Malatya
Giriş Tarihi : 30-01-2021 20:23   Güncelleme : 30-01-2021 20:23

Pütürge Ormanları Göz Dolduruyor

Pütürge Orman şefliğine bağlı ormanlar İlimizdeki en fazla orman alanlarına sahip olma özelliğini sürdürüyor.  138 bin 523 Hektar ormanlık alanların büyük bir bölümünün ise çam ormanlarından oluşması ve Hadro Ormanlarının sınırlar içinde yer alması bölge ormanlarına olan ilgiyi artırmaya devam ediyor.

Pütürge Ormanları Göz Dolduruyor

Konuyla ilgili olarak konuştuğumuz Pütürge Orman İşletme Şefi Hasan Erkani yapılan çalışmaları gazetemize değerlendirdi. Erkani, yapılan çalışmaları özetle; “Pütürge Orman İşletme Şefliği sınırları dâhilindeki ormanları ilave olarak işletme şefliğine bağlı olarak Pütürge İlçesinden 68, Doğanyol İlçesinden 16, Kale İlçesinden 5, Gerger İlçesinden 4, Sincik İlçesinden 1 olmak üzere toplan 94 köy ve mahalle ile bunlara bağlı mezra yer almaktadır. Bu anlamda Malatya İli başta olmak üzere Elazığ, Adıyaman, illeri sınırları içindeki toplam orman alanının genişliği 138 bin 600 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Koru Ormanı ve Baltalık orman olarak sınıflandırılan alanlarda yer alan orman sınıflandırılmasında ise koru 6 bin 717 hektar koru ormanı ve 46 bin 800 hektar alan ise baltalık orman yer almaktadır. Yaklaşık 85 bin hektar açık saha alanlarında ise hazırlanan ağaçlandırma programına göre planlama çalışmaları yürütülmektedir” şeklinde değerlendirdi.

ÜRETİM VE SATIŞ FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYORUZ

İşletme şefliğinde bağlı olarak faaliyetini sürdüren Pütürge ve Tepehan Toplu Koruma Merkezleri tarafından yıl boyu sürdürülen çalışmalara da değinen Erkani, “İşletme şefliklerimiz vasıtasıyla Üretim, Ağaçlandırma, Silvikültür, Kadastro-Mülkiyet, Koruma-Yangınla mücadele şeklinde çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmalara paralel olarak  İşletme şefliğinin önemli faaliyetleri içerisinde Yapraklı Yakacak Odun, İbreli Yakacak Odun, İbreli Lif Yonga, Kabuklu Kağıtlık Odun, Sedir Maden Direk, Sedir Tomruk ve Yapraklı Lif yonga ve Yakacak Odun Üretimi yapılmaktadır. Yapılan üretimler sonucu elde edilen emvaller rampada satışa sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.

BOZUK SAHALAR REHABİLİTE EDİLİYOR

Bütün orman sahalarında olduğu gibi Pütürge Orman işletme sahalarındaki en büyük korkularının orman yangınları olduğunun altını çizen Erkani, “İşletme Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Silvikültür ve yangınla mücadele faaliyetleri arasında ise  önemli bir yer tutan bozuk sahaların Rehabilitasyonu, Koruya tahvil, Suni tensil ve İbreli ormanlarda ilk aralama ve sıklık bakımı çalışmalarına devam edilmektedir. 2020 yılında 88,1 ha,  İlk aralama 3.0 ha, Suni Tensil, 397.42 ha, Rehabilitasyon  ve 50 ha Koruya Tahvil çalışmalarımız gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Pütürge Üçyaka Mahallesinde menengiç 172,42 ha aşı programı yapılmıştır. Ayrıca kritik dönemlerde sahalarda bekçi istihdam edilmektedir. Çok geniş bir alana sahip İşletme Şefliğimizde Toplu Koruma Ekip memurlarınca koruma işlemleri yürütülmektedir ”dedi.

YANGINLAR EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ

Erkani, açıklamasının devamında ise bölgede çam ormanlarının da yer alması nedeniyle yangına hasas bir bölgede yer aldığını hatırlatarak açıklamasını; “İşletme Şefliğimiz her ne kadar 3. derecede yangına hassas bölge olarak görünse de İşletme Şefliğimiz sınırları içinde mevcut ağaçlandırma sahaları ve yangına hassas tür olan Karaçam ve Sarıçam meşcerelerinin bulunması sebebiyle oldukça önem arz etmektedir. 2020 yılında şu ana kadar 10 adet Orman yangını meydana gelmiştir. Yapılan koruma faaliyetleri neticesinde 2020 yılı itibariyle 6831 sayılı orman kanunun ve 5326 Sayılı Kabahatler kanununa göre işlem yapılmaktadır” şeklinde sonlandırdı. 

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)