Malatya
Giriş Tarihi : 18-10-2017 15:50   Güncelleme : 18-10-2017 15:50

Proje Hazir Onay Bekliyor!

Yaklasik 175 ürünün sergilendigi Çoban Müzesi hakkinda daha genis yer arayisi içerisinde olduklarini belirten ve amaçlarinin üreticiyi de tüketiciyi de unutmamak, unutturmamak olduguna vurgu yapan Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin: “165 bin liralik bir projemiz var. Bu projemiz insallah geçerse daha genis bir yerde ve daha genis imkânlarla ürünleri sergileme imkâni bulacagiz.” dedi

Proje Hazir Onay Bekliyor!

>>Rahime Gül Erbas

Birlik binasinda vatandasin hizmetine sunulan Çoban Müzesi için konusan Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin: “Biz yaklasik 2,5 yildir bu çoban müzesi ile ugrasiyoruz. Çoban müzesinin Türkiye’de ilk olmasi Malatya ilimizde olmasi ve bizlerin böyle bir icraata tabi olmasi çok güzel. Peygamberimiz (SAV)’ den tutun bütün peygamberlerin, filozoflarin yaptigi bir meslek.  Bu meslek kutsal bir meslek. Üretim de yem girdi maliyetinin en düsük olani küçükbas hayvancilik. Biz bazi seylerin unutmamasi, unutturulmamasi için çabaliyoruz. Her ürünün üretim yerinin markette yapildigini sanan insanlarin en azindan bu müzeyi gezip bunun tam tersi oldugunu göstermek istiyoruz. Burayi gezen insanlar en azindan bu müzedeki malzemelerle bir çobanin yüzlerce hayvana baktigini görecek.  Kaval, lider koyunun ipi,  gaz lambasi, tuzlugundan olusan yaklasik 175 tane ürünümüzü suanda kismen açtigimiz Çoban Müzemizde sergilemesini yapiyoruz.  Yetistiricilerimiz il disinda ve il içinde olsun gelip burayi ziyaret ediyorlar. Tabi yer olarak çok fazla bir yerimiz yok kendi birligimiz imkânlari dogrultusunda hiç bir kurumdan, hiçbir kisiden destek almadan bunu yaptik. 14 tane üniversitenin, Kültür ve Turizm müdürlügünde bu noktada ortaklasa çalismalarimiz var onlara projeyi sunduk insallah bu projenin de hayata geçmesini de bekliyoruz. Orada o muhafaza ettigimiz ürünlerin müzeye uygun sartlarda muhafaza edilmesi sergilenebilmesi adina böyle bir proje yaptik. Destek vermek isteyen Yesilyurt’tan tutun da birçok ilçemizdeki yetistiricilerimiz buraya malzeme getirmistir. Duyarli üreticilerimiz benimde ismim burada olsun benim malzemem de burada sergilensin diyerek ürünlerini getiriyor. Bizde bu insanlara daha çok öncelik veriyoruz.   Çünkü bu zorla olacak bir sey degil, kisinin buda benden olsun bu da burada benim adimla sergilensin demesi gerekiyor. Yer anlaminda yerimiz kisitli oldugundan dolayi burayi kismen açtik insallah daha büyük bir yer oldugu zaman bize destek veren o üniversitelerimizin de malzemeleri gelecek o malzemelerle birlikte her ilin kendi çoban kültürüne dair çobanlik adina kullandigi bütün malzemeleri sergileyecegiz” sözlerine yer verdi.

“BIZIM KI ÜRETIME DAYALI BIR MÜZE”

Daha sonra Birlik Baskani Ihsan Akin: “Suan da 165 bin liralik bir projemiz var. Bu projemiz insallah geçerse daha genis bir yerde ve daha genis imkânlarla ürünleri sergileme imkâni bulacagiz. Bizlerin amaci su üreticiyi de tüketiciyi de unutmamak, unutturmamak. Meralari en iyi degerlendirecek olan hayvancilik türü küçükbas hayvancilik türü oldugu bu noktada da küçükbas hayvanciliga tesvik edilmesi gerekir. Bu müze ile çobanlar ‘Yillar önce biz unutulmustuk simdi ise bizim kullandigimiz malzemelerimiz bir müzede sergileniyor, yarismalar yapiliyor, konferanslar yapiliyor’ diyecek ve ‘buna karsilik üretmemiz lazim’ diyecek.  Biliyorsunuz biz tüketim anlaminda tüketicilerle üreticilerimizi bulusturduk, anketler yaptik küçükbas hayvan etinin ne kadar lezzetli, ne kadar organik oldugu konusunda. Bu çalismalarimiz halen devam edecek ama dedigim gibi Ihsan Akin’in herhangi bir sahsi durumu söz konusu degil. Projeleri sadece yapmak yetmiyor destek almamiz gerekiyor.  Artik ‘proje yapin, proje yapindan ziyade projeyi hayata geçirin, hayata geçirin’ olmali. Bu noktada destek bekliyoruz. Biliyorsunuz bütçemiz kisitli bu anlamda yerel yöneticilerin bizlere yer vermesi ile alakali çalismalarimiz var, daha önceden de yer istemistik. Ancak bu konuda daha çok israrci olacagiz. Çünkü önceden kimse inanmiyordu buranin açilacagina birisi çikti basin açiklamasi yapti diye bir algi vardi biz o algiyi yiktik. Bu konuda ne kadar ciddi oldugumuzu kendi yaptigimiz is yerimizdeki kismen açilan müzemizle kanitladik.  Ikinci asamada da bu isin ciddiyetini anlayan arkadaslarimiza daha fazla anlatmak ve bu noktada bize destek olmasini saglamak. Biz bu noktada ayrim yapmiyoruz. Yerel yöneticilerimizin hepsi bize yakindir hangisi bize destek verirse biz bize verilen yerde bu hizmetleri sunacagiz. Peygamberlerin yaptigi çobanlik mesleginin unutulmamasi adina, kirsaldaki insanlarin sehre göç etmemesi adina,  issizligin artmamasi adina bize destek verilmelidir. Simdi farkli müzeler açabilirsiniz, önemli degil bizim ki üretime dayali bir müze. Üretimle alakali oldugu için ben biraz daha önemli görüyorum. Simdi çoban üreten demektir, sürekli kullandigi malzemelerin hepsi var burada ‘ver ki yiyem serki yatam’ degil bizdeki çalisan, üreten, ülkemde kalkinsin bende kalkinayim tüketicim de daha dogal, daha organik daha kaliteli ürünlere kavussun mantigi. Çoban faktörü hemen hemen her yerde var.  Hatta atalarimiz derki ‘iki tane koyunu iki tane keçiyi önüne koysan yayamaz’ yani denilen o ki çobanlik öyle kolay bir meslek degil, önemli bir meslek ve çobanlik mesleginin unutturulmamasi adina yaptigimiz müzeye herkesin destek vermesini bekliyoruz” ifadeleriyle sözlerine son verdi.