Asayiş
Giriş Tarihi : 20-09-2012 09:05   Güncelleme : 20-09-2012 09:05

"Referandum yapin"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Agbaba, ilçe ziyaretleri kapsaminda, Malatya'nin Darende ilçesi Merkez Asagiulupinar ve Agilbasi beldeleri ile Yenice, ,Yeniköy, Gölpinar, Basdirek, Yarimca, Gaziköy, Karaoguz, Günpinar, Yesiltas ve Sendere köylerini ziyaret etti.


Agbaba, bazi beldelerin kapatilacak olmasiyla ilgili olarak, "Simdi ben buradan teklifimi yineliyorum. Belde belediyelerinin kapatilmasi için referandum yapin. Durup durup milli irade diyorsunuz. O zaman sor bakalim halk ne diyor. Biz diyoruz ki, Malatya büyüksehir olsun. Büyüksehir olmasiyla ilgili kanun teklifini veren benim. Ama büyüksehir olurken, Kocaeli ve Istanbul gibi tüm ilin siniri, büyüksehir belediyesinin siniri olmasin. Malatya, Istanbul- Kocaeli gibi bir sehir degil. Insanlar hala bazi ilçelerde, beldelerde köy yasantisi sürüyor. Ilçe ve beldelerden bile yeterli hizmeti alamayanlar, büyüksehir belediyesinden nasil hizmet alacaklar? Bakin yüzde 69 oy aldiginiz sehirde halka inaniyor, güveniyorsan referandum yapin. Çikan sonuca saygi duyacagiz" ifadelerini kullandi.

"LAFA GELINCE MILLIYETÇILIGI KIMSEYE BIRAKMIYORLAR"
CHP Malatya Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Agbaba, Kürecik Füze Kalkani ile ilgili yaptigi degerlendirmede de, "Kürecik'te Amerikan bayragi asmislardi. Kim indirtti onu? Lafa gelince milliyetçiligi kimseye birakmiyorlar. Kim o Amerikan bayragi yerine Türk bayragini çektirtti? Biz 10 kadin milletvekili ile gittik, üsse Türk bayragi çektirttik. Burnunun dibinde ABD bayragi asiliyken sesini çikarmayanlar, yine ses çikarmadilar. TBMM'ye gidin bakin bakalim. Malatya'nin sorunlarini en çok kim gündeme getirmis. Oy versin-vermesin, deprem olur buradayiz, sel olur buradayiz, felaket olur buradayiz. Oy verdiginiz kisiler seçimden beri yaniniza geldiler mi? Bakin bu benim buraya kaçinci gelisim. Seçim yok, ama sorunlarinizi dinlemeye geliyoruz. Dertlerinizle dertleniyoruz. Kayisinizi 20 kurusa sattiniz. Simdi elinizdeki kayisiyi da kimse almiyor. Hayvancilik ve kayisicilik yapan herkesin hali perisan. Dünya kuru kayisi üretiminin yüzde 80'ini tek basina karsiliyorsun, ama kayisi tuttugu zaman da üzülüyorsun, tutmadigi zaman da üzülüyorsun" seklinde konustu.

"SIZIN SESINIZ OLACAGIM"
Gazi köyünde ögretmen olmadigi için ve köy yolunun kötü olmasi sebebiyle okula gidemediklerini söyleyen ögrencileri ayri ayri dinleyen Agbaba, "Kaymakam ve Milli Egitim Müdürü ile görüsüp bu sorununuzu halletmeye çalisacagim. Bu köye üçüncü gelisim. Bu köyden sifir oy almisiz. Hatayi sizde degil kendimizde ariyoruz. Demek ki kendimizi tam anlatamamisiz. Köyün haline ve yolun haline bakiyorum, sokaklara bakiyorum. 6 seçimden beri ayni yere oy veriyorsunuz. Ama Gazi köyüne bir hizmet gelmiyor. Köyle ilgili sorunlari not alacagim ve bu sorunlari TBMM'de gündeme getirecegim. Oy verin vermeyin, burada bir magduriyet var, burada bir çaresizlik var. Ben sizin sesinize ses olacagim. Sizin için mücadele edecegim. Ben muhalefet partisiyim. 'Sizin için su yatirimi yapacagim' diyemiyoruz, söz de veremem. Ama bu köyün sorunlarini gündeme getirecegimi de bilin. Sonuna kadar haklarinizi savunacagim ve bu magduriyetin giderilmesi için elimden geleni yapacagim" dedi.