Malatya
Giriş Tarihi : 02-10-2017 15:56   Güncelleme : 02-10-2017 15:56

“Rakam Çok Komik!”

Her yil mali bütçe hazirlanirken kararlastirilan veteriner hekimlerin asilama ücretleri ile ilgili konustugumuz Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir, “Büyükbas hayvanlarda hayvan basina yapilan asilamalarda 75 kurus, koyun ve keçilerin asilamalarinda da 25 kurus aliniyor. Seneler önce verilen bu ücretin alim gücü iyiydi ancak zamanla arttirilmadigi için paranin alim gücü düstü. Yapilan asilar çok önemli olmasina ragmen verilen fiyatlar çok komik bir rakam. Vatandastan dilenci gibi para toplamanin bir anlami yok.” dedi

“Rakam Çok Komik!”

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Geçtigimiz günlerde veteriner hekimlerin asilama ücretleri ile ilgili destegin devlet tarafindan karsilanacagi bilgisi gündeme gelmisti. Söz konusu durumu birlikte ele aldigimiz Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir bunun gecikmis bir hak oldugunu söyleyerek: “Bakanimizin bir il gezisinde böyle bir açiklama geçiyor. Sadece baslarda uygulama ücreti aliniyordu. Devlette çalisan veteriner hekimlere bunun karsiliginda baska ücret verilmedigi için bu meslektaslarimizin hakkiydi. Bu yasa ile ortaya koyulmus uygulama ücreti her yil bakanlik tarafindan belirtiliyor. Her hizmetin bir ödülü vardir diyelim ki devlet memuru bilirkisi olarak gittiginde bilirkisi ücreti alir köye gittiginde harcama ücreti alir.  Veteriner hekimlerde asi yaptiklari zaman hayvan basina bir ücret aliyorlardi.  O ücret her yil yasa ile belirleniyordu.  Bu yüzden bu hak veterinerlerindir yasa kalkmadan bu hak kaldirilamaz. Türk Veteriner Hekimler Birligi Merkez Konseyi Baskani Talat Gözer bakanla görüserek durumu izah etmis kendisine bakan gerekli çalismalarin yapilacagini belirtmis. Asi destegi her yil mali bütçe hazirlanirken kararlastiriliyor.  Büyükbas hayvanlarda hayvan basina asilamalarda 75 kurus koyun ve keçilerin asilama ücreti 25 kurus.  Seneler önce verilen bu ücretin alim gücü iyiydi ancak gittikçe arttirilmadigi için bu paranin alim gücü de düstü. Bu asilar devletin projeli asilari bu yüzden çok önemli. Bu asilar hayvandan insana geçen hasatliklara karsi kullaniliyor. Bu asilarla hayvani hastaliklara karsi korumak amaçlanip insan sagligini da bu yoldan korumak hedefleniyor. Ancak bu fiyatlar çok komik bir rakam. Bu asi ücretleri personeli tesvik amaçli verilen bir rakam, yani hayvanlarin tamamini asilasin, köye gittiginde asisiz hayvan birakmasin, daha gayretli çalissin amaciyla verilmis.  Biliyorsunuz verilen ödüller primler kisilerin daha basarili çalismasin sebebiyet vermek içindir. Sayin genel baskanimiz Talat Gözer de bakanla görüstükten sonra bunu yeniden düzenleyeceklerini vatandastan alinmasindan ziyade devlet tarafindan destek verilmesi gerektigini belirtmislerdir dogrusu da budur. Vatandastan dilenci gibi para toplamanin bir anlami yok.  Bu sistem yararli olacak bir köye gidildiginde vatandasin bozuk parasi olmuyor, veteriner hekim asi yaptiriyor ücret toplanmasi sorun oluyor ve bu durum vatandasin gözünde iyi bir tablo birakmiyor.  Aslinda bu hizmetin karsiligi devlet tarafindan verilmesi gerekmektedir, biz bundan tarafiz” ifadelerini kullandi.

“DILEGIMIZ DESTEGIN BIR AN ÖNCE KANUNLASTIRILMASI, RAKAMLARININ ARTTIRILMASI”

Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir daha sonra: “Bizde kamuda çalisan ve özel çalisan veteriner hekimler var. Kamuda çalisan veteriner hekimler zaten aylik ücretlerini devletten aliyor verilen asi destekleme ücreti onlari tesvik etmek amaciyla veriliyor.  Yoksa sadece asi ücretine kalsa kisi almis oldugu ücretle geçimini bile karsilayamaz. Ama özel sektörde çalisan veteriner hekimler yapmis olduklari hizmetler karsiliginda gelirlerini elde ediyorlar geçimini sagliyor.  Bu yüzden özel sektörde yani serbest veteriner Hekimlerin yaptiklari asi uygulamasinda daha fazla ücret aliniyor.  Buna ragmen Malatya’da çalisan serbest çalisan veteriner hekimlerimiz pek asi yapmamaktadirlar genelde muayene ve tedavi hizmetleri vermektedirler. Asi yapmiyorlar çünkü is yogunlugu var bölümlenmis bir görev var bakanlik bu hizmeti veriyor iki hayvanda olsa veteriner köye ya da mezraya gidiyor ancak serbest veteriner hekim bir köye bir mezraya 10 hayvan için gittigi zaman onun maliyeti yüksek olacak her seyi kendi cebinde ödeyecek bu ona zarar verecek, kazancini düsürecek. Bundan sonra destegin devlet tarafindan verilmesi için çalismalar yapilacak dilegimiz devlet tarafindan verilecek bu destegin bir an önce yürürlüge girerek kanunlastirilmasi, rakamlarinin arttirilmasi” seklinde konustu. Söz konusu veteriner hekimlerin asilama ücretlerinin, devlet tarafindan karsilanmasi için çalismalar kasim ayinda baslayacak.