Malatya
Giriş Tarihi : 29-11-2021 16:45   Güncelleme : 29-11-2021 16:45

Pütürge’de Yaklaşık 2 Bin Konut Yapılıyor

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’ı vuran depremde en fazla zararı Pütürge ilçesi almıştı. İlçede yapımı tamamlanan villa tipi 105 adet ev daha hak sahiplerine teslim edildi. Teslim edilen ve yapımı devam edilen konutların toplam rakamı ise 2 bine dayandı.

Pütürge’de Yaklaşık 2 Bin Konut Yapılıyor

Pütürge İlçesinde yapılan konutlar hak sahiplerine teslim ediliyor. Pütürge Belediyesi olarak depremin olduğu ilk günden bu yana bütün süreçleri takip ettiklerini ve yeni hizmetler kazandırmak için projeler yürüttüklerini belirten Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük; ” Pütürge İlçemizde ilk etapta 208 konut bitti, teslimatı yapıldı. Sonrasında 105 konut bitti teslimatı yapıldı. Yine 98 konut yapıldı. Depremzedelerimize kısmi teslimatı yapıldı. Sosyal konut olarak önümüzdeki haftalarda faaliyete geçecek. 85 konut Pazarcık, 15 konut Balpınarı ve kırsal mahallelerimizde bireysel olarak yeni bir şehir ve yeni mahalleler kuruyoruz. Aynı zamanda da Pütürge Merkezinde büyük bir kentsel dönüşüm yapıyoruz. Bunları yapıyoruz. En Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlarımızın, Milletvekillerimizin desteğiyle yapıyoruz.  2020 yılında yaşadığımız depremde 4 saat içerisinde Sağlık Bakanımız, İçişleri Bakanımız, Çevre Şehircilik Bakanımız 24 saat içerisinde Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız ve bütün Bakanlarımız buradaydı. Anında yaraları sarmak üzere talimatları verdi. Şuanda Pütürge’mize 2 bine yakın hem Merkez, hem toplu konut, hem de köy evi ahırlar inşa ediyoruz.” dedi.

Pütürge’de konutların dışında farklı hizmetlerin de yürütüldüğünü vurgulayan Başkan Sülük; ” Bizler Pütürge’de ne yaptık diye baktığımızda bir Kilit Parke Taşı Fabrikası kurduk ve bu yıl 12’inci ay itibariyle 120 bin metrekare kilit taşını mahallelerimize döşemesini bitirdik. Aynı zamanda 45 bin metrekarelik kısım da devam ediyor. Bizler bu fabrikamızda Pütürgeli gençlerimizi istihdam ediyoruz. Kum ve Mucur Ocağını Pütürge’de faaliyete geçirdik. Aynı zamanda Tekstil Kent Projesinin temel atma törenini de hava şartlarının iyi olması durumunda bir hafta sonra sayın Vekillerimiz ile beraber yapmayı hedefliyoruz. 1 megavatlık Güneş Enerji Santralimizin açılışını yaptık. Topla maliyeti yaklaşık 12 milyon tl olan b proje ile aylık 250 ila 300 bin lira arası gelir sağlanmış olacak. Gelir paylaşım modeline göre yaptırılan bu tesiste aylık yüzde 27 belediyemize kar sağlanmış olacak. 10 yıl sonra da tesis Belediyemize devredilecek. İlçe merkezimizde 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonun temel çalışmaları başladı devam ediyor. Pütürge İlçemizde Tarım ve Hizmetler Müdürlüğü’müzü kurduk. Burada 8 makine, 2 traktör ile İlçemize destek oluyoruz. Aynı zamanda Pütürge’nin yanı sıra Doğanyol’daki çiftçimiz de talep ettiğinde destek veriyoruz. Geçtiğimiz yıl 183 çiftçimize 12 ton ücretsiz nohut tohumu dağıttık. Bu yıl da iklime göre bunun için bir adım atacağız. Biz Pütürge’de göç olmasın istiyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bu yönde yatırımları var.  Olmaya da devam edecek. Tepehan’da 12 derslikli bir okul, İlçe Merkezimizde son sistemlerle yapılan bir İmam Hatip Lisesi planlamaya alındı. Aynı zamanda bir iş adamımız da buraya bir Fen Lisesi yapacak. Bunun projesini de beraber çalışıyoruz. Eğitim için de inşallah göç vermeyeceğiz. Son olarak Belediye Hizmet Binası, Öğretmen Evi ve Halk Eğitim Merkezi’nin temelleri atıldı. Kısa süre içerisinde de bu projelerimiz tamamlanmış olacak.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla