Malatyalı Aban Dünya’da Eşi Benzeri Olmayan Projeyi Geliştirdi

Dünya’da ilk defa Malatya’da hayata geçirilen ve başarılı olduğu ispatlanarak patenti alınan Artıma Çamurundan Organik Solucan Gübresi Üretimi projesinin sahibi İlhan Aban, Türkiye Yüzyılı vizyonuna katılmak istediğini ve patentini devlete hibe etmek istediğini söyledi.

Malatyalı İlhan Aban, Artıma Çamurundan Organik Solucan Gübresi Üretimi projesini geliştirerek arıtma çamurundan doğal ve değerleri yüksek gübre elde etti. Aban tarafından Türk Patent Kurumuna yapılan patent başvurusu kabul edildi. Çin ve Letonya’yı geride bırakarak mevcut projelerinin dünyada tek olduğunu ispatlayan İlhan Aban, bu projesini Türkiye Cumhuriyeti Devletine hibe etmek istediğini söyledi.

Bu haftaki röportajımızın konuğu İnönü Üniversitesi Makine Bölümü Mezunu ve Üniversiteden Emekli İlhan Aban oldu.

Öncelikle arıtma çamurunun organik gübreye dönüştürme hikâyesini anlatabilir misiniz?

Ülkemizin ve dünyanın en önemli sorunu olan, bir müddet sonra etrafta tamamen yok olması mümkün olmayan giderek daha’ da artan yaygınlaşan bu atığı hem yok etmek hem de yok ederken bu atığı halkımıza (çiftçilerimize) yönelik bir gübre haline dönüştürmek için neler yapılabilir diye Abanoğulları Organik Gübre Üretim Çiftliği olarak işe koyulmuş bulunmaktayız. Yaptığımız araştırmalar sonucu arıtma çamurunu başta ülkemiz ve yabancı ülkeler de dahil olmak üzere teorik olarak bazı çalışmalarda bulunulmuş, fakat hiçbir olumlu sonuç elde edilmemiştir. Sebebi ise bu çalışmayı yapan üst düzey profesörler doçentler vs. uygulama bilgilerinden mahrum olup teorikten öteye gidememiş, hiçbir sonuç elde edememişlerdir. Biz Abanoğulları olarak 12 yıldır organik solucan gübresi ile uğraşan bir firma olarak bu işi yapıp başaracağımızdan emin bir çalışma içerisinde işe koyulduk defalarca yapmış olduğumuz araştırma ve uygulamalar ile sonuca ulaştık. Anladık ki, arıtma çamurunun içerisinde yüksek oranda demir mineralleri bulunduğundan enzimlere parçalanıp bölünmesi için kırmızı Kaliforniya solucanlarının üzerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) bu çamura geçirilerek bu sıvı gübre bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar solucanların sindirim sistemlerinde çok sayıda bitkiye yararlı organizmalar azot fiske eden bakteriler mikro dizel mantarlar antibiyotik etkisi yaratacaktır. Gübreye geçen bu enzimler arıtma çamurunda bulunan demir ve yabancı maddeleri çözerek bitki ve meyvelerde doğal büyümeyi, yoğun bulunan bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı bir gelişim sağlar.

Bu projenin istihdam faydaları var mı?

Belediyeler bünyesinde kurulacak olan 81 ilimizin belediye bünyesinde kurulum aşamasında bir yıllık süre sonunda toplamda her tesiste 250 kişi istihdam ettirilecektir. Bu 81 ilde düşünülürse 20250 kişinin istihdam’ı söz konusu olacaktır. Bu tesisler 5. Yılını doldurduğunda toplam her ilde istihdam edilen kişi sayısı bin kişiye çıkacaktır buda 5. Yılın sonunda 81 ilde toplamda 81000 kişinin istihdam’ ı demektir. Bugün Malatya’mızda yıllık gübre desteği olarak ortalama 21 trilyon para çiftçilere ödenmektedir. Buna karşılık tesislerimizi kurduğumuz vakit bu para tesislerimize harcanıp çiftçilerimizin gübre ihtiyacını karşılayacak ortamı sağlayabiliriz.

Peki, Çiftçimize istihdam faydası var mı?

