Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-04-2021 18:03   Güncelleme : 05-04-2021 18:03

Ramazan Ayına Zamla Gireceğiz

Ramazan Ayının başlamasına 1 hafta kala tezgahların ateşi yükseldi. Ramazan ayının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan birçok ürüne zam geldi. Geçen yıla oranla çoğu ürün fiyatında artışa gidildi. Fiyat artışları hem esnafın satışını düşürdü hem de vatandaşın alım gücünü azalttı

Ramazan Ayına Zamla Gireceğiz

Koronavirüs gölgesinde İkinci Ramazan ayı geçirilecek. Temel gıda ürünlerinde ve Ramazan ayında tüketilen geleneksel gıdalarda fiyatlar yükseldi. Dolar yükseldi, ürünlere talep arttı, ürün yok, üretim kısıtlı gibi bahanelerle fiyatlar zirve noktasına geldi. Ramazan ürünlerinin birçoğuna yüzde 30-35 oranında zam geldi. Piyasadaki dengesizlik ve pahalılık alım gücü düşen vatandaşı olumsuz etkilediği gibi, esnafın satışlarını da ciddi oranda düşürdü.

Ramazan ayının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan erişte, hurma ve güllaç gibi çoğu ürüne geçen yıla oranla zamlandı. Tezgahın başına giden vatandaş ürün kalitesinden çok fiyat sorgulamaya başladı.

Önceki yıl 20 TL’den satılan Hurmanın kilogram fiyatı tezgahta 30 TL’ye kadar çıktı. Fiyatların artışından şikayetçi olan vatandaşlar,” Bu yıl sofraya Hurma indiremeyeceğiz. Fiyatı çok yüksek. Evde aş mı pişirelim yoksa parayı hurmaya mı verelim.” dedi.

Erişte fiyatlarında ise fiyat aynı. 15 ila 30 TL arasında seyreden Erişte ’ler bu sene Ramazan alışverişinde sepete giremeyecek gibi. Satışların önceki yıla göre çok düştüğünü söyleyen Esnaflar,” Vatandaş almıyor. Tezgaha gelince fiyat sorup gidiyor. Toptancıdan aldığımızda fiyatlar pahalı geliyor. Bakalım bu yıl satış yapabilecek miyiz.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER