Malatya
Giriş Tarihi : 21-01-2017 15:10   Güncelleme : 21-01-2017 15:10

Rahmân’in Mümin Kullari

Merkez yeni camiinde Cuma hutbesi öncesi Tüm aziz sehitler için Kur’an-i Kerim ve Mevlid-i Serif okutuldu. Il Müftüsü Ümit Çimen, “onlar bu Vatan için, millet için, bayrak için canlarini feda ettiler.” dedi. Okunan hutbede, “Rahman’in Mümin Kullari” konusu ele alindi

Rahmân’in Mümin Kullari

>>M. ALI GÜNAYDIN

Cuma hutbesi öncesi Merkez Yeni Camiinde Tüm Aziz Sehitlerin ruhlari için Kur’an tilaveti ve Mevlid-i serif okutuldu. Malatya Il Müftülügü öncülügünde tüm kamu ve kuruluslar adina okutulan Mevlid-i serife Vali Mustafa Toprak, çesitli kamu ve kuruluslari Müdürleri-Baskanlari, Emniyet Müdürlügünden amirler-polisler, Il Müftüsü Ümit Çimen ve yüzlerce vatandas katildi. Yakin zamanda sehit olan asker ve polisler için okunan Kur’an-i Kerim’in ardindan dualar edildi. Il Müftüsü Ümit Çimen, “onlar bu Vatan için, millet için, bayrak için canlarini feda ettiler. Bugün burada aziz Sehitlerimizin aileleri adina onlari yâd etmek, ruhlari için Kur’an-i Kerim okumak ve dua etmek için bir aradayiz. Sehitlere ölüler demeyin, bilakis onlar diridirler. Allah sehitlerimizden razi olsun, onlar bizim yerimize canlarini feda ettiler” dedi.

RAHMÂN’IN MÜMIN KULLARI

Tüm Türkiye’de Diyanet Isleri Baskanliginin hazirlamis oldugu camilerde okunan hutbede, Rahman’in Mümin Kullari konusu ele alindi. Merkez camiinde hutbeyi okuyan Il Müftüsü Ümit Çimen hutbeye söyle basladi, “Aziz Kardeslerim! Okudugum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz söyle buyuruyor: “ ‘Rabbimiz Allah’tir’ deyip, istikamet üzere olanlar var ya. Onlarin üzerine melekler iner ve derler ki: ‘Korkmayin, üzülmeyin, size vâdolunan cennetle sevinin!’ ” Okudugum hadis-i serifte ise Peygamberimiz (s.a.s) söyle buyuruyor: “Mümin, bal arisina benzer. Bal arisi gibi hep güzel, temiz, helal seyler yer. Hep güzel seyler üretir, hep iyiliklerin pesinden kosar. Hiçbir seyi ne döker, ne kirar, ne de ifsat eder” Aziz Müminler! Rabbimiz, bizlere Yüce bir Kitap indirdi. Örnek bir Peygamber gönderdi. Insanca bir hayati, mümince bir durusu Kitabinda ve Resûlü’nün örnekliginde bizlere ögretti. Geliniz, bugünkü hutbemizde Kur’an-i Kerim’in tanittigi ve Peygamberimizin örnek yasantisiyla gösterdigi bir müminin vasiflarini hep birlikte bir kez daha hatirlayalim. Kardeslerim! Mümin, Allah’in varligina ve birligine gönülden iman eden kisidir. Allah’in meleklerini, kitaplarini, peygamberlerini; ahireti, kaderi, Muhammed Mustafa (s.a.s)’in Allah katindan getirdiklerini tereddütsüz tasdik edendir. Peygamberinin örnek ahlakini hayata dönüstürendir mümin.”

Müminler, Dogrulugu, Sadakati Kendilerine Siar Edinirler

Hutbenin sonunda Müminin nasil olmasi gerektigine deginen Çimen, “Aziz Kardeslerim! Müminler, dogrulugu, sadakati kendilerine siar edinirler. Yalandan, yalanci sahitlikten, aldatmadan kaçinirlar. Verdikleri sözden kesinlikle dönmezler. Emanete asla ihanet etmezler. Hak ve hukuktan ayrilmazlar. Iffet ve haysiyetlerini korurlar. Insanca bir yasam ugrunda mücadeleden bir an olsun geri durmazlar. Yoklukta ve varlikta Allah yolunda hiçbir fedakârliktan kaçinmazlar. Birbirlerinin dostlari ve kardesleridir müminler. Birbirlerini yalnizliga terk etmezler. Baskalarinin kötülügünü istemezler. Serde degil, hayirda yarisirlar. Kötülükte degil, iyilikte yardimlasirlar. Sefkat ve merhameti elden birakmazlar. Zulme, siddete, vahsete geçit vermezler. Birbirlerinin sayginligina gölge düsürmezler, hadlerini asmazlar. Hiçbir zaman itidalden ayrilmazlar. Nazargâh-i Ilahî olan gönlü incitmezler. Hele hele Allah’in mükerrem ve haram kildigi bir cana asla kiymazlar. Aziz Kardeslerim! Iste bütün bunlar, Rabbimizin Yüce Kitabinda haber verdigi mümin kullarinin vasiflaridir. Bu güzelliklere sahip olanlara ne bir korku vardir ne de bir hüzün. Onlar, Allah’in sonsuz magfiretine ve ebedi cennetine ulasacaklardir. Orada hürmet ve selamla karsilanacaklardir. Ikramlarin en güzeliyle agirlanacaklardir. Ne mutlu Rahmân’in has kullarina! Ne mutlu yaratilis gaye ve hikmetine uygun yasayarak Allah’in rizasini kazananlara! Ne mutlu yolu huzura çikanlara! Ne mutlu fâni âlemi bâki bir kazanca dönüstürenlere! Yüce Rabbimiz, hepimizi sevdigi ve razi oldugu kullarindan eylesin” diyerek hutbesini tamamladi.