Sağlık
Giriş Tarihi : 16-01-2015 17:48   Güncelleme : 16-01-2015 17:48

Pürüzsüz Bir Cilt Için...

Her geçen gün estetik kaygilar, güzel görünme istegi, yaslilik bulgularini gizleme ve daha genç görünme arzusunun artmaya devam ettigini dile getiren Dermatoloji Uzmani Dr. Ata Nejat Ertek, “Ancak cilt konusunda yapilan bazi yanlislar var ki problemleri de beraberinde getiriyor” dedi

Pürüzsüz Bir Cilt Için...


Dermatec Poliklinigi Dermatoloji Uzmani Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili olarak yaptigi açiklamada uyarilarda bulundu;

TEST ETMEDEN ÜRÜN KULLANMA
Cilt bakim ürünleri ve makyaj malzemelerinin en büyük yan etkisi alerjik reaksiyonlardir.Bir ürünü almadan önce test ürünü alip kullanmanizda yarar var.Özellikle hassas derisi olanlar bunu kural haline getirmeliler.Çünkü test ürünü alip kullanirsaniz cildinizde alerjik reaksiyon yapip yapmadigini da test etmis olursunuz.

MAKYAJI TEMIZLEMEDEN YATMAK
Makyaj yüzde uzun süre kalmamali. Gün içinde üst üste ve asiri derecede makyaj yapilmamalidir.Özellikle yatmadan önce yüz mutlaka temizlenmelidir.Çünkü yüzünüzde makyajla uyudugunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tikanir ve cildinizde olusan sebum (cildinizin kirleri atmakta kullandigi madde) tikali gözeneklerden çikamaz, bu da cildinizde sivilcelerin olusmasina sebep olur ayrica cildinizi çabuk yaslandirir ve gözlerde iritasyona sebep olabilir.Temizlenen cilde nemlendirici sürülmelidir.Makyaj yapilacagi zamanda cilt önce temizlenmeli sonra nemlendirici sürülüp cildin nemlendiriciyi emmesi beklenip ardindan isleme geçilmelidir.

SIVILCELERI SIKMAK
Sivilceleri patlatmak uzun vadede daha büyük sikintilara ve izlere yol açar. Sivilcenizi siktiginizda, gözenegi tikayan her ne ise disari çikar ama büyük kismi içerde, cildin altinda kalir. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sikmak, çirkin bir soruna en uygun çözüm gibi gelir.

UYKU DÜZENSIZLIGI
Uyku düzensizligi de tüm dengenizi etkileyen bir faktör. Geç yatmaniz, uykusuz kalmaniz diger organlariniz gibi cildinizi de olumsuz etkiler.Uyku düzensizligi cildinizin dingin degil yipranmis görünmesine neden olur. Vücudunuzu onarmak için uyku düzeninize mutlaka dikkat edin.”