Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:12
Advert

Advert

Saadet Partili Canbay Ekonomiyi Eleştirdi

Ekonomiye ağır eleştiriler getiren Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay: "Çay ve şeker artık lüks olmaya başladı. Son bir ayda çay fiyatları neredeyse iki katına çıktı. Ve bu halde bile çaykur olarak hala zarar edeceksiniz. 3 tane fabrikası olan yabancı menşeli şirket yılda 3 milyar kar açıklayacak, 41 fabrikası olan çaykur her yıl 200-300 milyon zarar açıklayacak." dedi.

Siyaset
Giriş Tarihi : 29-05-2022 10:01
Saadet Partili Canbay Ekonomiyi Eleştirdi

Saadet Partisi Malatya İl Teşkilatı Mayıs ayı İl Divan Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay ve çok sayıda partili  katılım sağladı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay: "Bugün 28 Mayıs 2022. Dün 27 Mayıs devriminin yıl dönümü idi.  Cuntacılar tarafından yapılan 27 Mayıs darbesinin yıl dönümü.  Bu hain darbe sonucu idama mahkûm edilen Başbakan Adnan Menderes ve yol arkadaşları  Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ı, 27 Mayıs’ın yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Demokrasimize yapılan bu ve daha nice darbeleri lanetliyorum.  Hafta içi pençe kilit operasyonu sırasında hain saldırı sonucu kaybetmiş olduğumuz  başta Malatyalı şehidimiz Celal Tekederelikardeşim olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin İsrail’e normalleşme çabaları bizleri derinden yaralamıştır.  Dışişleri Bakanımızın İsrail’e gidip İsrail terör devletinin kurucusu Theodore Herzl’in mezarına gidip çelenk bırakması bizleri derinden üzmüştür. Lütfen kendinize gelin sizi yetiştiren Erbakan Hocamız iktidara geldiğinde Filistin’de 1 tane olay olmadı.   Bir tane şehit verilmedi. Sizin normalleşme çalışmalarınızdan cesaret alan terör devleti yöneticileri  Filistin’de etmedik zulüm bırakmadılar. Şehit edilen Filistin’li kardeşlerimizin akıtılan kanlarından  hiçmi ürkmüyorsunuz? Hesabını nasıl vereceksiniz?" dedi. 
ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ
Ekonomideki son durumla ilgili açıklamada bulunan Canbay:  "Kira fiyatları 2000 tl civarında. Ev fiyatları ateş pahası. Dolar kuru 16.50 tl ye dayandı.  Dolardaki 1 liralık artış  kur korumalı mevduat hesaplarından dolayı bütçeye 53 milyarlık yük getirdi.  12.470.588 adet asgari ücretli maaşına tekabül ediyor. Buda tam 41.568 kişinin 25 yıl çalıştığını düşünürsek emekliliğine kadar yetecek ücret demektir. Aynı zamanda  1.5 tane Çanakkale köprüsü ediyor. Faize verilen 240.000.000.000 tl ise 56.470.588 adet asgari ücretli maaş ediyor. 20 yılda faize verilen yaklaşık 1 trilyon faiz parasını  varın siz hesap ediniz. Dolar arttı, hammadde arttı,akaryakıt son iki günde 2 tl arttı, nakliye arttı,malın fiyatı arttı,  döndü dolaştı tüketiciye dayandı tüketicinin alım gücü düştü. Akaryakıta 1 yıllık zam 200’ü geçti. Akaryakıt fiyatlarında gelen zamlar durmak bilmiyor.  Döviz kurunda yaşanan artışın ardından 30-40 kuruş arası gelen zamlar son süreçte 1 liranın üzerinden gelmeye başladı. Çay ve şeker artık lüks olmaya başladı. Son bir ayda çay fiyatları neredeyse iki katına çıktı.  Ve bu halde bile çaykur olarak hala zarar edeceksiniz.  3 tane fabrikası olan yabancı menşeli şirket yılda 3 milyar kar açıklayacak, 41 fabrikası olan çaykur her yıl 200-300 milyon zarar açıklayacak. Şeker deposu olan ülkemiz şeker ithalatı ile karşı karşıya.  Siz şeker fabrikalarını özelleştirirseniz, kendi kendinize yetemeyecek duruma gelirsiniz.  Böylece dışarının şekerine mahkum olursunuz. Bu iş kime yaradı Cargill denen firmaya yaradı. Adamlar nişasta bazlı şekeri üretecek ve gelip sana satacak. Yani bu iş ABD ye yarayacak.  Hadi bakalım bu zamlardan sonra çık işin içinden. Tüketici ürün alamayacak, satıcı satamayacak, nakliyeci taşıyamayacak, fabrika üretemeyip işçi çıkarmak zorunda kalacak. Kendinize gelin her yerde biz Erbakan hocanın talebeleriyiz derken yaptıklarınızla hocamızın kemiklerini sızlattınız.   Hadi yeniden Bismillah diyip işe başlıyoruz. Biz hükümetin alternatifi değil milletimizin umuduyuz. Nasıl ki daha önceki hükümetlerimiz döneminde yaptık yine yapacağız.  Milletimizle el ele verip, Mahalle yönetimlerimizle, ilçe yönetimlerimizle, il yönetimlerimiz ile Hanım kollarımızla,  Gençlik kollarımızla vede MİLKO yönetimlerimiz ile Yeniden Büyük Türkiye’yi biz kuracağız." ifadelerine yer verdi. 

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR