Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-09-2021 13:31   Güncelleme : 27-09-2021 13:47

Pütürge Kırmızısı Rağbet Görüyor

Pütürge ilçesinde yetiştirilen, Pütürge Kırmızısı olarak bilinen üzümün yaygınlaştırılması çalışmaları olumlu sonuç verdi. Üzümden alınan yüksek verim üreticiyi memnun etti. Üzüm yetiştiricileri ise Piyasaya getirmedekileri üzümü ise pekmez yaparak ya da kurutarak değerlendiriyor.

Pütürge Kırmızısı Rağbet Görüyor

 

Geleneksel bir şekilde üzüm yetiştiriciliğinin devam ettiği Pütürge İlçesinde ise yetiştiriciler üzümlerinin yerinde alınmasını ve yerinde değerlendirilmesi çağrısında bulunuyor. Yaklaşık 45 yıl önce aldığı üzüm bağına gözü gibi bakan ve kaliteli üzüm yetiştiren Mehmet Karabulut (70) Pütürge üzümüne olan tutkusunu ise şu ifadelerle dile getirdi. Bu bahçeyi 1977 yılında arabamı satarak aldım. Parasını ben verdim. Bir süre sonra babam vefat etti. Kardeşlerim ortak çıktılar. Daha sonra kadastro gelince bahçenin tapusu benim üzerime yapıldı. O günden beri bu bahçeye bakıyorum. Çocuklarım İstanbul’da, gelmelerini bekliyorum. Eskiden bu alanların hepsi üzüm bağıydı. Birçoğu bakım olmadığından kurudu. Buraya Kum gölü mevkii diyorlar. Yazıbağ’ın devamı. Burada hırcik dediğimiz bir damımız var. Zamanımı çoğunu burada geçiriyorum. Ben öldükten sonra bu bağım kuruyacak diye üzülüyorum. Bahçenin bir tarafında ise meyve ağaçlarım var. Armut Elma da çok güzel oluyor.”

Yetiştirdiği üzümler hakkında bilgi de veren Mehmet Karabulut, “Bu yetiştirdiğimiz üzümlere Pütürge Kırmızısı diyoruz. Bu üzümümüz çok değer görüyor. Hem alıcısı çok hem de fiyatı iyi. Ama bu yıl yağış az olunca üzümlerimiz sıcaklıktan dolayı pek verimli olmadı. Bu üzümle birlikte Siyah üzüm de yetiştiriyoruz. Beyaz üzüm var. Bizim yetiştirdiğimiz siyah üzümler Arapgir üzümünden ayrı bir cins üzüm. Eğer emek verirsek bakım yaparsak üzümlerimiz çok güzel oluyor. Diğer yandan üzüm pekmezi yapıyoruz. Burada özel bir toprak var. Bir kasa üzümü sıktıktan sonra çıkan şurubun içine bir avuç buradaki beyaz topraktan maya olarak atıyorum. Bu da pekmezin ekşimesini, kesilmesini önlüyor. Pekmez hile kabul etmiyor. Onun için çok temiz bir şekilde yapılmalı. Dut pekmezinden farklı bir şekilde yapılıyor.

2020 yılında Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Pütürge kırmızısı çeşidinin devamlılığını sağlanması ve geliştirilmesi ve yerel çeşitlerimizin yaşatılması amacı ile yapılan proje kapsamında yüzde 100 hibeli asma fidanlarının dikim etkinliği düzenlenmiş ve 4 çiftçiye toplam 800 adet Asma fidanı çiftçilere verilmişti. Diğer yandan geleneksel usullerle yapılan üzüm yetiştiricilerine de eğitim verilmiş, yetiştirilen üzümlerin verimlerinin artırılması, üzüm kalitesinin korunması ve yükseltilmesi amacıyla çalışmalar da yapılmıştı.

A.Vahap Kaygusuz – A.Nihat Yavuz (ÖZEL HABER)