Genel
Giriş Tarihi : 16-03-2017 18:56   Güncelleme : 16-03-2017 18:56

Prototip Çalismasi Tamamlandi

Bölge illerindeki küçükbas hayvanlarin saglikli sekilde yasamalarini saglamak amaciyla, DAP Idaresi destegiyle prototipi yapilan mobil banyolugun tamamlanmak üzere oldugu bildirildi

Prototip Çalismasi Tamamlandi

‘DAP Mobil Koyun Banyolugu’

Banyolugun test çalismasi için proje ekibiyle birlikte imalat yerinde yapilan incelemede DAP Idaresi Baskani Adnan Demir, mobil banyolugun önümüzdeki günlerde tamamlanarak, bölgedeki küçükbas hayvanciligin hizmetine sunulacagini söyledi. Yapilacak olan Mobil Koyun Banyolugu ile dis parazitlere karsi parazitlerden kurtulmanin kolay yolunun hayvanlara ilaçli banyo yaptirmaktan geçtigini ifade eden, DAP Idaresi Baskani Adnan Demir, “Amacimiz, hayvanlarin verimliligini artirmak” dedi. Baskan Demir, sunlari söyledi: “Idaremizin, ‘Hayvancilik Altyapisinin Gelistirilmesi Projesi‘ kapsaminda yer alan ‘Mobil Koyun Banyolugu Pilot Uygulama ve Prototip Gelistirme Projesi’yle,  Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarim Makinalari Bölümü hocalariyla isbirligi içerisinde mobil banyoluk yaptirmayi planladik. Prototip test çalismasi için bugün buradayiz. Önümüzdeki 15 gün içinde belirlenen degisiklikler tamamlanarak seri üretime geçilmis olacak.”

“SAGLIKLI BIR HAYVANCILIK IÇIN BANYO YAPTIRMAK SART”

Dis parazitlerin, sürekli kan emdikleri için, deri hastaliklarina neden oldugunu ve tedirginlik ve strese sebebiyet verdigi için hayvanlarda verim kaybi olusturdugunu belirten Baskan Demir, parazitlere karsi ilkbahar, yaz ve sonbaharda olmak üzere yilda en az üç kez ilaçlama yapilmasi gerektigini söyledi. Bölgedeki küçükbas hayvanlarin daha saglikli bir sekilde yasamalari ve insanlara etiyle, sütüyle, yünüyle daha yararli olabilmeleri için banyo yapmalari gerektigi üzerinde duran Baskan Demir, “Bu mobil banyolugun koyun yüzme uzunlugu 9 metre, genisligi 240 cm, derinligi 1.30 metre olan ve içi ilaçli suyla doldurulan havuzdan olusmaktadir. Hayvanlarin banyoluga giris ve çikislari rampalarla saglanmakta ve koyunlarin toplanacagi bölmeler bulunmaktadir. Rampalar dahil banyolugun etrafi korkuluklarla desteklenmistir. Banyo sonrasinda hayvanlar parazitten temizlendikleri gibi, kismen yapagilari da pislikten arinmis ve ekonomiye kazandirilmis olacak.” dedi. Baskan Demir, prototip çalismasinin tamamlanmasinin ardindan seri sekilde üretilecek olan mobil banyoluklarin bölgede bulunan illere en az birer adet dagitilacagini söyledi.