Sağlık
Giriş Tarihi : 20-11-2016 15:51   Güncelleme : 20-11-2016 15:51

Prematüre Dogumlar Artiyor!

Stres, obezite, sagliksiz beslenme, ileri ve erken yas çogul gebelikler prematüre dogumlari artiriyor

Prematüre Dogumlar Artiyor!

Hayata erken “merhaba” diyen çocuklar, Medical Park Hastanesi’nde düzenlenen Aceleci Leylekler etkinliginde bir araya geldi. Hizla artan prematüre dogumlar konusunda farkindalik olusturmak amaciyla düzenlenen etkinlikte, prematüre dogan çocuklarin aileleri de katilimcilarla deneyimlerini paylasti.

ERKEN DOGUM ORANI YÜZDE 11.9

Etkinlikte konusan Medical Park Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Esma Türkmen, Dünyada yüzde 10 olan erken dogum oraninin Türkiye’de yüzde 11.9 olduguna dikkat çekerek ülkemizde her yil 150 bin prematüre bebek dogdugunu ifade etti. Dr. Türkmen, prematüre dogumlarin artisindaki nedenlerini ise erken veya ileri yas gebelikleri, ürogenital sistem enfeksiyonlari, annede eklampsi ve preeklampsi sorunlari (gebelik zehirlenmesi), çogul gebelikler, stres, obezite ve sagliksiz beslenme olarak siraladi.

KUVÖZ TEKNOLOJISI ÇOK ÖNEMLI

Dünya Saglik Örgütü tarafindan 23 ile 37. gebelik haftasi arasinda dogan ve dogum agirligina göre 1000 gramin altinda olanlarin asiri derecede düsük dogum agirlikli, 1000-1499 arasi olanlarin çok düsük dogum agirlikli, 2500 gramin altinda olanlarin ise düsük dogum agirlikli olarak siniflandirilarak ‘prematüre’ kabul edildigini belirten Dr. Esma Türkmen, sunlari söyledi: “Prematüre yenidoganlari saglikla hayata kazandirmak büyük özveri ve emek istiyor. Bu bebeklerin hayata tutunabilmesi için etkin yenidogan bakim ve tedavilerinin yani sira saglik birimleri ve ailelerin isbirligi de çok önem arz ediyor. Kuvöz teknolojisi, prematüre bebek bakim ve tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Kuvöz, bebegin anne karninda geçirmek zorunda oldugu ve mahrum kaldigi sürecin dis dünyadaki tamamlayici en önemli basamaklardan birini olusturuyor.”

GELISIM SORUNLARINA NEDEN OLUYOR

Prematüre bebeklerde akut dönemde beyin, akciger, kalp, bagirsaklarla ilgili sorunlar ileriki dönemlerde ise bilissel duyusal ve nöromotor gelisim sorunlari ortaya çikabileceginin altini çizen Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr. Esma Türkmen, “Prematüre dogumlarin önlenmesi için annede saglikli prenatal izlem ve enfeksiyonlarin kontrolü, stres ve tetikleyici faktörlerin engellenmesi, erken ve çok geç yas gebeliklerden korunma, obezite ve sagliksiz beslenmenin önüne geçilmesi ve endikasyonu olmayan IVF gebeliklere (tüp bebek) bagli çogul dogumlarin önlenmesi elzemdir” dedi.

BILGILENDIRME YETERSIZ

 

Ülkemizde prematürite ve preterm sorunlari açisindan ailelere verilen destegin ve bilgilendirmenin yetersiz olduguna da dikkat çeken Dr. Esma Türkmen, söyle devam etti:

 

“Anne ve babanin prematüre bebek sahibi olmakla ilgili ruhsal ve mental olarak sürece hazirlanmasi ve desteklenmesi çok önemli. Ayrica önlemler ve izlem sürecinde yenidogan üniteleri ve aileler arasinda saglikli bir köprü kurulmali.”