söylüyor bugün kesitin ramazandan sonra , kurbanda ne yapacaksın fiyatlar nereye gidecek kurbanlık hayvan bulabilecek miyiz. 2,5 milyon küçükbaş hayvanın Katar’ a satıldığı söyleniyor. Yarın kurban bayramı gelecek benim vatandaşım kurbanını nereden alacak? Ona da bahaneler hazır Avrupa’dan hayvan getiririm ne olacak, yurt dışından hayvan getireceğim benim yurt içindeki üreticim ne yapacak? Süt üretimi düşüyor sütlük hayvanlar kesime gönderiliyor.  Biz Saadet Partililer olarak buradayız.  Değil bize 20 sene, 20 ay versinler ülkenin nasıl yönetildiğini tüm Türkiye’ye tüm dünyaya gösterelim. Biz bunu daha önce yaptık. Bugün faize bakıyoruz, biz bir senelik faizle bütün sıkıntılarımızı giderebilecek durumdayız.  Biz tekrar milli görüş olarak Erbakan hocamız derdi ya ‘kafanızı kırmadan bu hükümeti gelip bize teslim edeceksiniz’ bizde hükümete sesleniyoruz ülkeyi bitirmeden gelin bize teslim edin Türkiye nasıl yönetilir gösterelim. Yaşanabilir bir Türkiye yeniden büyük bir Türkiye nasıl kurulurmuş savaşın olmadığı yeni bir dünyanın da olmadığı bir dünya nasıl kurulabileceğini biz herkese gösteririz.” ifadelerine yer verdi.

Hanife Yiğit 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR