Malatya
Giriş Tarihi : 29-11-2021 10:50   Güncelleme : 29-11-2021 11:21

Pütürge Yeniden İnşa Edildi

Pütürge'de Yeni Belediye Hizmet Binası, Güneş Enerji Santrali ile Öğretmenevi ve Halk Eğitim Merkezi'nin açılış töreni gerçekleştirildi. Toplamda 40 Milyon TL’lik yatırımların açılışı ve temel atma töreni gerçekleştirilirken, 24 Ocak depreminden bu yana Pütürge İlçesine yapılan yatırım miktarı 600 Milyon TL’ye yaklaştı

Pütürge Yeniden İnşa Edildi

24 Ocak depremin büyük zarar gören Pütürge İlçesinde yapılan yatırımlar ile birlikte İlçe adeta yeniden inşa ediliyor. Yaklaşık 2 bin deprem konutunun yapıldığı, Sağlıktan, eğitime, sosyal alanlardan, hizmet binalarına kadar yaklaşık 600 Milyonluk yatırımın yapıldığı kadim ilçede yeni hizmetlerin temeli atılıyor.

Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük’ün girişimleri ile gerçekleştirilen Yeni Hizmet Binası ile Öğretmen Evi ve Halk Eğitim Merkezi  projelerinin temel atıldı. Yine Başkan Sülük’ün hayat geçirdiği 1 Megavatlık Güneş Enerjisi Santralinin açılışı gerçekleştirildi.

Pütürge İlçe Merkezinde gerçekleştirilen törene, Ak Parti Milletvekilleri Hakan Kahtalı, Ahmet Çakır, Öznur çalık ve Bülent Tüfenkçi, Ak Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, İl Milli eğitim Müdürü Battal Kanbay, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK ) İl Koordinatör Murat Tunç, Muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN SÜLÜK; ” İLÇEMİZİ YENİDEN İNŞA EDİYORUZ”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, Yapılan yatırımlar ile Pütürge’nin yeniden inşa edildiğini söyledi. Başkan Sülük; ”İlçemize kazandırmış olduğumuz 1 Megavatlık Güneş Enerji santralinin açılışını yaptık.  Hemen akabinde Öğretmen Evi ve Halk eğitim Merkezi’mizin temel atma törenini gerçekleştirdik. Ve yine Pütürge Belediyesi’ne 50 bin nüfusa kadar hizmet verebilecek yeni hizmet binasının temelini inşallah hep beraber atacağız. Biz bu yola çıkarken hep şunu söyledik. Gençlerimiz doyduğu yerde doyacak dedik. Bunun için de gece gündüz demeden çalışıyoruz. Buna göre de projeler üretiyoruz. Bizler büyük bir deprem yaşadık. Allah bir daha afetler yaşatmasın.  Bizler Pütürge’de ne yaptık diye baktığımızda bir Kilit Parke Taşı Fabrikası kurduk ve bu yıl 12’inci ay itibariyle 120 bin metrekare kilit taşını mahallelerimize döşemesini bitirdik. Aynı zamanda 45 bin metrekarelik kısım da devam ediyor. Bizler bu fabrikamızda Pütürgeli gençlerimizi istihdam ediyoruz. Kum ve Mucur Ocağını Pütürge’de faaliyete geçirdik. Aynı zamanda Tekstil Kent Projesinin temel atma törenini de hava şartlarının iyi olması durumunda bir hafta sonra sayın Vekillerimiz ile beraber yapmayı hedefliyoruz. İlçe merkezimizde 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonun temel çalışmaları başladı devam ediyor. Pütürge İlçemizde 208 konut bitti. Teslimatı yapıldı. 105 konut bitti teslimatı yapıldı. 98 konut yapıldı. Deprem zedelerimize kısmi teslimatı yapıldı. Sosyal konut olarak önümüzdeki haftalarda faaliyete geçecek. 85 konut Pazarcık, 15 konut Balpınarı ve kırsal mahallelerimizde bireysel olarak yeni bir şehir ve yeni mahalleler kuruyoruz. Aynı zamanda da Pütürge Merkezinde büyük bir kentsel dönüşüm yapıyoruz. Bunları yapıyoruz. En Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlarımızın, Milletvekillerimizin desteğiyle yapıyoruz.

