Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 19:17
Advert

Advert

Restorasyon Tarihi Dokusuya Uygun Değil

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanı Dr. Ahmet Ercan Uçkan, 24 Ocak 2020 Elazığ-Malatya depreminde hasar görmesi nedeniyle restorasyon ve güçlendirme çalışması yapılan Hacı Yusuf Taş Camiinde yapılan işin tarihi dokuya uygun olmadığını söyledi.

Malatya
Giriş Tarihi : 24-04-2022 17:34
Restorasyon Tarihi Dokusuya Uygun Değil

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanı Dr. Ahmet Ercan Uçkan, 109 yıllık Yeni Cami'deki güçlendirme ve restorasyon çalışmalarında yapılan bazı eklemelerin caminin siluetini bozacağı konusunda endişelerin olduğunu dile getirdi.  Özellikle abdest alınan yerlerde yapılan mekânsal değişiklik ve tadilatın caminin görünürlüğüne engel olduğu belirten Uçkan, ”Malum olunduğu üzere 2020 de yaşanan deprem sonrası, Malatya Yeni Cami hasar görmüştü. Bu hasarın ardından yetkililer harekete geçerek restorasyon çalışmalarına başladılar. Şu anda gelinen noktada Cami'ye yapılan işlemlerin, Tarihi Yeni Cami'nin dokusana uygun olmadığını söylemek istiyorum.

Özellikle avluya konulan ne olduğunu anlamadığımız demir sutunlar var. Bunlar Camimizin hem görünmesini engelliyor, hemde siluetini bozuyor. O güzelim avlu daraltılmış, abdest yeri ve pano yapılarak manzaranın ruhu bozulmuş. Camiler inşa edilirken etraflıca geniş avlular olmasına dikkat edilir, dışardan görünümünü engelleyecek yapılar tercih edilmezdi.

Şu anda yapılan işlemler ne yazık ki Yeni Cami'nin doğasını bozmuş ve güzelliklerine gölge düşürmüş. Malatya'nın simgesi Yeni Cami'ye yazık edilmiştir. Bu tür tarihi mekanlar onarılırken, işin uzmanlarına danışılmalı, yapının tarihi geçmişi göz önüne alınıp aslına uygun bir şekilde restore edilmeli. Umarım yetkileler tez zamanda yaptıkları bu yanlıştan geri adım atarak camimizi aslına uygun olarak tekrar hizmete açarlar.” ifadelerine yer verdi.     >> HABER MERKEZİ                                                                                                                                                                                                             

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR