Malatya
Giriş Tarihi : 02-01-2017 16:02   Güncelleme : 02-01-2017 16:02

Restaurant, Kafe ve Barlara Terör Kilidi Önerisi

Reina saldirisi gösterdi ki, terör örgütleri yeni bir terör konseptini sahaya sürdü. Uzmanlar, eglence merkezi, sinema, restaurant, kafe ve barlar gibi sosyallestigimiz mekanlarin korunmasi için Avrupa’da, Israil’de, ABD’de uygulanan olaganüstü hal modeline geçilmesini öneriyor

Restaurant, Kafe ve Barlara Terör Kilidi Önerisi

Önce otobüse binip binmeme konusunda biraz tedirgin oluyoruz. Sonra, alisveris merkezine gitsem mi gitmesem mi diye düsünüyoruz. Daha sonra sik sik ugradigimiz kafede uzun uzun oturma konusunda iki kez düsünmeye basliyoruz. Bundan böyle eglence mekanlarina bile korkarak gidecek belki de gitmeyecegiz. Teröristler, büyüksehirlerdeki insanlarin huzur içinde sosyallesebileceklerini düsündükleri bir kaç önemli yeri de hedeflerine koymus görünüyorlar. Birçok ülke, intihar saldirilarina giden yolu tanimayi ve bu tür saldirilari gerçeklestirmeye yönelik adimlari engellemeyi ögrendi. Bunu bizim de ögrenmemiz sart.

PEKI NASIL?

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Baskak, restaurant, kafe ve barlara yönelik yapilacak saldirilara karsi Avrupa’da, Israil’de, ABD’de uygulanan olaganüstü hal modeline geçilmesini öneriyor. Uzman Klinik Psikolog Mehmet Baskak, Besiktas saldirisi sonrasinda gündeme getirdigi önlemler hakkinda su bilgileri verdi: “Neredeyse dünyanin her yerinde bir kisinin bir restaurant, kafe ya da barin kapisini açarak içeri girmesi, kendine bir yer bulup oturmasi ve bir yemek ya da içecek söylemesi çok siradan ve basit bir eylem olarak görülür. Mesela Israil'de böyle bir yere gidip, oturma isi biraz karmasiktir. Karsiniza çogu zaman silahli bir güvenlik görevlisi çikar, müsterilere silahli olup olmadiklarini sorar, sonra bomba düzenegi ya da patlayici maddelerin sarili oldugu bir kemer ya da yelek var mi diye bastan asagi bu kisilerin vücutlarini söyle bir kontrol eder.

BIR ÇOK MEKANDA BASLAMISTI

Bir güvenlik görevlisi tutmaya maddi olarak gücü yetmeyen ya da bu masrafi müsterilerine yüklemek istemeyen isletmelerse kapilarini kilitlerler. Bu tür yerlere girmek için kapiyi çalmaniz gerekir, içerdekiler kapi deliginden hizlica bakar ve gelen kisinin güvenli olup olmadigi ve içeriye alinip alinamayacagiyla ilgili hemen orada bir karar verirler. Hayal bile edilemeyecek bir uygulama su anda sadece bir rutin olmakla kalmiyor ayni zamanda insana kendini güvende de hissettiriyor. Birçok kimsenin haberi yok belki ama Istanbul’da gerçeklesen 15 / 20 Kasim 2003 saldirilarindan sonra birçok mekan böyle bir uygulamayi baslatmisti.”