Sağlık
Giriş Tarihi : 22-12-2020 13:10   Güncelleme : 22-12-2020 14:44

Prof. Dr. Tekin, Covid-19 Hastası Annelerin Doğum Sürecini Anlattı

Covid-19 testi pozitif çıkan anne adaylarının nasıl doğum yaptığı ve doğum sonrası süreç hakkında konuşan Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, Covid-19 sürecinde doğumları hiçbir şekilde kısıtlamadıklarını ve bu anneler için özel alanlar ve servisler kurduklarını belirtti.

Prof. Dr. Tekin, Covid-19 Hastası Annelerin Doğum Sürecini Anlattı

Ankara Şehir Hastanesi kampüsü içerisinde yer alan Kadın Doğum Hastanesi binasında Covid-19 pandemisi başladığı andan itibaren testi pozitif çıkan veya şüpheli olan anne adayları için özel alanlar kuruldu. Bu şekilde testi pozitif veya şüpheli olup kendilerine başvuran Ankara'nın tüm gebelerine hizmet etme kararı aldıklarını belirten Başhekim Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, ayrıca bu anneler için özel alanlar kurduklarını söyledi. Başhekim Prof. Dr. Tekin, yoğun bakım sürecindeki anneler için bebeklerini tablet ile gösterdikleri dijital bir sisteme geçtiklerini, serviste kalan anneleri belirli mesafe ve hijyen çerçevesinde bebekleri ile buluşturduklarını kaydetti. Prof. Dr. Tekin, ayrıca kendi geliştirdikleri doğum masası siperliğini de anlattı.

“Mart ayından itibaren yaklaşık bin 500 civarında gebe hastamıza hizmet vermişiz”

Pandeminin başından itibaren Ankara Şehir Hastanesi olarak belirlediğimiz alanlarda, bütün Ankara'nın gebelerine hizmet etme kararı aldıklarını belirten Başhekim Prof. Dr. Tekin, “Covid-19 pozitif veya şüpheli anne adayları veya doğum için gelen anneler hep bizim hastanemiz tarafından kabul edildi. Burada hem gebeliğinde Covid geçiren, doğumu yakın olmayan ama şikayetleri olan hastalarımıza hizmet veriyoruz. Hem de doğumu yaklaşmış veya doğum için başvurmuş, ama o esnada Covid testi de pozitif olan anne adaylarımızın da aynı zamanda doğumlarını gerçekleştiriyoruz. Mart ayından itibaren yaklaşık bin 500 civarında gebe hastamıza hizmet vermişiz. Bunların yaklaşık yüzde 60'ını da normal doğumla sonuçlandırdık. Normal doğum esnasında da, özel negatif basınçlı bir doğum odamız var aynı bu servisin devamında, orada yine doğum masası siperliği yaptık bu anneler için. Biliyorsunuz damlacık ile yayılan bir enfeksiyon, damlacık yayılımını engellemek için o masaya alıp orada anneyi doğurtarak yine bakımlarını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.