Malatya
Giriş Tarihi : 17-11-2021 14:55   Güncelleme : 17-11-2021 16:36

Prematüre Gününü Pasta Keserek Kutladılar

17 Kasım Dünya Prematüre Günü Nedeniyle Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Hastanesinde Prematüre bebek ve ailelerinin de katılımıyla bir program düzenlendi. Programda Yenidoğan ünitesinde bebekler, aileleri doktorları ve hemşireleriyle bir araya gelerek pasta kestiler

Prematüre Gününü Pasta Keserek Kutladılar

Çocuk Hastanesinde Prematüre bölümünde düzenlenen törende konuşan Neonatoloji uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Nuriye Aslı Melekoğlu, günün anlam ve önemini; “Bugün 17 Kasım Prematüre günü. Bu günü kutlamak için toplandık. Prematüre doğan, erken doğan bebekler 37 haftadan önce doğan bebekledir. Prematüre bebeklerin doğum haftaları ve kiloları da azaldıkça çok daha yoğun bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Çok daha sıkıntılı bir Yenidoğan sürecinden geçerler.  Yenidoğan ekibinin Yenidoğan’da tecrübeli hemşirelerin personellerin elinden geçerlerse çok daha sağlıkla büyürler ve sonrasında bizim tekrardan ziyaretinize gelirler. Bu bebeklerimizi hepsini burada tekrardan gördük çok mutlu olduk. Biz bir ekibiz Ama bu ekibin bir ayağı da aileler. Sonuçta hem bebeklerimiz yatarken hem de taburcu olduktan sonra sıkı ilişkilerimizi devam ediyor. Bebeklerin bakımı takipleri açısından bu güzel günümüzde bizleri de yalnız bırakmadılar hepinize tekrardan teşekkür ediyorum, Hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullanarak dile getirdi.

BİZLER SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Prematüre hakkında bilgiler de veren Dr. Öğretim Üyesi Nuriye Aslı Melekoğlu; “Prematürelik sonuçta önlenebilen durum. Özellikle riskli gebeliklerin takibi ve prematürenin önlenmesi veya önlenemediği durumlarda da bizler buralardayız. Bebeklerimizin hizmetindeyiz.   Türkiye'de doğan her 10 bebekten biri Prematüre doğuruyor.  Yaklaşık 150 bin civarında bebek her yıl prematüre olarak doğuyor.  Türkiye'de yaklaşık bir buçuk milyon doğumlarında 150 bini prematüre olarak doğuyor. Malatya’da da Türkiye oranlarına benzer bir durum söz konusu. Bebeklerimizde hiçbir ayrım yapmıyoruz. Hepsi gerçekten çok güzel.  Yani aileler evlerinde rahat uyuyamıyor, bebekleri için telaşlanıyor. Biz de gece gündüz zaten onların bakımı ile ilgili,  beslenmeleri hastalıkları taburculukları ve taburculuk sonrası bakımları yapıyoruz. Bebeklerimizin hiçbirini unutamadık zaten hepsine, Merhaba ben doktor Arzu dediğim an an herkeste aynı ışık yanıyor” şeklinde konuşarak katılım sağlayan ailelere teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından program pasta kesimi ve ikramlarla devam etti.   

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz