Genel
Giriş Tarihi : 24-02-2017 16:24   Güncelleme : 24-02-2017 16:24

Promosyonda Sartlar Kaldirildi

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Dr. Mehmet Müezzinoglu, emeklilerin promosyon ödemelerine iliskin, “ Bugünden itibaren hangi bankadan emekli maaslarini almak istiyorlarsa, o bankalarla yalniz bir protokol yapacaklar, 'Ben 3 yil süresince maasimi senden çekecegim.' Bankalar, Yalniz maasini o bankadan çekme protokolü evraki disinda baska hiçbir evrak istemeyecek. Bugün gerekli talimati bütün bankalara gönderdik." dedi

Promosyonda Sartlar Kaldirildi

Müezzinoglu, Türkiye Isveren Sendikalari Konfederasyonu (TISK) tarafindan düzenlenen "Çalisma Hayati Istisare Toplantisi"nda gazetecilerin sorularini cevapladi. Bir gazetecinin, istihdam seferberligi konusunda dün açiklanan rakamlari hatirlatarak, "Bu rakamlarin içinde isten çikarilanlar var mi?" sorusu üzerine Müezzinoglu, "Bu rakam, içinde isten çikarilmis olanlardan sonra kalanlarin oldugu rakam. Yani bu 103 bin rakami, isten farz edelim 10 bin kisi çikarilmis, o 10 bin kisi isten çikmis olmasaydi 103 bin, 113 bin olacakti. Eksileni görmeyen bir rakam degil bu; eksilenden sonraki arti istihdam. 103 bin rakami, 1-20 Subat arasi rakami. 25 Subat’ta esas aralik ayinda bizim ne kadar sigortalimiz vardi, ocak ayi sonu itibariyla ne kadar sigortali çalisanimiz oldu, biz arti istihdama net rakam olarak ocak ayinda ne verdik, onu insallah 25'inde söyleyecegiz." diye konustu.

YALNIZ BIR PROTOKOL YAPACAKLAR

Emeklilere promosyon ödemelerinin sartlari konusundaki soruya karsilik da Müezzinoglu, emeklilere su duyuruyu yapti:"(Emekliler) Bugünden itibaren hangi bankadan emekli maaslarini almak istiyorlarsa, o bankalarla yalniz bir protokol yapacaklar, 'Ben 3 yil süresince maasimi senden çekecegim.' (Bankalar) Yalniz maasini o bankadan çekme protokolü evraki disinda baska hiçbir evrak istemeyecekler. Böyle bir evrak isteyen bankayla da emekli maasi protokolü yapmasinlar. Bugün gerekli talimati bütün bankalara gönderdik. Emeklilerimizden promosyonla ilgili 'Ben maasimi 3 yil süresince bu bankadan çekmek istiyorum.' protokolü disinda hiçbir sart sürmeyecekler, dün aksam yaptigimiz görüsmelerden sonra. Dolayisiyla bürokrasi yok."

EMEKLILIKTE YASA TAKILANLAR 

Mehmet Müezzinoglu, meslek lisesi mezunlarinin staj sürelerinin sigortali sayilmasi yönünde kampanya baslattigi hatirlatilarak, bu konuda bir çalisma olup olmadigi sorusunu söyle yanitladi: "Kampanya sayet 'Ben erken yasta emekli olayim.' kampanyasiysa yanlis. Biz artik emeklilik yasini önce 2036'da erkeklerde 60'a, kadinlarda 58'e tasimayi hedefliyoruz ve 2048'lerde de 65'e geçmeyi hedefliyoruz. Bugün dünyanin en gelismis ülkelerine bakildiginda emeklilik yasi 65'in altinda tek bir ülke yok. Halbuki bizde 38'den tutun agirlikli ortalama 52. Biz yavas yavas bunu 53'e, sonra 54'e, sonra 55'e tasimaya çalisiyoruz. Emeklilikte yasa takilan kardeslerimizin büyük çogunlugu, farz edelim 48 yasinda gününü doldurmus, 2 sene beklemek durumunda. 2 sene sonra 50 yasinda olacak. 50 yasini beklemek için de biraz sabirli olacak ki bizim ortalama hedeflerimiz bozulmasin ve emeklileri emekliliklerinde magdur etmeyelim." Staj döneminin bir egitim oldugunu belirten Müezzinoglu, "Çalisan statüsüne koydugumuz zaman, o zaman lisedeki ögrencileri de çalisan statüsüne koyalim. Staj çiraklik egitimin bir parçasidir. Çirakligi yapmadigi için, staji yapmadigi için zaten bugün bizim nitelikli eleman sorunumuz var. Biz onun çirakligina maddi destek veriyoruz, stajina maddi destek veriyoruz. Ama bir de bunu 'Ben çalisiyormusum gibi emeklilige de yansisin.' diyorsa çok vicdani görmüyoruz." dedi.

"ISVERENIMIZE VERDIGIMIZ DESTEK ÖZÜ ITIBARIYLA ISÇIMIZE VERDIGIMIZ DESTEK"

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Mehmet Müezzinoglu, "Isverenlere vergi konusunda verilen destekten herkes memnun. Isçi sendikalari da en azindan temel ihtiyaçlarin vergiden düsürülmesini talep ediyor." degerlendirmesi üzerine, sunlari söyledi: "Bizim isverenimize verdigimiz destek özü itibariyla isçimize verdigimiz destek. Çünkü isveren isçimize o payi aktariyor. O nedenle bu verdigimiz destek isverenimizin cebine girmiyor. Bunu sendikalarimiz da istedi. Ortak taleptir bu verdigimiz destek. Bu anlamda çalisanlarimizi destekliyoruz. Diger taraftan da asgari bin 404 lira. Vergi dilimi yükseldikçe ekim, kasim aylarinda bunun bin 404'ün altina inmesi gerekir normalde ama onun da inmeyeceginin sözünü verdik."