Türkiye
Giriş Tarihi : 13-02-2012 11:38   Güncelleme : 13-02-2012 11:38

Protez bacagini geri verecek

Vatani görevini yaparken bir askerin bunalima girmesi sonucu açilan ateste bir bacagini kaybeden Konyali Hasan Ata'dan protez bacaginin parasi faiziyle birlikte geri istendi.

Protez bacagini geri verecek

    Konya'da yasayan evli ve 2 çocuk babasi 40 yasindaki Hasan Ata, 1993 yilinda Gaziantep'in Islahiye ilçesinde vatani görevini yaparken bir askerin bunalima girmesi sonucu iki arkadasiyla birlikte yaralandi. Ata, bu olaydan dolayi sag bacagini kaybetti. Tedavisinin ardindan normal protez bacak taktiran Ata, 2009 yilinda elektronik protez için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) basvurdu. Yapilan incelemenin ardindan sartlaron uygun oldugu belirtilerek Ata'ya elektronik protez bacak takildi. Elektronik protez bacakla normal bir yasam sürmeye baslayan Ata'ya 2 yil sonra SGK'dan ihbarname geldi. Gelen ihbarnamede Ata'nin 3713 sayili Terörle Mücadele Kanunu kapsamina girmedigi gerekçesiyle elektronik protez bacagin bedeli ve faiziyle birlikte 7 gün içinde 74 bin 733 TL ödemesi istendi. 
Askerlik vazifesini yerine getirirken talihsiz bir olay sonrasi bir bacagini kaybettigini anlatan Ata, "1999 yilina kadar devletin bize sundugu tüm imkanlardan yararlandik. 1999 yilinda yeni bir düzenleme yapildi, terör ile vazife malulü olanlarin durumu degisti. Biz de protez bacak taktirirken SGK'ya ödenip ödenmedigini sorduk. Onlar ödeniyor diye yanit verince yaptirdik. Bacak takildi, parasi firmaya ödendi ve aradan 2 yil geçti, bize bir yazi geldi. Yazida Terörle Mücadele kapsamina girmedigi için daha önce firmaya ödenen parayi faiziyle birlikte 74 bin 733 lira olarak 7 gün içinde ödememiz istendi. Böyle bir yazi gelince üzüldük. Ilk basta ödenmiyordu, neden ödendi. Ödeyemeyecegim için ya bacagi alacaklar ya da alacaklarindan vazgeçecekler. Alirlarsa ayagi verip, koltuk degnekleriyle yasamaya devam edecegim" dedi. 
40 yasindaki Ata'nin çocuklari, babalarinin protez bacaginin alinmamasini ve devletin sahip çikmasini istediler.