Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
02 TEMMUZ Cumartesi 20:56
Advert

Advert

Profesyonel Cv Hazırlama Ve Fransızca Özgeçmiş İçin Örnekler Ve Şablon

profesyonel cv hazırlama öncelikle ihtiyacınız olan ilk şeylerden biri, hedefinizi tam olarak bildiğinizden emin olmaktır. Bu CV'yi istediğiniz işi göz önüne alarak yazmanız gerekmektedir. Doğru bir özgeçmiş size hızlı bir şekilde imkanlar sağlayacaktır, ancak kötü yazılmış bir özgeçmiş, reddedildiğiniz anlamına gelebilir. Bu sebeple, özgeçmişinizden en iyi şekilde faydalanmak ve potansiyel işverenin neden iş için sizi seçmesi gerektiğini ona kanıtlamak için yapmanız gereken birkaç şey var.

Yaşam
Giriş Tarihi : 21-06-2022 12:49
Profesyonel Cv Hazırlama Ve Fransızca Özgeçmiş İçin Örnekler Ve Şablon

profesyonel cv hazırlama öncelikle ihtiyacınız olan ilk şeylerden biri, hedefinizi tam olarak bildiğinizden emin olmaktır. Bu CV'yi istediğiniz işi göz önüne alarak yazmanız gerekmektedir. Doğru bir özgeçmiş size hızlı bir şekilde imkanlar sağlayacaktır, ancak kötü yazılmış bir özgeçmiş, reddedildiğiniz anlamına gelebilir. Bu sebeple, özgeçmişinizden en iyi şekilde faydalanmak ve potansiyel işverenin neden iş için sizi seçmesi gerektiğini ona kanıtlamak için yapmanız gereken birkaç şey var.

 CV Tam Olarak Nedir?

 Özgeçmiş tam anlamıyla yaşamınızın gidişatı anlamına gelebilir. Adlığınız eğitimler, nitelikleriniz ve önceki çalışmalarınız hakkında kısa bir açıklamadır. Kendinizi dış dünyayla, iş dünyasına bir şekilde sunarsınız. Bu kişisel bir pazarlama biçimidir, bu nedenle size mümkün olduğunuz en iyi halinizle göstermelidir. Bir ön yazı olarak özgeçmiş yazmanın genellikle başvuru sürecinin sadece bir parçası olduğunu ve başvuru formunun doldurulması gerekebileceğini unutmayın.

 Özgeçmiş Hangi Bilgileri İçermelidir?

 CV formatı esnektir ve kullanılan birçok farklı stil vardır. Bununla birlikte, çoğu işverenin görmeyi beklediği unsurlar vardır:

 İsim, mesleki unvan ve iletişim bilgileri

 Özgeçmişin en üstünde adınız, mesleki unvanınız ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Başlık olarak 'Özgeçmiş' ekleme zahmetine girmeyin, başlık sizin adınız olmalıdır. Diğer her şey boş yer israfıdır

 Hangi İletişim Bilgilerini Vermeliyim?

 E-posta adresleri ve iletişim numaraları şu anda gerekli olan tek şey, bir adres gerekli değil, kesinlikle yaşınızı, uyruğunuzu, doğum tarihinizi veya medeni durumunuzu eklemeyin. Bunlar gerekli değildir.

 Kişisel Profil

 Bu sadece kendiniz, kim olduğunuz, neyi başarmayı umduğunuz, hedefleriniz hakkında birkaç satırdır. Yapabiliyorsanız, başvurduğunuz işe uygun hale getirin. Kişisel profilinizde tanımlanan kişi, iş için ideal aday gibi görünmelidir.

 İş Geçmişi ve Deneyim

 Bu bölüm gerçekten ışıldayabileceğiniz yerdir. Önceki rollerinizi, deneyiminizi, gönüllülüğünüzü, yerleştirmelerinizi veya stajlarınızı belirleyin. Bunları ters kronolojik sırayla, yani en yenisi önce listelemelisiniz. En son rolünüz, olası işvereniniz için en önemli olmalıdır. Profesyonel cv hazırlama konusunda tüm yapmanız gereken bunlardır.

 Fransızca Özgeçmiş İçin Örnekler ve Şablon

 Her gün Fransızca dil becerilerinizi geliştireceğiniz bir işe girmekten daha heyecan verici ne olabilir? Böyle bir fırsat kolayca gelmez, bu yüzden onu yakalar ve ortaya çıktığında onunla birlikte koşarsınız. Ancak işi almadan önce başvurunuzu göndermelisiniz ve bilmeniz gereken ilk şey, Fransız özgeçmişinin Amerikan özgeçmişinden biraz farklı göründüğüdür. Ancak, doğru fransız özgeçmiş örneğiyle, kendi özgeçmişinizi oluşturmak çok zor olmamalıdır. fransızca özgeçmiş için örnekler ve şablon bilgilerine bazı internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 Bir işe başvururken küçük ayrıntılar önemlidir. Fransızca CV'ler başvurduğunuz şirkete göre farklılık gösterecektir. Fransızca konuşulan her ülke ve kuruluşta kültür farklıdır, bu nedenle özgeçmişinizi göndermeden önce araştırmanızı yapmalısınız. En önemlisi, özgeçmişinizde bu Fransızca yazma becerilerini sergilemekten çekinmeyin.

 Türkçe ve Fransızca Özgeçmişler Arasındaki Farklar

 Çoğu özgeçmiş aynı kuralları takip eder ve en iyi niteliklerinizi vurgulayarak kısa ve öz olma eğilimindedir. Bununla birlikte, farklı ülkelerin kendi kültürlerinde neyin kabul edilebilir olduğuna bağlı olarak belirli bir özgeçmiş yazma yönteminin olduğunu fark edeceksiniz. Türkçe özgeçmiş yazıyorsanız, aynı özgeçmişi Fransa'da kullanmayacaksınız. Örneğin: Türkçe özgeçmişlerde kısa bir başlık bölümü vardır ve işverenler iş arayanları çok fazla kişisel ayrıntı eklemekten kaçınmaya teşvik eder.

 Uyruğunuz, yaşınız ve medeni durumunuz hakkında bilgi, ayrımcılığa neden olabileceğinden gereksizdir, ancak Fransız işverenler bu bilgileri ister. Fransızca özgeçmişinizde bir fotoğrafın olması yaygın bir uygulamadır. Fotoğraf vesikalık fotoğraf olmalı ve özgeçmişinizin sağ veya sol üst köşesinde yer almalıdır. İş yerinizdeki önceki pozisyonlarınız, iş u

 nvanınız ve okullarınız farklı olabilir, bu nedenle işverenin anlamasını kolaylaştırmak için her birinin Fransızca eşdeğerini eklediğinizden emin olun.

 Fransızca İş Kazandıran Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

 İşe alım yöneticileri, gözden geçirmek için birden fazla başvuru alır, ancak yalnızca en iyi adayları kısa listeye alır. Özgeçmişinizin kısa listeye alınmasını nasıl sağlıyorsunuz? Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Birincisi, düzeniniz ve tarzınızdır. İşe alım görevlisi tüm niteliklere sahip olsanız bile özgeçmişinizi bir kenara koyacaktır, ancak özgeçmişinizin okunması ve anlaşılması zordur.

 Özgeçmişinizde yaratıcı yazı tipleri ve stiller kullanmak sorun değil, özellikle de yaratıcı bir rol için başvuruyorsanız ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin. CV'nizde ki yazı tipinden çok emin değilseniz Cambria, Calibri, Roboto ve Arial gibi yazı tipleri çok daha güvenli bir seçenektir. Seçtiğiniz format da özgeçmişinizde önemli bir rol oynar.

 Ters kronolojik sıra, işlevsel ve birleşik özgeçmiş biçimleri vardır. Bunların her biri niteliklerinizi farklı şekilde vurgular. Ters kronolojik format, profesyonel deneyiminizi vurgularken, işlevsel özgeçmiş becerilerinizi vurgular. Kombinasyon özgeçmiş, her ikisinin de en iyi özelliklerini vurgular.

 Özgeçmişinizin yapısı, aşağıdakiler dahil tüm önemli bölümlere sahip olmalıdır:

 - Başlık bölümü

 - Profesyonel bir özet

 - İş deneyimi bölümü

 - Eğitim bölümü

 - Beceriler bölümü

 - Ek bir bölüm(Dil becerileri, hobiler, yayınlar, bilgisayar becerileri ve sertifikalar)

 - Fransızca özgeçmişinizi kişiselleştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

 - Potansiyel işvereninizin anlamasını kolaylaştırmak için kısaltılmış şirket adlarını ve ABD eyalet kodlarını tam olarak yazmayı unutmayın.

 - Gelecekteki işvereninizin niteliklerinizi anladığından emin olmak için her zaman akademik başarılarınızın ve iş unvanlarınızın Fransızca karşılığına bakın.

 - Özgeçmişinizi göndermeden önce hata olmadığından emin olmak için ana dili Fransızca olan bir konuşmacıya danışın

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR