Sağlık
Giriş Tarihi : 26-09-2017 14:19   Güncelleme : 26-09-2017 14:19

Prostat Kanserine Karsi 6 Koruyucu Öneri!

Dünyada yaklasik her 4 dakikada bir erkege prostat kanseri tanisi konuyor. Hastaligin erken teshis edilmesiyle son derece etkili sonuçlara ulasilsa da amaç; prostat kanseri gelisimini önlemek... Bu dogrultuda da çalismalar devam etmekle birlikte prostat kanserinde yas, irk, genetik özellikler gibi risk faktörlerini degistirmek mümkün olamiyor. Prof. Dr. Can Öbek ancak, beslenme ve bazi yasam tarzi degisiklikleriyle prostat kanseri gelisim ve ilerleme riskini azaltmanin mümkün olabildigine isaret ediyor

Prostat Kanserine Karsi 6 Koruyucu Öneri!

Yasla birlikte artis kaydeden prostat kanseri hala erkeklerde en yaygin görülen kanserlerin basinda yer aliyor. Hastaligin gelisme riski yaslandikça artiyor ve 65 yas üste her 10 erkekten 6’si prostat kanseri tanisi aliyor. Yayginligi bu denli yüksek olmasina karsin erken taniyla çok iyi sonuçlara ulasilabilmesi prostat kanserinin yüz güldürücü noktasini olusturuyor. Hastaligi erken tespit edilen erkeklerin büyük çogunlugu, herhangi bir semptom yasamadan tedavi edilebiliyor. Bu nedenle prostat kanseriyle ilgili dogru bilgilere sahip olmak hem hastaligin önlenebilmesinde, hem de erken tanisinda son derece önem tasiyor. Acibadem Taksim Hastanesi Üroloji ve Üroonkoloji Uzmani Prof. Dr. Can Öbek, bu dogrultuda tüm dünyada Eylül ayinin “Prostat Kanseri Farkindalik Ayi” olarak kabul edildigini ve çesitli bilinçlendirme çalismalarinin yapildigini belirtiyor. Konuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Can Öbek, prostat kanseri riskini azalttigi kanitlanmis olan yasam tarzi önerilerini ise söyle siraliyor.

SAGLIKLI KILODA OLUN

Fazla kilolu ya da obez genç erkekler yasam tarzlarini degistirip kilo vererek hastaligin gelismesinin önüne geçebiliyor. Bununla birlikte kanser tanisi konmus dehi olsa, kilo vermek hastaligin gelisme hizini yavaslattigi gibi metastaz riskini de düsürebiliyor. Dolayisiyla genç yastan itibaren fazla kilonuz varsa gerekirse bir uzmandan destek alarak bunlardan kurtulun. Harekete geçmek hiçbir zaman geç olmadigini bilin.

SEBZE VE MEYVE TÜKETIMINE AGIRLIK VERIN

Sagliksiz beslenme ve sismanlik, saldirgan prostat kanseri için risk faktörleri arasinda gösteriliyor. Ayrica antioksidan özellikleri de bulunan sebze ve meyveleri tüketmek prostat kanseri riskini düsürmeye de yardimci oluyor. Gün içinde her ögünde sebze ve meyve agirlikli beslenmek, prostat kanserine karsi sizi koruyabilecegi gibi daha az kalori alarak kilo kontrolünüze de yardimci olacak. Bununla birlikte beslenmenizde, seker ve beyaz un içerigi yüksek olan serbetli tatlilar gibi rafine karbonhidratlardan da uzak durmaya çalisin.

DOYMUS YAG TÜKETIMINI AZALTIN

Hayvansal yaglarin fazla tüketimi ve prostat kanseri risk artisi arasindaki iliskinin çalismalarla gösterildigini belirten Prof. Dr. Can Öbek, “Genel olarak prostat sagligi için doymus yaglarin az tüketilmesi gerekiyor. Bu nedenle, içerigindeki doymus yag orani yüksek, tam yagli sütten elde edilmis ürünler, yagli koyun ve dana eti, tavuk ve hindi derisi gibi hayvansal gidalari mümkün oldugunca az kullanin. Yemeklerinizde, hayvansal degil, bitkisel yaglari tercih edin” diyor.

SOFRANIZDA BALIK IÇIN DAHA FAZLA YER AÇIN

Birçok çalisma, omega 3 yag asitleri açisindan zengin olan baligin prostat kanserinden de korunmaya yardimci oldugunu gösteriyor. Bu nedenle sofralarinizda baliga daha fazla yer verin. Balik saglikli beslenme ve kilo kontrolünde de size destek saglayacaktir.

EGZERSIZI YASAMINIZIN PARÇASI YAPIN

Çalismalar, düzenli egzersiz yapan erkeklerde prostat kanseri riskinin daha düsük oldugunu gösteriyor. Egzersizin prostat kanseri için koruyucu etkisinin yanisira, tani alan erkekler için hastaligin seyrinde de son derece önem tasiyor. Tedavi süreci ve sonrasinda egzersiz yapmak, hem tedavi etkinligini arttiriyor, hem de kullanilabilecek ilaçlarin olasi yan etkilerine karsi vücudu koruyor. Prof. Dr. Can Öbek, bu nedenle genç yaslardan itibaren erkeklerin sporu bir yasam sekli haline getirmeleri gerektigini söylüyor. Prof. Dr. Can Öbek, “Saglikli cinsel yasam, prostat ve kalp-damar sistem sagligi için düzenli egzersiz her erkegin hayatinin parçasi olmali. Yürüme, kosu, yüzme ya da bisiklet. Kendi sagliginiz için uygun, eglenceli bir spor aktivitesi bulun ve düzenli yapmaya gayret edin. Hatta arkadaslarinizi da buna tesvik edin” diyor.

SIGARA IÇMEYIN

Sigara ve prostat kanseri arasinda yakin bir iliski oldugu biliniyor ve bu konuyla ilgili arastirmalar yogun sekilde devam ediyor. Sigaranin prostat kanseri riskini artirdigi biliniyor. Ancak bilinen bir diger kesin bir ise, sigara prostat kanseri tanisi alan erkeklerde hem hastaligin seyrini hizlandiriyor, hem de ölüm riskini artiyor. Sigarayi birakanlarda ise bu riskler azaliyor. Dolayisiyla hem prostat kanserinden korunmak isteyen hem re prostat kanseri teshisi konan erkeklerin mutlaka sigarayi birakmalari gerekiyor.