Sağlık
Giriş Tarihi : 16-06-2021 17:20   Güncelleme : 16-06-2021 17:25

Proloterapiye İlgi Artıyor

Doku yenileyici tedavilerden olan Proloterapiye ilgi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Dr. Serkan Akpancar uyguladığı Proloterapi yöntemiyle hastalarına şifa dağıtıyor.

Proloterapiye İlgi Artıyor

Akpancar uguladığı yöntemle, herhangi bir tıbbi ilaç kullanmadan ve cerrrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmadan hastalarını tedavi ediyor. Uyguladığı Proloterapi ile ilgili bilgi veren, Uzman Dr. Serkan Akpancar bel, diz, omuz ve ayak bölgelerine uygulanan bu yöntemin kireçlenme, menisküs yırtıkları, bel boyun fıtıkları, omuz kas yırtıkları, topuk dikeni, tenisçi dirseği gibi rahatsızlıkların tedavisinde çok etkili olduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi. “Proloterapi yöntemi uygulandığı bölgede kısa sürede olumlu sonuç vermektedir. Proloterapi “enjeksiyon” yani iğne yardımıyla vücudun belirli bölgelerine özel hazırlanmış solüsyonlar verilerek, o bölgedeki bağışıklık sisteminin yardımıyla inflamatuar hücrelerin toplanması ve çoğalması ile başlatılan onarım sürecidir. İstemli olarak başlatılan yangı ile o bölgede kanlanma artar ve dokuda iyileşme meydana getirir. Proloterapi dediğimiz tedavinin yan etkisi hali hazırda uygulanan birçok tedavi yöntemine göre çok çok düşüktür. Zaman zaman iğne dediğimiz enjeksiyona bağlı çok düşük oranlarda hafif reaksiyonlarla karşılaşılabiliyor. Diğer enjeksiyon yöntemlerine göre çok düşük reaksiyonlar görülmektedir. Bu da tedavi sürecini etkilememekte ve kısa sürede sona ermektedir. Bu tedavi en güvenli tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bununla ilgili bilimsel kanıtlar mevcuttur. Bu konuda uluslararası literatürlerde de birçok makale yer almaktadır.”

ÇALIŞMALARIM DEVAM EDİYOR

Bu konudaki yaptığı bilimsel çalışmalarından da bahseden Akpancar; “Toplumun önemli bir kısmında görülen omuz kas yırtıklarının tedavisinde bu yöntemi uyguladığımız sonuçları içeren bir makalemiz Fransa’nın en önemli tıp dergisinde yayınlandı. Bel fıtığı nedeniyle ameliyat olup da ağrısı geçmeyen hastalarının tedavisi ile ilgili makalemiz Avrupa’da yayınlanan European Spine Journal (Avrupa Beyin Cerrahisi Dergisi)'nde yayınlandı. Yine Topuk Dikeni (Plantar Fasiitis), diz kireçlenmesi, ayak bileği kıkırdak hasarı gibi çeşitli endikasyonlarda makalelerim mevcut” diyerek bu konudaki hem hastaların tedavisine yönelik, hem de akademik anlamda çalışmalarımı sürdürüyorum”dedi.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz