Malatya
Giriş Tarihi : 26-06-2014 18:10   Güncelleme : 26-06-2014 18:10

Ramazan Öncesi denetimler Artti

600 dolayinda isyeri, 1500 dolayinda ölçü ve tarti aleti denetlendi, ikazlara ragmen kurallara uymayanlara yasal islem yürütüldü. Cumartesi günü baslayacak olan Ramazan ayi dolayisiyla Malatya Büyüksehir Belediyesi Zabita ekipleri tarafindan isyerleri denetimi arttirildi

Ramazan Öncesi denetimler Artti

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, yaklasan Ramazan ayi nedeniyle Malatya Büyüksehir Belediyesi Zabita Daire Baskanligi’na bagli Zabita Sube Müdürlügü ekipleri basta gida üretim ve satisi yapan isyerleri olmak üzere Malatya genelinde hijyen, ruhsat ve gramaj konularinda kontrollerini siklastirdi.

600 isyeri denetlendi

Malatya Büyüksehir Belediyesi Zabita ekipleri tarafindan, içerisinde bulundugu hafta içerisinde gida üreten ve satilan 300 dolayinda isyeri etiket, fiyat listesi, hijyen ve ruhsat yönünden denetlendi, kurallara uymadigi tespit edilen 38 isyerine ihtar tutanagi düzenlendi, uyari ve ikazlara ragmen yükümlülügünü yerine getirmeyen bir isyerine ise cezai islem yürütüldü.

Ayrica Malatya Merkezde faaliyet gösteren 300 dolayinda firinin da gerekli standartlar açisindan denetlendigi, denetlemeler sirasinda standartlara uymayan 5 isyerine cezai islem uygulandigi belirtildi.

1500 adet ölçü ve tarti aleti kontrol edildi

Büyüksehir Belediyesi’ne bagli Zabita ekipleri ayrica ölçü ve tarti aletlerini de kontrol etti. 1500 dolayinda aletin kontrol edildigi denetimler sirasinda bozuk oldugu tespit edilen alet sahiplerine ihtar tutanagi tanzim edildigi, ihtarlara ragmen onarilmayan 35 ölçü ve tarti aleti ilgilisine cezai islem uygulandigi kaydedildi.

Denetimler Ramazan ayinda daha da siklastirilacak

Tüketicinin Korunmasi Hakkindaki Kanun kapsaminda denetimlerini düzenli bir sekilde yapan Malatya Büyüksehir Belediyesi Zabita ekiplerinin, hafta sonunda baslayacak olan Ramazan ayinda bu denetimlerini daha da siklastiracagi belirtildi. Yapilan açiklamada, esnaflarin kurallara uymalari istenirken, vatandaslarin da kurallara uymayanlari yetkililere bildirmeleri istendi.