Doğanşehirliler İlçe Merkezinin Taşınmasını İstemiyor

Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, İlçenin yeniden imarı ve deprem yaralarının sarılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Zelyurt, deprem anından itibaren sahada olduklarını kaydederek, deprem sonrası yapılacak çalışmaları da gazetemize değerlendirdi. İlçe sakinlerinin kent merkezinin taşınmasını istemediklerini vurgulayan Başkan Zelyurt, “Bir yandan şehir merkezini tutarken Belediye ve Hükümet Binasının dokusu bozulmasın diye Belediye ve Hükümet binasının merkezde kalmasını istiyoruz. Bunu fırsata çevirip şehrin geçmiş hafızasına sahip çıkmak gerekiyor. Vatandaşın da talebi bu yöndedir.” dedi.

Deprem Sonrası Neler Yaşandı?

Depremin ilk saatlerinde ciddi bir soğuk hava vardı. Bazı yerlerde yangınlar çıktı. Çok ciddi bir şekilde personelimizle bir araya gelip organize olup çalışmalara başladık. Deprem nedeniyle iş yerleri kapalıydı. Yardımlar konusunu gelince, depremin ikinci günü kış şartlarına rağmen, yollarınızın kapanması, tünelin kapanmasına rağmen zor şartlarda eksi 20 dereceleri gören soğuklarda vatandaşımıza çok hızlı bir şekilde yardım ulaştırdılar. Yardımlar Devletimizin kontrolünde intikal etti. Bizler de depremin ilk saatlerinde Belediyecilik hizmetlerini yapmak üzere ekibimizle birlikte sahada olduk. Belediye olarak araç lastiklerini tamir etmek için bir araç aldık.. Bütün kurum kuruluşların. Araç lastiklerini tamirlerini biz yaptık. Yardıma gelen araçların motor tamirleri dahil bizim ekiplerimiz yaptılar. Belediyemize ait kepçe, kamyon ve diğer araçlarla vatandaşımızın hizmetine devam ettik. İnsanların bir taraftan çadır yerlerinin belirlemesi, çadır yerlerini açılması için zemin çalışması yaptık. Karları buzları temizledik. Bütün bunları yaparken Devletimizin Askeri, Jandarması, kolluk Kuvvetleri yanımızda oldular.

Büyükşehir Belediyesinden Ne Gibi Destekler Aldınız?

Deprem sonrasında, Malatya Büyükşehir Belediyesine bağlı MASKİ ekipleri sahada önemli çalışmalar yaptılar. Bunlara da hassaten teşekkür ediyorum. Şehir içerisindeki vatandaşların şu ihtiyaçlarını karşılanması için de belediye olarak biz destek olduk. Sucu ekiplerimiz, FIRAT EDAŞ ekipleri çok güzel çalıştılar. Bizim personellerimiz de bu çalışmalara eşlik etti. Konteynerlerdeki elektrik ve su tesisatlarına yardımcı oldular. Biz de Belediye olarak hiç boş durmadık. Depremin ilk gününden bu güne kadar çalışıyoruz. Depremin yaraları sarılıncaya kadar da bu çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Konteyner Çalışmaları Nasıl Yürütüldü?

Konteyner çarşılarının oluşturulmasında Sivas Belediyesi çok önemli bir katkı sağladı. Doğanşehir Çarşısı diye bir çarşı kurduk. Buradan kendilerine teşekkür ediyorum. Sivas Valimiz ve Belediye Başkanımızla bir araya geldik. Bir an önce hayatın normale dönmesi için çarşının yapılmasını talep ettik. Bu talebimiz olumlu karşılandı. Belediyeye ait eski otogar alanının alt yapısını yaparak birlikte çarşı haline getirdik. 50 konteynerlik bir alan oluşturduk. Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve karayollarından asfalt alarak alt yapısını oluşturduk. İlk etapta 50 esnafımız buralara yerleştiler. Halk Bank Genel Müdürünün ilçe ziyaretinde esnafların durumunu anlattık. Yetersiz olduğunu söyledik. 50 esnafımız için bir konteynere oradan aldık. Acil yıkılan alanlarda çarşı oluşturduk. Esnafımızın da yer desteğini alarak çarşımızı tamamladık. Kardeş Belediyemiz Sancaktepe Belediyesine teşekkür ediyorum. 285 adet yaşam konteyner alanı oluşturdular. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Demiryolu civarındaki alana da 150 konteyner yerleştirdik. Rahmetli Belediye Başkanımız Vahap Küçük’e ait 20 dönümlük alan vardı. Oğlu Vahap Küçük ile görüşerek rızalarını alıp protokol yaparak o alanı geçici olarak 300 konteynerlik alan oluşturduk. Yakında faaliyete geçecek. Sentetik çim sahanın içine de 120 konteyner yerleştirdik. Karşıyaka mahallesinde 50 konteyner alanı oluşturduk. Doğanşehir’e 300 konteyner daha yaparsak ihtiyacı kısmen de olsa gidermiş oluruz. İlçemizin büy ük Mahallelerimizden olan Polat, Erkenek , Kurucaova , Sürgü, Fındık, Yolkoru, Topraktepe, mahallelerinde de toplu konteyner alanları oluşturuluyor. Diğer Mahallelerimizde de bireysel olarak konteynerler kuruluyor. İlçe halkının konteyner ihtiyaçlarının karşılanması için Vahap Küçük ailesinin de önemli katkıları oldu. Merhum Başkanımız Vahap Küçük’ü rahmetle anarken, yapılan destek için de ilçe halkı adiına aileye teşekkür ediyorum. Küçük ailesi tarafından ilçe merkezine ve bazı mahallelere 1000 konteynerlik bir alan da oluşturuluyor. Bunlar da Gündoğru, Söğüt, Kadılı, Elmalı, Küçüklü Kapıdere istikametine doğru konteynırlar dağıtıldı.

Vatandaşın Talebi daha çok hangi alanda oluyor?

Diğer Mahallelerimizde de bireysel konteynerler verilme kararı alındı. Kültür Bakanımız tarafından da bu yapılandırmanın hızlandırılması için talimatlar verildi. Devlet tarafından verilen bazı konteynırların iç donanımları, şofben, termosifon, Kanepe, TV gibi ihtiyaçları da karşılanıyor. AFAD tarafından verilen konteynırlar da ihtiyaca yönelik olarak donanımlı olarak geliyor. Depremin ilk başlarında çadır ihtiyacı vardı. Ancak zaman geçtikçe donanımlı çadır istenmeye başladı. Konteyner sorununu da kısa sürede çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Diğer yandan deprem nedeniyle ilçeyi terk eden vatandaşların geri dönüşleri de konteyner talebini artırıyor.

Konut Yapılacak Alanların Altyapılarını Hazırladınız mı?

Depremin ilk gününde araçlarımızı sahaya sürerek il dışına gidecek vatandaşlara destek olduk. Antalya Elazığ Sivas, mersin gibi illere vatandaşlarımız taşıdık. Ayrıca vatandaşlar normal hayata dönmeye başladı. Bu konuda Çevre Şehircilik Bakanımızla bir araya gelerek yer tespiti yaptık. 2017 yılında TOKİ için ayrılan 1000 dönümlük yere hızlı bir şekilde yapım çalışmaları yapılacak. Doğanşehir Merkezde 1750 dönüm alan hazır. Tavşantepe bölgesinde TOKİ tarafından 950 konut yapılacak. Kaba inşaatları bitti. 11. Ayın sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor. Tavşantepe bölgesinde 950 adet konut ihale edildi. Bir Kısmının kaba inşaatı bitmiş durumda. Hedeflenen durum 11. Ayın sonunda tamamlamak. 724 tane de aynı rezerv alanı içine ihale yapıldı. Toplamda 1676 konut yapılıyor. Altıntop Mahallesinde köy evleri yapılıyor. Bazı mahallelerde yer tespiti konusunda sıkıntılar yaşandı. Sürgü bölgesinde fay hatlarının yoğun olduğu bir alan var. Bütün mahallelerimizde alan çalışmalarını Belediye olarak yaptık.

Sürecin uzadığına dair söylentiler var, doğru mu, doğruysa sebebi ne?

Hak sahibi vatandaşların evlerimiz yerinde yapılsın talepleri var. 6 Mayıs tarihinden itibaren yapılan itirazlar var. Bu itirazlar henüz sonuçlanmadı. Toplu alanlara evler yapılsaydı devlet bizden daha hızlı davranıyor. Bütün derdimiz kış gelmeden bir an önce vatandaşlarımız kalıcı konutlarına yerleştirmek için çaba sarf ediyoruz. Vatandaş da yerinde talep ettiği zaman ister istemez süreç uzuyor. Gecikmelerin asıl sebebi de budur diye düşünüyorum. Devletimizden Allah Razı olsun çok hızlı çalışıyor. Bazı mahallelerde devletin gösterdiği yere konut yapılmasına vatandaşlar izin vermeyince, burada çalışmalar haliyle aksıyor. Yanlış bir uygulama diye düşünüyorum. Vatandaşa yanlış bilgiler veriliyor. Diplomasız uzmanlar bizi çok yoruyor. Vatandaşı yanlış yönlendiriyorlar. Bu da vatandaşıma zarar veriyor. Devlet arsa talebinde bulunmadan devlet ev yapıyor. Herkesin yeri kendisine kalıyor. Bazı art niyetliler de bu yapılandırmalar geciksin vatandaş eziyet çeksin mantığı ile hareket ediyorlar. Bu da yanlış bir uygulamadır. Böyle bir ortamda siyaset yapılmasına da gerek yoktur. Yalan yanlış bilgiler de benim hemşerilerime zarar veriyor.

Konut Yerlerinin Belirlenmesinde hangi aşamadasınız?

Devlet Arsa talebinde bulunmadan vatandaşın kendi arazisine zaten evini yapıyor. Yanlış yönlendirmeler nedeniyle zaman zaman gecikmekler meydana geliyor. Art niyetlilerin hesapları ise yapılan evlerin gecikmesi ve vatandaşın devlete bakış açısının değişmesi yönünde oluyor. Bunun da Mevcut iktidar oy kaybetsin mantığıyla kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyoruz. Vatandaşa zarar veren zihniyetin olmaması gerekiyor. Köylerimizde yer belirleme konusunda hızlı bir şekilde çalıştık. AFAD inceliyor. İlgili birimler gerekeni yapıyor. Çok hızlı bir şekilde yapılıyor. Bizim şu anki ihtiyacımız yapılan konteynerlerin biraz daha hızlanması ve bir an önce havalar soğumadan vatandaşların evlerinin yapılması yönündedir. Sivas Belediyesi ve Halk Bank Genel Müdürlüğünün desteğiyle, AFAD tarafından gönderilen konteynerlerle da esnafımızın problemleri de çözüldü. Kısa süre içinde 200 esnafımız çalışmaya başlayacak. İlçe merkezine yapılacak olan 1670 konut ile birlikte ilçemizde önemli bir yapılaşma sağlanacak.

İlçe merkezi taşınacak mı, tarihi doku korunacak mı?

İlçe merkezi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede İlçe merkezinde 2 katı geçmemek şartıyla yapılaşma olacak. Çarşılar oluşturulacak. Binaların altına mümkün mertebe dükkânlar yapılmayacak. Çarşı merkezimiz korunacak. Vahap Küçük meydanının genişletilmesi etrafının da dükkân olarak kullanılması, eski çarşının muhafaza edilmesi ile ilçemizde yeni bir yapılaşma, yeni bir çarşı modeli ya da düşünüyoruz. Selçuklu veya Osmanlı tarzı bir mimari olabilir. Böyle bir yapılaşma ile de bir görsellik kazandırmayı planlıyoruz. Doğanşehir’in tarihini da gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. Sur kalıntıları var. Bunların korunması konusunda da önerilerimiz var. Doğanşehirli İşadamı hemşerimiz Vahap Küçük’ün de İlçeye destek amacıyla bir imar planı çalışması olduğunu söylemek istiyorum. Surların etrafındaki alanların kamulaştırılması konusu gündeme gelebilir. Surları ayağa kaldırıp restore edilmesi de gündeme gelebilir. Bu konuda da çalışma yapılıyor. Çevre şehircilik Bakanlığı ile birlikte Belediyemiz Doğanşehir’in tarihi durumlarının korunması ve yeniden ayağa kaldırılması konusunda çalışmalar yapılmasını planlıyoruz. Bizim ilçe merkezinde 3 bin metrekarelik bir Belediye binası yapılması talebimiz var. O çalışmalar da yapılıyor. Kentin Sürgü istikametine doğru olan bölgede, hastane, üniversite gibi yapılarımız var. Şehir o tarafa doğru kayıyor. İlçe Merkezinde en çok zarar gören yer Yenimahalle ve Doğu Mahallesi. Karşıyaka Mahallesinde de hasar var. Zemini sağlam olan yerlerde yapılaşma devam edecek. Bir yandan şehir merkezini tutarken Belediye ve Hükümet Binasının dokusu bozulmasın diye Belediye ve Hükümet binasının merkezde kalmasını istiyoruz. Bunu fırsata çevirip şehrin geçmiş hafızasına sahip çıkmak gerekiyor. Vatandaşın da talebi bu yöndedir.”

****A.Vahap Kaygusuz’un Röportajı

21 May 2023 - 16:16 -

Mahreç  Zeynep Aksaç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.