Genel
Giriş Tarihi : 20-04-2021 07:14   Güncelleme : 20-04-2021 07:14

Ramazan’da Dilenci İstilası

​​​​​​​ Dilencileri ne korona vurdu ne de deprem. Cadde ve sokaklarda hep alışık olduğumuz görüntülerin dışında yeni yöntemleri akıllara durgunluk verdi. İftara yakın saatlerde şehrin kalabalık bölgelerinde ellerinde poşetlerle çöpten yiyecek çıkarıyormuş gibi yapıyorlar. Gün sonunda duygu sömürüsü ile tuzağa çektikleri vatandaşlardan aldıkları fitre ve sadakalarla da evlerine geri dönüyorlar.

Ramazan’da Dilenci İstilası

Ramazan ayını duygu sömürüsü için fırsat olarak gören dilenciler, kent merkezinde kilit noktaları mesken edindi. Yeni yöntemleri ise bu kadar da olur mu dedirtiyor. Çöpten yiyecek çıkarıyormuş gibi yaparak vatandaşları kandıran duygu simsarları, böylelikle gün boyu dilenerek toplayamayacağı kadar parayı tek seferde elde ediyor.

Namaz vakitlerinde şehir genelindeki büyük camilerde, gün içerisindeki muhtelif zaman dilimlerinde ise şehrin işlek cadde ve sokaklarında kol gezen dilencilerin sayısı, Ramazan ayında iyiden iyiye artmış durumda. Her an her yerde karşınıza çıkabilecek olan dilenciler, Koronavirüs nedeniyle uygulanan Pandemi kurallarını hiçe sayıyor, uygulanan yasakları ise görmezden geliyorlar.

Ülke genelinde büyük bir sorun haline gelen ve sokakta vatandaştan para alana kadar peşini bırakmayan dilencilere verilen cezalar yetersiz kalıyor. Kabahatler Kanununda dilencilik yapan kişiye belediyeler eliyle uygulanan cezalar caydırıcı değil, komik kalıyor. Hiçbir şekilde kişiyi dilencilikten vazgeçirmesi mümkün olmayan bu uygulama ile dilenen kişiye sadece 50 TL ceza kesiliyor.

Dilencilerin bu kadar yaygın olması ve yeni yöntemler üreterek haksız gelir elde etmesine engel olacak şeyin ceza olmadığını söyleyen uzmanlar, en büyük önleyici faktörün eğitim olduğunu belirtiyor. Toplumsal bir sorun olan dilenciliğe karşı vatandaşların vicdani yaklaşmaması gerektiğini aktaran Uzmanlar, yardım yapılmak isteniyorsa eğer bunların kurumlar aracılığı ile doğru adreslere ulaştırılacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER