Sağlık
Giriş Tarihi : 04-01-2022 12:46   Güncelleme : 04-01-2022 13:08

Randevunuza Gitmeyecekseniz İptal Edin!

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Serdar Deniz, randevu konusunda uyarılarda bulunarak, Hastaların randevu saatlerine yakın zamanda hastaneye gelmelerini ve gelemeyecek hastaların da randevularını iptal etmeleri çağrısında bulundu

Randevunuza Gitmeyecekseniz İptal Edin!

Başhekim Doç. Dr. Serdar Deniz, “ Öncelikle tüm halkımızın yeni yılını tebrik edip 2022 yılının hepimiz için daha sağlıklı ve daha huzurlu bir yıl olmasını temenni ediyorum” dileğiyle başladığı açıklamasını şöyle sürdürdü. “Öncelikle Hastanemizin 2022 yılındaki işleyişine ilişkin de bazı hususlardan bahsetmek gerekiyor.  Özellikle randevu almış hastalarımızın randevu saatinden çok önce gelmeleri malum hastanemizdeki yoğunluğu fazladan artırıyor. Bu konuda hastalarımızdan ricamız randevu saatine yakın bir sürede gelmeleri bizim için büyük bir önem arz ediyor. Şöyle ki randevu saati 11 ise hastamız saat 8:30 da 9’da hastaneye gelirse randevu saati gelinceye kadar hastanemizde birikim yapıp 2,5 saat boyunca randevusunu beklemek zorunda kalıyor. Çoğunlukla bu durumdan dolayı zaman zaman hastanemize beklenmedik bir yoğunluk ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu yoğunluk ise işleyişi yavaşlatıyor. Aynı zamanda gündemimizde olan sadece covid19 değil, diğer bulaşıcı olan hastalıklarda var. Dolayısıyla bu hastalıkların da Hastane içerisinde yayılması,  hızlandırılması tehlikesi ortaya çıkıyor. Bu durum ise hastanenin içerisini de bu defa bulaşı merkezi haline getirmiş oluyoruz. Bizim burada vatandaşlarımızdan hastalarımızdan ve hasta yakınlarımızdan talebimiz randevusuna yakın bir sürede hastanelerimize gelmeleridir. Ayrıca normal sıra alıp muayene olmak için gelenleri söylemiyorum. Ama özellikle randevulu muayeneye gelen hastalarımız için randevu saatine çok yakın bir saatte gelirlerse hastanemizin içerisine anlık birikmiş kalabalığı da engellemiş oluyoruz. Bu konuda hastalarımızın da yardımına almış oluruz.”

İHTİYAÇ YOKSA REFAKATÇİSİZ GELİN

Hasta yakınlarına da seslenen Deniz, refakatçiye ihtiyacı olmayan hastaların, hastaneye yalnız başına gelmeleri çağrısında bulunarak, şu ifadelere yer verdi. “Bir başka durum da hastalar ile birlikte gelen hasta yakınları var. Bu durumda da hasta yakınlarından ricamız mümkün mertebe refakatçiye İhtiyacı olan kişiler yakınlarıyla gelmeleri gerekir.  Eğer hastaya herhangi bir refakatçi gerekmiyorsa yalnız gelmeleri hem bizim açımızdan, hem de hizmetin sunum kalitesi açısından gerekli önem arz ediyor. Hem de kendileri ve yakınlarının başka hastalıklara yakalanmamaları açısından koruyucu bir faaliyet olacaktır. Dolayısıyla hastalarımız mümkün mertebe olabilecek asgari sayıda gelsinler. Aynı konu randevusuz gelen hastalar için de geçerli. Kısaca söylemek gerekirse bu konu sadece yaşlılarımız engelli vatandaşlarımız için geçerli değil ama herhangi bir desteğe İhtiyaç olmadan gelebilecek hastalarımızın yalnız başına muayene gelmesi bizim tercihimizdir.” 

KULLANMAYACAĞINIZ RANDEVULARI LÜTFEN İPTAL EDİN

Kullanılmayan randevuların randevu tarihinden önce iptal edilmesini de isteyen Başhekim Deniz, bu konudaki düşüncelerini de şu ifadeleri kullanarak dile getirdi. “ Ayrıca bir hususta daha dikkat çekmek istiyorum. Daha önce hastanemizden randevu almış olan hastalarımız randevu tarihinden önce bizim hastanemize, randevu dışı veya başka bir hastanede, özel hastanelerde olabilir.  Diğer hastanelerde muayene oldular ise burada da muayeneye ihtiyaçları kalmadıysa lütfen randevularımı iptal etsinler diye çağrı yapmak istiyorum. Çünkü sistemimiz eğer alınmış bir randevu var ise, bir başka hastanede muayene oldunuz ise, ondan sonraki süreçte aldığınız randevuyu iptal etmezseniz o randevu boşalmıyor. Dolayısıyla ihtiyacı olan vatandaşımız da randevu dolu görüldüğü için randevu alamıyor.  Tespitlerimize göre de hastanemize randevuya sadakat oranı yüzde 70-75 arasında seyrediyor. Bu da şu anlama geliyor. Randevu alanların yüzde, 25'i - 30'u randevusuna gelmiyor. Randevusuna gelmiyor demek aynı zamanda o randevunun boşalmaması anlamına geliyor. Siz randevunuza gelmeyeceksiniz sizin gelmediğini randevuyu da kimseye veremeyeceğiz. Çünkü randevunuz iptal etmemişsiniz. Bu da çok hassas bir konu. Gerçekten muayene ihtiyacı olanların randevu almasına engellemiş oluyorsunuz.  Dolayısıyla bu yüzde 25 ya da 30 az bir rakam değil. Randevu kapasitemizin dörtte biri randevuya sadakat ile sonuçlanmıyor. Buna ek olarak hekimlerimizin bir çağı randevu dışı da yani MHRS dışı da hasta bakıyor. Şunu söyleyebilirim ki hekimlerimizin birçoğu randevusuz da gelen hastalara da bakıyor. Bu konuda hekimlerimize de ilgilerinden dolayı teşekkür etmek gerekiyor. Çünkü sağlık çalışanları olarak her zaman büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Hizmetlerin hızlı bir şekilde yürütülmesi için hastalarımızın da bu konuda daha duyarlı davranmaları ve mümkün mertebe bu konuda sorumlulukla sorumluluk bilinci ile hareket etmemiz gerekiyor.”  

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)