Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 MAYIS Pazar 12:05
Advert

Advert

Pütürgelilerden Baraja Tepki Sürüyor

Pütürge Çevre Platformu,’ Adıyaman projesi’ olarak yapımına başlanan ve Pütürge’de çok sayıda mahalleyi sular altında bırakacak Büyükçay Barajı projesine tepki gösterdi. Basın açıklaması yapan Platform üyeleri: ‘Doğa talanına yol açacak ucube bir projenin çocuklarımızın geleceğine ipotek koyma, geçmişimizi silecek ve bütün sosyolojik yapıları sıfır noktasında değiştirecek bir proje olması itibari ile kabul edilemez bir projedir.’ ifadelerine yerdi.

Malatya
Giriş Tarihi : 18-01-2022 17:49   Güncelleme : 18-01-2022 17:49
Pütürgelilerden Baraja Tepki Sürüyor

Geçtiğimiz günlerde imzaların atıldığı Büyükçay Barajı projesi Pütürge’de 5 mahalle ve 7 mezrayı sular altında bırakacak. Adıyaman’da sulamaya büyük katkı verecek proje, Pütürge’de ise bölgede yaşayan vatandaşlar başta olmak üzere, doğaya ve bölge tarihine de zarar verecek. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Pütürge Çevre Platformu üyeleri: “Biz Uyanacağız ama geç olacak. Şu an Dağlarımız paramparça. Kolay iş olursa sahip çıkan çok oluyor.  Büyük çay baraj projesi konum itibari ile Pütürge sınırları içerisinde inşaa edilmesine rağmen Pütürge doğasını yok ettiği gibi, halka hiçbir getirisi bulunmamaktadır. Tamamen Adıyaman ilinin Kahta İlçesinin bir köyünü sulamak amacı ile yaklaşık 2.5 milyar TL'lik bir projedir. Uzuntaş, Kayadere, Yandere, Yeşildere ve Büyüköz köyleri ile birlikte 7 mezramızı haritadan silecek ve Malatya-Nemrut Dağı yolunu kesip Malatyanın Nemrut ile bağlantısını koparmaktadır.  Büyükçay diye adlandırılan Pereş Çayı mevcut su debisi ile anılan barajı besleme potansiyeline sahip olmadığı halde, mevcut projeyi bu kadar önemli kılan etken nedir? Bu proje ile beraber ihale öncesi yapılması gereken kamulaştırma çalıştırmaları şu ana kadar neden yapılmadı? Kamulaştırmada baz alınan kıstaslar ve bir fiyatı hakkında halka neden bir bilgi verilmedi? En önemlisi bölge insanının nerede ve nasıl ikame edileceği konusu baraj inşaatının başlayacağı bu günlerde hala açıklanmaması hangi anlama gelmektedir? Bugün itibarı ile Sayın Malatya Valisinin, Sayın Pütürge Kaymakamının ve özellikle sayın bölge Muhtarlarımızın bilgi sahibi olmaması nasıl yorumlanabilir? Yine il ve İlçe yerel yöneticilerinin bu konuda sessiz kalmaları nasıl açıklanabilir?” ifadelerini kullandılar.

Küresel ısınmanın konuşulduğu bu günlerde projenin Pütürge’de doğaya büyük zararlar vereceğinin altını çizen Platform üyeleri: “Bizler Pütürge halkı olarak bu konuda belirsizliklerin yaşandığı bir ortamda inisiyatif alma gereği görmüş, doğa tahribatına yönelik her yıkım ve yok oluşun karşısında durmayı kendisine görev addetmiştir. Üstelik 2 yıl önceki deprem yaralarımız hala iyileşmemişken, ilçemizin deprem gerçeği ve fay hattı dikkate alınmadan binlerce yıllık köylerimizin bu ucube proje ile tarihten silinmesine, diğer köylerimizin susuz kalmasına, sulu tarım ve bağ bahçe işleri yaparak geçimlerini sağlayan geçim kaynaklarının yok edilmesine, Pütürgemize can veren Pereş Çayının yok olmasına sessiz kalamayız.  Yok edilen her ağaç, patlatılan her dinamit sadece doğaya değil, bu doğada yaşayan tüm canlılara vurulan hançerdir Büyükçay Barajı bu anlamı ile toplumsal fayda değil, toplumsal zarar ve doğa felaketidir. Pütürge halkı olarak bu yanlış ve zararlı projeden acilen vazgeçilmesini, yaşam alanlarımızın yanlış siyasi kararlara kurban edilmemesini tüm yetkililere bir kez daha haykırıyoruz. Çünkü biz; doğamızla birlikte var olan halkız, haklıyız, görmezden, duymazdan gelinemeyiz.” açıklamasında bulundu

>>> A. Nihat Yavuz 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR