Malatya
Giriş Tarihi : 19-02-2021 18:56   Güncelleme : 19-02-2021 18:56

Regaip Kandili İdrak Edildi

Mübarek 3 ayların başlangıcında idrak edilen Regaip Kandili ile ilgili İl Müftülüğü tarafından Kernek Karagözlüler Camiinde program düzenlendi. Programda Müftü Vesyel Işıldar tarafından gecenin önemine dair yapılan konuşmanın ardından Kuranı Kerim tilavet edildi ve Mevlid-i Şerif okundu.

Regaip Kandili İdrak Edildi

Pandemi nedeniyle sosyal mesafe kurallarına göre kendi seccadeleriyle camiye gelen cemaate mevlit sonrası ise gülsuyu ve mevlit şekeri ikram edildi. Düzenlenen programa Malatya Valisi Aydın Baruş, Mevlit çıkışında gazetecilere konuştu. Vali Baruş, konuşmasında mevlit kandilini tebrik ederek pandemi kurallarına uyulması hakkında da vatandaşları bir kez daha uyardı.

Vali Baruş, konuşmasında günün anlam ve önemini şu ifadelerle ifade etti. “Bugün programda hem Mevlid-i Şerif dinleyerek, hem Kur'an-ı Kerim dinleyerek, hem de şehitlerimize Dua ederek idrak etmeye çalıştık. Bu gecenin başlangıcında da gece boyunca yüce Rabbimize dualar ederek ailemizle muhabbet ederek bu geceyi değerlendirmek hepimizin amacı olmuştur. Bu mübarek gecede Tüm kardeşlerimiz için birbiriyle barışma küskünlükleri üzerinden atma, kardeşlik duygularını, kalplerini ihya etme anlamında İnşallah iyi vesile olacaktır. Birde Regaip gecesinin ayrı bir anlamı var. Bu 3 ayların ilk mübarek gecesi olarak bütün Müminler tarafından kutlanıyor. Üç aylara daha yeni başladık. Malatyalı kardeşlerimizin hemşerilerimizin mübarek üç ayların tebrik ediyorum. Regaip gecelerini tebrik ediyorum. Bu gece yapılacak duaların yerini bulmasını Cenab-ı Hak'tan temenni ediyorum. Bu geceleri iyi bir şekilde değerlendirmemiz birbirimize gönülden sarılmamız anlamında iyi bir vesile olmasını Cenabı Allah'tan diliyorum.”

BİRBİRİMİZİ ÜZMEYELİM

Vali Baruş, açıklamasının sonunda pandemi konusunda vatandaşlara seslenerek; “Bu vesileyle tüm kardeşlerimizin bu salgın sürecinde daha dikkatli olmalarını rica ediyorum. Çünkü bu günler dikkat etmemiz gereken hassas günler. Üç aylara Kavuşmamız sevinci yakınlarımızı kaybetmenin acısına dönüşmesin. Herkes maskesini taksın. Belirli mesafeyi korumaya dikkat etsin. Temizlik hususlarına da riayet edelim. Birbirimizi üzmeyelim. Hastalığı kapıldığımız zaman sadece kendi sağlığımızı etkilemiyor. Çevremizdeki insanlar, ailemizden olan insanlar, komşularımız, dostlarımız da bundan etkileniyor. Bu nedenle bu hususa dikkat edersek bu üç ayların da bir vesilesiyle anlamlı bir şekilde idrak etmeye devam edelim. Ramazan ayına İnşallah sağlık içerisinde ulaşırız. Rabbimizden niyazımız budur. Ramazan Ayı'na sevinç ve huzur içerisinde ulaşmak için bu 3 ayları anlamına uygun bir şekilde değerlendirmeye dikkat edelim” şeklinde konuştu.

Namaza öncesi düzenlenen program Merkez vaizi Abdulkerim Ay tarafından verilen vaaz ile başladı. Mehmet Şentürk, Yusuf Çelik, Sait Uçar, Furkan Çubuk, Ömer Kayıhan hocalar tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti ve Mevlidi Şerif okundu. Program sonunda İl Müftüsü Veysel Işıldar tarafından yapılan duanın ardından sona erdi.

A. Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz