İHH’nın Yetim Sponsoru Projesi Takdir Topluyor

BM’ye göre dünyada 150 milyondan fazla yetim ve öksüz çocuk bulunuyor. Devlet güvencesi ve aile şefkatinden uzak, açlık ve şiddetle iç içe yaşayan yetimler kendi ayakları üzerinde duramıyor ve suç örgütlerinin tehdidi altında yaşamlarına devam ediyor. İşte tam bu noktada İHH devreye giriyor ve mazlum coğrafyadaki yetim çocuklara sahip çıkıyor. İHH bu kapsamda başlattığı yetim sponsoru projesi ile yetimlerin yüzünü güldürüyor. Projeye yönelik açıklamalarda bulunan Malatya İHH Kadın Kolları Başkanı Ayşe Bağcı, “Yetim sponsorluk sistemi ile Türkiye ile birlikte 50 ülkede ve ülkemizin 78 şehrinde yetimlere her ay düzenli olarak destek sağlıyoruz. Yetime sponsorluk sistemiyle bir yetime aylık 250 lira bağışlayarak sponsoru olarak, ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz. Bunun için internet adresinden veya İHH ‘ya giderek bir yetime destek olabilirsiniz.” dedi

Bu haftaki röportajımızı Malatya İHH Kadın Kolları Başkanı Ayşe Bağcı ile gerçekleştirdik.

İHH Malatya'da neler yapıyor, kimlerin yardımına koşuyor?

Malatya'da İHH Kadın Kolları olarak bizler ilk önce ilimiz içerisinde ihtiyaç sahibi olan ailelere yardımcı oluyoruz. Bize başvuru yapmış ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret ediyoruz. Onlar hakkında genel bir bilgi ediniyoruz. İhtiyaçlarını elimizden geldiğince karşılamaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde ihtiyaç sahibi ailelerin odun ve kömür ihtiyacını karşıladık. Bot ve mont sıkıntısı olan çocuklarımız vardı. Onların ihtiyaçlarını karşıladık. Bunun haricinde yetim ailelerimizle ilgili çalışmalarımız var. Geçenlerde yetimhanemizde psikologlarımızla beraber bir çalışma yaptık. Derneğimizin sosyal tesisinde ağırladık. Hem sohbet ettik, hem kaygıyla alakalı bir sunum gerçekleştirdik. Eğitim alanında da çalışmalar yapıyoruz. Sadece yardım alanında değil çalışmalarımız. Kur'an Kursumuz var. Hadis derslerimiz oluyor, tefsir derslerimiz oluyor. Katılmak isteyen arkadaşlar İHH’ya başvurarak numaralarını bırakırlarsa kendilerine dönüş yapabiliriz.

Yapılan programlar nelerdir?

Tüm dünyadaki Mazlum ve mağdurlara ulaşmaya çabasındayız. Malatya İHH olarak bunlara bir köprü vaziyetindeyiz. Geçtiğimiz dönemlerde Afrika için bir çalışma yaptık. Tekrardan Malatya için söylüyorum, Safa bebek için bir çalışma yaptık. Bir kermes düzenledik hastanenin önünde. Simit ve çay programı vardı. Ona dâhil olduk. Kermesin geri dönüşü çok güzeldi. Şu ana kadar bütün kermeslerden en fazla olanıydı. Vefa Derneği bizimle beraberdi. Safa'nın gönüllü kesimi bizimle beraberdi. Bunlar bize destek verdi. Onlarla beraber cidden bir güne mahsus olmasına rağmen ciddi bir meblağa ulaştık. Eyüp Çınar için destek vermiştik bunları duyunca da duyarsız kalmıyoruz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz imkânlar doğrultusunda. Şu an ihtiyaç sahibi ailelerimiz çok fazla. Odun ve kömür ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çakışıyoruz. Ama bazen yardım konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bize hayırseverlerin bağışları gerçekten lazım. Ve şuna emin olabilirler ki gerçekten bu bağışlar ihtiyaç sahiplerine gidiyor. Biz sosyal yardımlaşmadan sorduruyoruz, gerekirse muhtardan sorduruyoruz iyi bir araştırma yapmadan yardımda bulunmuyoruz.

Yapılan programlarda elde edilen gelirleri ne yapıyorsunuz?

Şimdi bir yandan Suriye'ye kış çalışmamız var. Geçen hafta bunun için bir mantı ve tatlı satışı günü yaptık. Perşembe günü de bir gözleme etkinliğimiz olacak. Buradan elde ettiğimiz gelirlerle de Suriye kamplarındaki çocuklara bot ve mont yardımlarında bulunacağız. Ve bir de ısınma projemiz var. Sınıfların ısınma projesi bunu yapıyoruz. Her çarşamba günleri İHH’nın klasikleşmiş mantı atölyesi günü var. Kadınlarımızla beraber mantı yapıyoruz. Bu mantının geliriyle de birçok projeye destek veriyoruz. Bir yıl su kuyusu açtık. Bir yıl bir yetimi destekledik. 1 yıl kendi ilimizdeki bir yetimhaneye yardımda bulunduk. Geçen yıl katarakt ameliyatına destek verdik. Yaklaşık 15 tane katarakt ameliyatı yaptırdık. Bu yılda Afrika, Afganistan ve şu anda da Suriye çalışmamız var.

Malatya’da yardım konusunda eksiklikler var mı?

Malatya’da yardım konusunda eksik çok fazla. Hayat çok pahalı. Birincisi kiralar çok yükseldi. İnsanlar kira konusunda çok mağdurlar. Elektrik yardımı yapıyoruz. Faturada zorluk çekenler çok fazla. Aslında bizden her konuda yardım isteyen aileler var. Geçenlerde mesela bir vatandaşımız bizden peçete istedi. Biz buna önce bir şaşırdık açıkçası. Hani peçete neden diye? Daha sonra öğrendik ki eşi kolon kanseriymiş ve sürekli temizlenmesi gerekiyormuş. Kullanıp atma ihtiyacı olan kâğıt mendil lazım oluyormuş. Bizde kendisine bunu temin ettik. Tabi ki ihtiyaç kişinin önceliğine göre değişiyor. Bu bazen peçete oluyor, bazen gıda oluyor, bazen kira oluyor. Biz bu konularda yardım sağlamaya çalışıyoruz. Giysi konusunda şu zamana kadar gerçekten yardım ediyorduk. Biz kendimiz de gönülden yardım ediyorduk, vardı çünkü. Ama maalesef ki kıyafet fiyatları artınca bu da duraksadı.

Aslında ekonomik sorunlar bağışları da düşürdü. Çünkü insanlar artık kendilerine yeter duruma geldiler. Önceden fazlalığı veriyorlardı. En güzeli paylaşmaktı. Ama maalesef ki biz öyle yapmıyoruz. Yani kalanı veriyoruz. Aslında o da güzel bir şey kalanı vermek de güzel bir şey ama şu an kimse de çok fazla bir şey kalmadığı için onu da yapamıyor.

Yaşadığımız süreçle birlikte insanların derneklere olan güvenleri sarsıldı. bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Hamdolsun. Bizler sorun yaşamadık. Aksine daha çok bağış aldık. Yaptığımız bağışlar, kurban kesimleri, bunların hepsi net bir şekilde var. Yetime bakıyorsanız yetimin bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Yurt dışına gittiğiniz zaman aslında yurt dışındaki o çalışmaları gördüğünüz zaman Türkiye bunu yapabilmiş diyorsunuz. Hayra gönül vermiş İHH'ya destek vermiş belirli bir kesim bir sürü proje yapmış. Bunu gittiğiniz zaman kendiniz de görebiliyorsunuz. Çünkü paranın nereye gittiği belli oluyor. Aslında İHH şeffaf ve açık. Bu da bağışçıda bir rahatlığa sebebiyet veriyor. Bu konuda bizler de diyoruz ki araştırıp soruştursunlar. Bağışları bu şekilde vermeleri taraftarıyız. Müslümana yakışan da bu. Araştırıp sormak ona göre bağış yapmak. Bu da Müslüman'ı bir görevidir.

Uluslararası çalışmalarınız nelerdir oralarda neler yapıyorsunuz?

123 ülkede aktif olarak çalışıyoruz. En büyük çalışmalarımız yetim çalışmalarımız. Türkiye ile birlikte tüm dünyada 140 bini aşkın yetime bakıyoruz ve bir milyondan fazla yetime de dönemsel yardımlarda bulunuyoruz .İHH yetim aylık yetim sponsoru ücretimiz var bizim. Çok kıymetli. Yetim sponsorluğuna ayda sadece 250 lira bağış yaparak bir yetimin hamisi oluyorsunuz. O yetimin eğitim hayatı boyunca onu desteklemiş oluyorsunuz. Tabii ki bizim sponsorluklarımız bir yıl geçerli. Daha sonra bizim dernekteki arkadaşlarımız sizi arayıp onu bir yıl daha devam ettirip ettirmek istemediğinizi soruyorlar. Ona göre devam ettiriyoruz veya devam ettirmiyoruz. Yurt dışındaki yetim ailelerimiz Afrika, Arakan özellikle Mazlum coğrafyadaki ailelerimize yönelik bir sürü çalışmalarımız var. Mesela yetim ailenin annesi terzi. Biz ona dikiş makinesi alıyoruz dikiş makinesi ile geçimini sağlıyor. Mesela aileye bakıyoruz bahçeli evi var. Ona süt keçisi alıyoruz. Süt keçisiyle geçimini sağlıyor. Bakkal dükkânı projemiz var. Zeytin bahçeleri projemiz var. Kano projemiz var. Onunla da balıkçılık yapıp öyle geçimlerini sağlıyorlar.

Yetim sponsoru hakkında biraz daha bilgi verir misiniz?

Yetim sponsorluk sistemi ile Türkiye ile birlikte 50 ülkede ve ülkemizin 78 şehrinde yetimlere her ay düzenli olarak destek sağlıyoruz. Yetime sponsorluk sistemiyle bir yetime aylık 250 lira bağışlayarak sponsoru olarak, ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz. Bunun için internet adresinden veya İHH ‘ya giderek bir yetime destek olabilirsiniz.

****Zeynep Önel’in Röportajı

12 Oca 2023 - 10:38 -

Mahreç  Zeynep Aksaç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.