Malatya
Giriş Tarihi : 26-03-2018 14:46   Güncelleme : 26-03-2018 14:46

Program Hayata Geçiyor

Yesilay ve Milli Egitim Bakanligi arasinda Okulda Bagimliliga Müdahale (OBM) programinin uygulanmasina yönelik isbirligi protokolü imzalandi. Yesilay’in gelistirdigi ve ilk defa uygulanacak OBM ile riskli ögrencilerin sigara, alkol, madde gibi zararli aliskanlik ve davranislari bagimliliga dönüsmeden önlenecek ve bu ögrenciler egitim sistemi disina çikmadan geri kazanilacak

Program Hayata Geçiyor

Yesilay ve Milli Egitim Bakanligi, bagimlilikla mücadele alaninda Türkiye Bagimlilikla Mücadele Egitim Programi’ndan (TBM) sonra ikinci büyük isbirligini hayata geçiriyor. MEB ile Yesilay arasinda imzalanan protokolle ilk defa uygulamaya alinan “Okulda Bagimliliga Müdahale Programi (OBM)”, rehberlik ögretmenleri üzerinden ülke genelinde yayginlasacak ve ögrencilerin zararli aliskanliklari bagimliliga dönüsmeden müdahale edilecek. Yesilay tarafindan gelistirilen çocuk ve ergenlerde tütün, alkol, madde kullanimina yönelik okul temelli kisa müdahale programi OBM ile rehberlik ögretmenlerine risk grubundaki ögrencileri tespit etme ve müdahale yetkinligi kazandirilarak; alkol, tütün ve madde kullanimi gibi zararli aliskanliklari ve yanlis davranislarin bagimliliga dönüsmeden durdurulmasi saglanacak.

ÖGRENCILERIN YANLIS DAVRANISLARI BAGIMLILIGA DÖNÜSMEDEN ÖNLENECEK

Yesilay Genel Müdürü Savas Yilmaz ve MEB Özel Egitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör arasinda imzalanan protokolle pilot uygulamasi Istanbul’da yapilan OBM, Türkiye genelindeki okullarda hayata geçecek. Programin Türkiye’de bir ilk oldugunu ve hedeflerinin madde denemis ögrenciler sistem disina itmeden kazanmak oldugunu altini çizen Yesilay Genel Müdürü Savas Yilmaz, “Program kapsaminda okullarimizdaki rehber ögretmenlerimiz, müdahale alaninda teknik ve mesleki yetkinliklerini arttirici egitimden geçirilecek ve risk grubundaki ögrencilere önleyici müdahale uygulayacak. OBM sayesinde riskli ögrencilerin sigara, alkol, madde gibi zararli aliskanlik ve yanlis davranislari bagimliliga dönüsmeden önlenecek ve bu ögrenciler egitim sistemi disina itilmeden kazanilacak,” dedi. Yilmaz, programin ülke genelinde etkin ve yaygin hale getirmenin önemine dikkat çekti: “Programla, 2018 yili içerisinde uyusturucu sorununun yogun oldugu bölgeler ve nüfus dengeleri göz önünde bulundurularak Türkiye genelindeki Rehberlik Arastirma Merkezlerinde ve okullarda görevli 240 rehberlik ögretmenine uygulayici egitim verilmesi öngörülüyor. Egitim alan ögretmenlerimiz okullarinda risk taramasi yaparak, alkol, madde ve sigara kullanan ögrencilerin risk durumlarini degerlendirecek ve bu ögrencilere risk büyüklügüne göre farkli müdahale yöntemleri uygulayacak. Bu müdahaleler bilgilendirme, motivasyonel görüsme, izleme, psikososyal degerlendirme ve/veya saglik kurumlarina yönlendirme gibi farkli alt basliklardan olusacak.”

ARTIK TÜRKIYE’NIN DE ÖNLEYICI MÜDAHALE PROGRAMI VAR

Okulda Bagimliliga Müdahale programi OBM, bagimlilik olusmadan önleyici müdahale alaninda Türkiye’de hayata geçirilen ilk uygulama özelligini tasiyor. Yesilay tarafindan gelistirilen ve alaninda uzman isimlerin rehber ögretmenleri yetistirmesiyle uygulanacak olan bu programda genç nesilleri bagimlilik riskinden koruyarak; sigara, alkol ve madde kullanimini bagimliliga dönüsmeden okul temelli önlemek hedefleniyor. Yani sira, rehberlik ögretmenlerinin mesleki yetkinliklerini gelistirmeyi ve alaninda yetismis insan kaynagini sayi ve nitelik açisindan gelistirmeyi amaçlayan program; bagimlilikla mücadele alaninda strateji ve politikalarin belirlenmesinde karar alicilara yardimci olacak analizleri de olusturacak.

TEDAVISI YAPILACAK KULLANICI ÖGRENCILERI BILDIRME YÜKÜMLÜLÜGÜ KALKTI

Kamu görevlisi rehber ögretmenlerin uyusturucu madde kullanicisi durumunda olan ögrencileri kanunen bildirme yükümlülügüne karsi Yesilay harekete geçerek, ilgili kanun maddesinde degisiklik yapilmasini sagladi. Kullanici durumunda olan ögrencilerin tespit edilmesiyle birlikte okullarda baslayan disiplin yönetmeligiyle, okuldan uzaklastirmaya kadar giden bu süreçte, Okulda Bagimliliga Müdahale programinin uygulanmasini zorlastiracagini ve çocuk ve gençlere yardim etmeyi zorlastiracagi durumuna karsi Yesilay, kanunda degisiklik yapilmasini sagladi. Buna göre TCK’nin 279’uncu maddesinde düzenlemeye gidilerek tedavisi yapilacak ögrencilerin bu sürecini kolaylastirmak ve onlari hayata kazandirmak için rehber ögretmenlerin kanunen polise bildirim yükümlülükleri kaldirildi.