Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-06-2021 17:40   Güncelleme : 29-06-2021 17:40

Rekolte 1 Temmuz’da Açıklanacak

​​​​​​​ Uzun süredir gündemde olan Kuru Kayısı Rekoltesinin açıklanma tarihi belli oldu. Dünya Kayısı Başkenti olarak nitelendirilen Malatya’da kayısı piyasasına yön verecek rakamlar Vali Aydın Baruş ve Komisyon üyelerince 1 Temmuz Perşembe günü açıklanacak.

Rekolte 1 Temmuz’da Açıklanacak

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'da rekolte tespiti için yapılan çalışmalar son buldu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesine kayısı ile ilgili paydaş kurum, kuruluş ve odaların personelinden oluşturulan komisyon 2021 yılı tahmini kayısı rekoltesi için rakamları 1 Temmuz Perşembe günü paylaşacak.

Malatya’da gerçekleşen zirai don ve kuraklığın etkisi ile kayısı rekoltesinde düşüş yaşanacağı uzmanlar tarafından tahmin edilirken, hasadın ortasına gelindiği şu günlerde tahmini rekoltenin açıklanmamış olması sektör temsilcileri ve Ziraat Odaları Başkanları tarafından tepki ile karşılanmıştı.

Yaklaşık 1 aydır merakla beklenen Tahmini Rekolte Rakamları ile ilgili duyuru Malatya Valiliği tarafından yapıldı. Valilik tarafından yapılan açıklamada,” 01 Temmuz 2021 Perşembe günü saaat:11.30’da Valilik Toplantı Salonunda Sayın Valimiz ve Komisyon üyelerince İlimiz Kuru Kayısı rekoltesi açıklanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Ebubekir Atilla