Genel
Giriş Tarihi : 12-03-2021 18:28   Güncelleme : 12-03-2021 18:28

Rota Malatya Projesi Tamamlandı

İnönü Üniversitesi Fırat Kalkınma Ajansı işbirliği ile başlanan Destinasyonlar ve Turizm Olanaklarına Yönelik Bölgesel Rota Planlaması ve İnteraktif Tasarımı olan “Rota Malatya” Projesi  yaklaşık 20 ayın sonunda hayata geçiriliyor.

Rota Malatya Projesi Tamamlandı

2018 yılında Fırat Kalkınma Ajansı’na sunulan ve başarılı projeler arasında yer alan Rota Malatya Projesi’ne 2019 yılı Mart ayında yapılan tanıtım toplantısı ile start verilmişti. Projenin tamamlandığını duyuran İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada,” Rota Malatya bölgesel turizm destinasyonu interaktif tasarımı projemiz başarıyla tamamlandı. Ülkemize örnek bir proje.” dedi.  

Projede, “Yerel düşün küresel hareket et” söylemi üzerinden doğal ve kültürel mirasların ulusal ve uluslararası platformlar üzerinden duyurulmasının amaçlandığını söyleyen Rektör Kızılay,” Üniversitemiz ve Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte gerçekleştirilen ‘Rota Malatya: Destinasyonlar ve Turizm Olanaklarına Yönelik Bölgesel Rota Planlaması ve İnteraktif Tasarımı’ projesi, Türkiye’de örnek bir proje olmuştur.  Rota Malatya ile turizm sektörünü yerel ve bölgesel ölçekte belirleyip yakın bölge, ulusal ve uluslararası turizm rotalarına entegre etmesi nedeniyle sürdürülebilir kalkınmanın temel olan ‘Yerel düşün küresel hareket et’ söylemi üzerinden doğal ve kültürel miraslarımız üzerinden uluslararası rota ve destinasyonlar geliştirilmesi hedeflenmektedir. İnönü Üniversitesi olarak bu projede yer almaktan ve öncülük etmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz.  Malatya’mız tarihiyle, kültürüyle, doğal zenginlikleriyle ülkemizin önemli şehirlerinden biridir. Başta üniversitemiz olmak üzere Malatya’nın ilgili kurumlarının en temel görevi, sahip olunan kültürel mirası günümüze ve geleceğe aktarabilmek olmalıdır. Bu bağlamda Rota Malatya projesinin, Malatya’mızın tanıtımına katkı sağlayacağına inanıyor ve bu önemli projeyi en kalbi duygularla destekliyorum.  Projede desteklerini esirgemeyen Malatya eski Valisi Sayın Ali Kaban’a, Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş’a teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. ayrıca Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve ekibine, Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman’a Üniversitemiz Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Bülent Yılmaz’a, Proje Koordinatörleri Doç. Dr. Sevgi Görmüş ’e, Dr. Öğr. Üyesi Serhat Cengiz ve projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”  sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla