Eğitim
Giriş Tarihi : 03-08-2021 14:20   Güncelleme : 03-08-2021 14:20

Rektör Kızılay “Üniversite Yolunda” Programının Konuğu Oldu

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TV100 kanalında yayınlanan Bengü Kantekin’in sunduğu “Üniversite Yolunda” programının canlı yayın konuğu oldu. Programda İnönü Üniversitesini anlatan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 2021 yılında üniversite tercihi yapacak öğrenciler için tavsiyelerde bulundu.

Rektör Kızılay “Üniversite Yolunda” Programının Konuğu Oldu

İnönü Üniversitesinin Türkiye’nin ilk başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü'nün ismine ithafen kurulduğunu ve kuruluş kanununa göre ise 14’üncü sırada kurulmuş bir üniversite olduğunu ifade eden Rektör Kızılay, ayrıca İnönü Üniversitesinin büyük, güçlü ve köklü bir geçmişe sahip olduğuna işaret ederek bünyesinden iki üniversiteyi bölünerek kurduğunu, iki üniversitenin kuruluşuna ise hamilik yaptığını dile getirdi.  

“Öğrencilerimiz, Türkiye’nin En Güçlü Hastanelerinde Uygulama Eğitimi Alma İmkânına Sahip”

Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesinin 500’ün üzerinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programı olan bir üniversite olduğunu dile getirerek, bütün bölümlerde iddialı olduklarını ancak özellikle sağlık alanında Türkiye’nin en önde gelen üniversitelerinden arasında yer aldıklarını belirtti. 

Sağlık alanında beş fakülte, iki enstitü ve bir meslek yüksekokuluna sahip olduklarını dile getiren Rektör Kızılay, “Turgut Özal Tıp Merkezimiz, Karaciğer Nakli Hastanemiz, Onkoloji Hastanemiz uygulama alanıdır. Tedavide Türkiye’nin en iyi merkeziyiz. Burada asıl olan öğrencilerimizin bu merkezlerde uygulama yapması. Pratik eğitimler alıyorlar, sahaya hazırlanıyorlar, teorik eğitimin yanında çok iyi uygulama eğitimleri alarak yetişiyorlar.” şeklinde konuştu. 

“Güzel Sanatlar da Diğer Üniversitelere Göre Güçlü Olduğumuz Alanlardan Biridir” 

Devlet Konservatuvarı ile Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin yanında Eğitim Fakültesi bünyesindeki Güzel Sanatlar Eğitimi bölümüyle İnönü Üniversitesinin güzel sanatlar alanında eğitim - öğretim hizmeti veren bir yükseköğrenim kurumu olduğunu ifade eden Rektör Kızılay, bu sebeple güzel sanatlar alanında tercih yapacak öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında İnönü Üniversitesinin yer alması gerektiğini belirtti.

“Eğitim Programlarında 3+1 Uygulamalı Eğitim Modelini En İyi Uygulayan Üniversiteyiz” 

İnönü Üniversitesinin uygulamalı eğitim alanındaki mevcut durumuna da değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, şunları söyledi: “Bizim üniversite olarak temel hedefimiz, uygulamalı eğitimi üniversitemizin uygulanabilecek tüm alanlarında uygulamaktır. Sosyal bilimler, sağlık bilimleri, mühendislik ve ön lisansta uygulamalı eğitime ağırlık veriyoruz. Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında Malatya OSB Meslek Yüksekokulumuzdaki teknik programlarda 3+1 uygulamalı eğitim modelini uyguluyoruz. Bu model öğrencilerimizin deneyim kazanması ve mezun olduktan sonra istihdam edilebilmesi açısından çok önemli.” 

Öğrencilerin eğitim almasının yanında mezun olduklarında istihdam edilmesi konusuna da önem verdiklerini belirten Rektör Kızılay, öğrencilerimizin sadece teorik bilgi ve sınavlarla dolu bir eğitim hayatlarının olmasının aksine sahada yaptıkları pratiklerle kendilerini yetkin kılmasına olanak tanıyacakları bir üniversite olduklarını ifade etti.  

“Tercih Yapacağınız Üniversitelerin Akademik Kadrosuna Bakın”

İnönü Üniversitesinin akademik kadro olarak çok güçlü olduğunu, nitelikli insan kaynağını kendisinin yetiştirdiğini belirten Rektör Kızılay, “Ülkemizin büyük üniversitelerinde ve yurt dışındaki üniversitelerde yetişen genç insan kaynağını da üniversitemize dâhil ediyoruz. Ülkemizin birçok üniversitesi için de hoca yetiştiriyoruz. Öğrencilerimize seçtikleri üniversitelerin, bölümlerin akademik kadrosunu ve insan kaynağını araştırmalarını tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu. 

Üniversite eğitimi sürecinde kampüsün de önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesi kampüsünün 2020 yılında “Yeşil Kampüs” sıralamasında dünyada 340’ıncı sırada yer aldığını belirterek “İnönü Üniversitesi kampüsü öğrencilerimize kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler açısından geniş imkânlar sunan bir kampüstür.” dedi. 

“Öğrencilerimizi Akademik Transkriptin Yanında Sosyal Transkript ile Zenginleştiriyoruz” 

İnönü Üniversitesinde 100’ü aşkın öğrenci topluluğunun ve 50’nin üzerinde spor takımlarının bulunduğunu, Türkiye’nin en iyi spor tesislerinin öğrencilere hizmet verdiğini ifade eden Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesinin öğrencilerine sadece akademik transkript vermediğine, aynı zamanda sosyal transkript de vermeye başladığına dikkat çekti. 

Rektör Kızılay, sosyal transkriptin öğrencilere sağlayacağı avantajları değerlendirerek şunları söyledi:

“Günümüzde artık diploma sahibi olmak yetmiyor. Kelebeğin iki kanadı gibi bir kanadı akademik transkript, diğer kanadı da sosyal transkript. Burada aktif iletişim becerisi, sosyal faaliyetlerdeki beceriler, grup çalışması, liderlik gibi kazanacağı yetkinlikleri önemsiyoruz. Bu yetkinlikler gençlerimize katma değer sağlıyor. Bunu da sosyal transkript ile biz ispatlamış oluyoruz. Öğrencilerimiz bu belgeyi mezun olduklarında üniversitemizden alıyorlar.”

“Malatya, Öğrenciler İçin Huzurlu ve Güvenli Bir Şehirdir.”

Malatya’nın üniversite öğrencileri için huzurlu ve güvenli bir şehir olduğuna vurgu yapan Rektör Kızılay, şehrin öğrenciyi kucaklayan, öğrenciye sahip çıkan bir yönünün bulunduğunu dile getirdi. Malatya’nın ekonomik geçim bakımından diğer büyükşehirlere göre daha uygun bir kent olduğuna değinen Rektör Kızılay, Malatya’da gençlerimizin öğrenciliklerini rahat bir şekilde yaşayabileceklerini ayrıca öğrencilerimizin üniversite, şehir, barınma, ulaşım konularını bir bütün olarak değerlendirdiklerinde rahat edebilecekleri bir yerde eğitim görebileceklerini ifade etti.

"Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne Girmesi, Malatya'ya Ayrı Bir Katma Değer Sağladı"

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Arslantepe Höyüğü’nün Dünya Mirası Komitesi’nin 44. toplantısında alınan kararla UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne kaydedildiğini belirterek bu durumun şehre ayrı bir katma değer sağladığını da sözlerine ekledi.

Rektör Kızılay, son olarak üniversite tercihi yapacak öğrencilerin öncelikle sevdikleri bölümleri seçmeleri gerektiğini belirterek üniversite tercihinde ise köklü, insan kaynağı zengin, akademik kadrosu güçlü, gelenekleri ve üniversite kültürü olan üniversiteleri tercih etmelerini tavsiye etti.