Bu üretilen gübrelerin çiftçilerimize dağıtılması çiftçilerimizin gübre sorununun çözülmesi demektir elde edilen bu gübre Ülkemizin kimyasallardan arınmasına ve doğal bir üretim yapılmasını sağlayacaktır. Solucanların sölom sıvılarına sıvılarını bu gübreye geçirerek çok sayıda bitkiye yararlı mikro organizmalar azot fiske eden bakteriler ve mikro dizel mantarlar antibiyotik etkisi yaratarak doğal büyüme hormonları ve enzimlerini harekete geçirir. Gübreye geçen bu enzimler yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar Solucan gübresi kök gelişimini ciddi oranda olumlu yönden etkilemekte, bitkinin verimini ve kök sağlığını desteklemektedir. Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe kullanılabilir. Bu gübrelerin sayesinde ülkemizde çoraklaşmaya yüz tutmuş arazilerimizi tekrar eski verimli ve doğal döngüsüne kavuşturmuş olacağız. Halkımız’ da çiftçilerin üretmiş olduğu ürünleri doğal ve katkısız bir üretim olduğunu görüp gönül rahatlığı ile tüketimini sağlayacaktır, böylece kimyasallar ile çiftçinin ve halkın hayatında son noktaya gelmiş olacağız. Örneğin; Arazisi olup ekip biçmeden arazi çokluğu nedeni ile gübre desteğinden fayda sağlayan arazi sahipleri bulunmaktadır. Gerçekten çiftçilik yapan vatandaşlarımızın gübre temini sağlayınca Gübre desteğinden boşu boşuna faydalanan arazi sahiplerinin de önünü kapatmış olacağız, beklide bu sebep ile beraber bu arazi sahiplerinin de yeniden kaliteli ve karlı üretimi görüp tarıma teşvik ettirilebilir.

Sağlık bakımından faydası var mıdır?

Ülkemizin böyle bir organik uygulamaya geçmesi halkımızın tükettiği tüm meyve ve sebzelerin organik olması ülkemizde kanserojen içerikli kimyasalların kullanılmaması halkımızda %100 özüne dönüşü sağlayacaktır. Örneğin; İsrail sadece solucan ve yarasa gübresi kullanmakta bizlere de gübre tohum ve zehir satmaktadır. İsrail’ de kanser oranı 3 / 1000 iken sadece Malatya’ mızda kanser oranı 70 / 1000’ dir. Bunun tek sebebi kimyasal gübreler, ilaçlar ve tohumlardır. Bu en bilinen örnektir. İşte benim tek hedefim her türlü organik gübre üzerinde çalışmalarıma devam edip ülkeme bağışlamaktır rant peşinde koşmak değildir. Yazılarımda bahsi geçen bu uygulama hayata geçer ise gelecek nesillerimizin önümüzde 10 yıl içerisinde yüzde 70 kanser riskinden arınacağına inanmaktayız.

Sonuçta ilk etap’ı 6 aylık bir süreç içerisinde yapmış olduğumuz bu uygulamalar ile elde etmiş olduğumuz arıtma çamurunun dünyanın en kaliteli organik gübresi haline getirmiş bulunmaktayız. Alınan gübrenin analiz tetkikleri yapılmış ve ayrıca bitkilerde çeşitli uygulamalar yapılarak faydalı sonuçlar elde etmiş bulunmaktayız. Analizler Prof. Dr. Alper Durak tarafından yapılmıştır. Projede oğlum Mehmet Ertuğrul Aban ’ın da büyük emekleri oldu. Kendisi Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Teknikerliği Bölümünden mezun. Bu projede kendisinin de rehberliği ve emeği büyüktür.

Projeyi neden devlete hibe etmek istiyorsunuz?

Ben vatanıma ve devletime bağlı bir vatandaşım. Devletimizin bu projeyi her ilde ve her belediye tabanında hayata geçirmesi demek ülke genelinde çiftçilerimizin daha düşük maliyetle gübre ihtiyacını karşılaması anlamına geliyor. Projemizi AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı beyefendiye teslim ettim. Kendileri projeyi Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci ’ye ileteceklerini belirttiler. İnşallah bu projemiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ülkemizi kalkındırma planlarına bir nevi destek olur. Bu nedenle patentimi devletimize hibe etmek istiyorum. Bu projenin hayata geçirilmesi ve elimizdeki potansiyelin farkına varılması çok önemli.

>>> Ebubekir Atilla’nın Röportajı

19 Oca 2023 - 09:32 -

Mahreç  Ebubekir Atilla


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.