Pütürge İlçemizde Tarım ve Hizmetler Müdürlüğü’müzü kurduk. Burada 8 makine, 2 traktör ile İlçemize destek oluyoruz. Aynı zamanda Pütürge’nin yanı sıra Doğanyol’daki çiftçimiz de talep ettiğinde destek veriyoruz. Geçtiğimiz yıl 183 çiftçimize 12 ton ücretsiz nohut tohumu dağıttık. Bu yıl da iklime göre bunun için bir adım atacağız. Biz Pütürge’de göç olmasın istiyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bu yönde yatırımları var.  Olmaya da devam edecek. Tepehan’da 12 derslikli bir okul, İlçe Merkezimizde son sistemlerle yapılan bir İmam Hatip Lisesi planlamaya alındı. Aynı zamanda bir iş adamımız da buraya bir Fen Lisesi yapacak. Bunun projesini de beraber çalışıyoruz. Eğitim için de inşallah göç vermeyeceğiz.  Yeni kurulacak Tekstil kente iş adamlarımızın büyük talebi var. İnşallah bütün dünyaya ihracat yapar duruma geleceğiz. O firmalarımız ile beraber. Bu saydığımız yatırımların kat be kat fazlasını da İlçemize kazandıracağız.” diye konuştu.

KOCA; ” PÜTÜRGE HAK ETTİĞİ YERE GELİYOR”

Ak Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca yaptığı konuşmada; ” Pütürge’miz yeniden doğuyor desek yeridir. Yeni bir Pütürge inşa ediliyor. Burada Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız ve Milletvekillerimizin desteği var ama Mikail Sülük Başkanımızın da bunları yakından takip etmesine çok şahit oldum.  Bu gayretle bu destekle inşallah Pütürge’miz hak ettiği yerlere geliyor. Yeniden inşa edilen, yeni ve güzel Pütürge’ye yakışan bir Belediye Binası lazımdı. İşte bugün onun da temeli atılıyor. Kısa süre içerisinde tamamlanacak. İnşallah hem Belediyemiz çalışanlarına, hem Pütürgeli hemşerilerimize layık bir binaya kavuşmuş olacağız. Ben bu yatırımların ilçemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. “ diye konuştu.

KAHTALI; ” BÜYÜK EMEKLER SARF EDİLDİ”

24 Ocak depreminin ardından Pütürge’de büyük emekler sarf edildiğini ve İlçenin adeta baştan inşa edildiğini söyleyen Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı; ”Pütürge İlçemizde güzel yatırımları açmak için ve temel atma törenlerini gerçekleştirmek için bir aradayız. Pütürge 24 Ocak depreminden sonra sıkıntılı bir döneme girdi. Buradaki konutlarımız ağır hasarlı, orta hasarlı olarak belirlenme süreci ve bunun takibi noktasında gerçekten büyük emek sarf edildi. Belediye Binamız depremde hasar görmüştü. Mikail Başkanımız da gerçekten özveri ile çalıştı. 2 yıldır o depremden bugüne hiç durmadan gecesini gündüzüne kattı ve Pütürge’sine hizmet etmek için gayret etti. Her daim Bakanlıklarda gerekli çalışmaları yapılmasını için takiplerini yaptı. Pütürge için yapılması gereken ne varsa bunların gerçekleştirilmesi için gayret gösterdi. Ben has eten Mikail Sülük Başkanımıza teşekkür ediyorum.  İlçemize çok özel bir Öğretmen Evi ve Halk Eğitim Merkezi kazandırıyoruz ve az önce bunun temel atma törenini gerçekleştirdik. Belediye Binamızın da temelini attık. Pütürge burada yapılan yeni konutlarla beraber 67 mahallesi ile birlikte inşallah buradan hizmet alacak. Ben Pütürgeli hemşerilerime bugüne kadar verdikleri desteklerden dolayı ve bundan sonra da destek olacakları için teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

 ÇAKIR;” İLÇEMİZDE BÜYÜK ÇALIŞMALAR VAR”

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, yaşanan depremin ardından ilçenin her noktasında büyük çalışmaların yapıldığını söyledi. Milletvekili Çakır; ”Pütürge’mizin değişimini, dönüşümünü birlikte izliyoruz. Derem sürecinde yaşanan gayretli çalışmaları bugün artık son noktasına geliniyor. Kırsalda, mahallelerimizde ve İlçemizde çok büyük bir çalışma var. Bu neyi gösteriyor, hükümetimizin gücünü gösteriyor. Kalkınmanın, büyümenin ve büyük bir çabanın varlığını görüyoruz.  Pütürge’mizdeki dönüşümü hep birlikte izliyoruz. Bu çalışmalar bittiğinde ilçemizin ve Malatya’mızın daha iyi noktalara geleceğini bugün rahatlıkla söyleyebiliriz. Kazasız belasız temelini attığımız Öğretmen Evi ve Halk Eğitim Merkezi ile Belediye Hizmet Binasının açılışını yapmak nasip olsun.” ifadelerine yer verdi.

ÇALIK; ” 20 YIL ÖNCEKİ TÜRKİYE OLSAYDI BÜYÜK KRİZLER YAŞANIRDI”

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada, deprem sonrası yürütülen çalışmaların 20 yıl öneki döneme göre daha ileri olduğunu ve o dönemde bu depremin yaşanmış olması halinde büyük krizlerin yaşanabileceğini söyledi. Deprem sonrası yürütülen çalışmaları adıma adım anlatan Milletvekili Çalık, sözlerine şu şekilde devam etti; ”Bugün günün adı Pütürge. Bugün suyu sert yüreği mert, kimsenin hakkını yemeyen ama kendi hakkını da yedirmeyen yiğitlerin memleketi Pütürge’deyiz. Pütürge’yi yeniden inşa ediyoruz. Karış karış, her adımını yolunu, ulaşımını, eğitimini, sağlığını, barınmasını yeniden inşa ediyoruz. Bugün en önemli temel atma törenlerinden bir tanesindeyiz. Pütürge Belediye binası çok yetersizdi. Kıymetli Belediye Başkanım Mikail Sülük beyefendiye emekleri için çok teşekkür ediyorum.

Pütürge’de yapmış olduğumuz deprem sonrası yatırımların, evlerin ve konutların toplam maliyeti 500 Milyon TL. İlçemize yapılan 2 bin konut ile AFAD aracılığı ile Çevre ve Şehircilik aracılığı ile yapmış olduğu yatırımların miktarı 500 milyon TL’dir. Pütürge’yi yeniden inşa ediyoruz dememizin sebebi budur. Pütürge tarihinde görebilecek en büyük desteği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğine gördü. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı olmaktan, Pütürgeli olmaktan gurur duyuyorum.

Pütürge’mize yapmış olduğumuz yatırımlar bunlarla bitmiyor. Bu 500 milyonluk yatırımın içerisinde yapacağımız belediye binası yok. Depremin ertesi günü İçişleri Bakanımız ve Çevre Şehircilik Bakanımız ile Pütürge’ye geldik. Merkezde Belediye Binasına girdik. Ve dedik ki tüm Türkiye’nin tanıdığı ilçe Pütürge bu Belediye binasında hizmet veriyor dedik. Deprem dolayısı ile ağır hasarlı olduğu görüldü. Normalde Bakanlarımızın Belediye Binası için verebilecek destek olmamasına rağmen Pütürge İlçesine olan özel ilgilerinden dolayı, buraya yeni bir Belediye Binası kazandıralım dedi. Bu konudaki ısrarından dolayı Pütürge Belediye Başkanımız Mikail Sülük’e teşekkür ediyorum. Başkanım Ankara’ya geldi. Birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gittik ve hizmet binamız için talepte bulunduk. Murat Kurum Bakanımız hizmet binasının yarısının Bakanlıkları tarafından karşılanacağını söyledi.  İçişleri Bakanımızın yanına gittik ve Sayın Bakanımız Süleyman Soylu, geriye kalan kısmının karşılanacağı sözünü verdi. Şuanda Belediye Hizmet Binamızın toplam maliyeti 8 Milyonu geçiyor. Bu yatırımın hizmetin sadece tek bir amacı var.

Pütürgeli hemşerilerimize yeni bir Kaymakamlık Binası kazandırdık ve bence Pütürge’ye çok yakıştı. Emniyet Müdürlüğü Binası, Jandarma Binası, Gençlerimiz için Spor Salonları, Çocuklarımız için Okullar, eğitimdi.  Bugün İlçemizde kalacak Öğretmenlerimizin yerleri yoktu. Onlar için Öğretmen Evi ve Halk Eğitim Merkezi Binasının temelini attık. Bunlar da İlçemize çok yakışacak.

Açılışını gerçekleştirdiğimiz GES projesi ile Temelini attığımız Belediye Hizmet Binası Projesi ve Öğretmen Evi ve Halk Eğitim Merkezi Projesi ile birlikte İlçemize 40 Milyon TL’lik bir yatırım daha kazandırmış olacağız. Hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.”

 

>> Ebubekir Atilla