Dünya
Giriş Tarihi : 23-10-2018 15:55   Güncelleme : 23-10-2018 15:55

Rusya, Cemal Kaşıkçı Olayını Fırsata Çevirmeye Çalışıyor

SUUDİ ARABİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞUNA GİRDİKTEN SONRA HABER ALINAMAYAN SUUDİ GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI OLAYINI DEĞERLENDİREN RUSYA DOĞRUDAN YATIRIM FONU SEKRETERİ KİRİLL DMİTRİEV, ABD VE AVRUPA’LI BİRÇOK ŞİRKETİN SUUDİ ARABİSTAN’A YAPTIRIM UYGULAMA İHTİMALİ ÜZERİNE “BİRÇOK RUS ŞİRKETİ SUUDİ ARABİSTAN’A YATIRIM YAPMAYA HAZIR” DEDİ.

Rusya, Cemal Kaşıkçı Olayını Fırsata Çevirmeye Çalışıyor
Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını değerlendiren Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Sekreteri Kirill Dmitriev, ABD ve Avrupa’lı birçok şirketin Suudi Arabistan’a yaptırım uygulama ihtimali üzerine “Birçok Rus şirketi Suudi Arabistan’a yatırım yapmaya hazır” dedi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta başlayan ‘Geleceğe Yatırım Girişimi’ forumunun ilk gününde Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Sekreteri Kirill Dmitriev gazetecilere özel açıklama yaptı. Foruma dünyanın birçok ülkesinden boykotlar gelirken yine birçok şirket forumun sponsorluğundan çekilmişti. Buna karşı krizi fırsata çevirmek isteyen Rusya, Riyad’a 30’a yakın temsilci gönderme kararı almıştı. Rusya tarafından gönderilen temsilcilerin lideri konumunda olan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Sekreteri Kirill Dmitriev, forumdan önce yaptığı basın toplantısında gündeme dair konuları değerlendiren Dmitriev, gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını değerlendirdi.“Konuşmak için daha çok erken”

Kaşıkçı olayından sonra Suudi Arabistan ile birçok ülkenin aralarında gerilim olduğunu dile getiren Dmitriev, “Herşeyden önce ABD ve birçok Avrupalı ülkelerin ve şirketlerinin Suudi Arabistan’a yaptırım uygulaması kararını konuşmak için daha çok erken olduğunu düşünüyoruz. İstanbul’da yaşanan trajedinin Suudi yetkililer tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılacağına inanıyoruz ve tüm faillerin cezalandırılacağına inanıyoruz. Yaptırımlar ile ilgili konuşmak için daha çok erken çünkü burada birçok ABD ve Avrupalı şirketlerin var olduğunu görüyoruz” dedi."Rus şirketleri yatırım yapmaya hazır”

Diğer taraftan her türlü ihtimali düşünmek zorunda olduklarını dile getiren Dmitriev, "Birçok Rus şirketi Suudi Arabistan’da yatırım yapmaya hazır. Özellikle petrokimya ve diğer endüstri alanlarında Rus ve Çinli ortaklarımız yatırım yapmak istiyorlar. Bu yatırımlarla birlikte Suudi Arabistan’a milyarlarca dolar yatırım gerçekleşebilir” ifadelerinde bulundu.