Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-01-2021 20:38   Güncelleme : 01-01-2021 20:38

Preslenmiş Samanlar Revaçta

Yollarda seyir halindeyken kapasitesinden fazla saman yükü olan kamyonlar artık tarih oluyor.

Preslenmiş Samanlar Revaçta

 

Saman yükleyerek trafikte tehlikeli yolculuk yapan kamyonlar görenleri şaşırttığı gibi kazaya da sebebiyet verebiliyor. Pres yöntem ile yapılan saman, hem tasarruflu olmasından, hem de lojistikte kolay taşınabilirliğinden dolayı ilgi görmeye başladı.

Çevreyolu üzerinde çoğu zaman karşılaştığımız yığma şekilde taşınan saman yüklü kamyonlar adeta trafikte pimi çekilmiş bir bomba gibi seyrediyordu. 2020 yılında ülke genelinde hasat yapılırken samanlar presleme makineleri ile çuvallandı.

Daha önceden trafiği büyük ölçüde tehlikeye atan çuvallı ve yığma şeklinde taşımacılığı geride bırakan bu yeni sistem ile hem lojistikte hem de yakıtta büyük ölçüde tasarruf sağlandı.

2020 yılı içerisinde bir önceki yıla göre lojistik masraflarının büyük ölçüde azaldığını belirten Saman Tüccarı Mehmet Nadir, preslenmiş saman sistemi ile tüm tüccarların masraflarında düşüşün olduğunu söyledi. Yeni sistem ile işçilik giderlerinde tasarrufun olduğunu kaydeden Nadir,” Pres sistemi ile daha önce yaşanan sorunları geride bıraktık. Çuvallama ve yığma şekilde yapılan taşımacılıkta daha önce 100 bin TL gibi bir giderimiz olurken şuan bu rakam 60 bin TL ye kadar indi. Az yer kaplaması, istifin kolay olması ve samanın uzun süre beklemesini sağlayan bu yöntem her açıdan vatandaşın dostu. Tasarrufu büyük ölçüde hissettirecek bu sistem ile yeni bir döneme girmiş olacağız.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla