Yaşam
Giriş Tarihi : 23-10-2021 12:27   Güncelleme : 23-10-2021 12:27

Prefabrik Ev İçin Ruhsat Nasıl Alınır?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak tercihinizi prefabrik ev yönünde kullanmak isteyebilirsiniz. Bu yapılar gerek ekonomik olması gerekse sunduğu avantajlar ile gözde yapı çeşitlerinden biridir. Son derece konforlu bir şekilde kullanılabiliyor olması ve aynı zamanda uzun bir kullanım ömrü sunması, bu konutların sıklıkla tercih edilmesini de beraberinde getiriyor. Peki, prefabrik evler ya da villalar için ruhsat almak gerekli mi? Bu yapılar istenen herhangi bir yere kurulabilir mi?

Prefabrik Ev İçin Ruhsat Nasıl Alınır?

 

Çeşitli nedenlere bağlı olarak tercihinizi prefabrik ev yönünde kullanmak isteyebilirsiniz. Bu yapılar gerek ekonomik olması gerekse sunduğu avantajlar ile gözde yapı çeşitlerinden biridir. Son derece konforlu bir şekilde kullanılabiliyor olması ve aynı zamanda uzun bir kullanım ömrü sunması, bu konutların sıklıkla tercih edilmesini de beraberinde getiriyor. Peki, prefabrik evler ya da villalar için ruhsat almak gerekli mi? Bu yapılar istenen herhangi bir yere kurulabilir mi?

Öncelikle prefabrik evlerin kurulumunun yapılabilmesi için arsanın imarlı olması gerektiğini belirtelim. İmarı olmayan bir yerde bu evlerin kurulumu yapılamaz. Aynı zamanda söz konusu yapılar 'uzun ömürlü konut’ sınıfında değerlendiriliyor. Dolayısıyla bu yapıların kullanılabilmesi için mutlaka ruhsat alınması da gerekir. Ruhsat almak için başvurulması gereken yerler ise ilgili belediyeler ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri oluyor. Bu resmi kurumlara başvurulması durumunda ruhsat alınması da mümkün olacaktır.

Prefabrik Evlerin Kullanım Ömrü Nedir?

Elbette prefabrik evlerin ne kadar süre ile kullanıldığı da merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Üretimde hangi malzemelerin kullanıldığı, bu malzemelerin kalitesi ve kurulumun ne oranda sorunsuz şekilde yapıldığı gibi hususlara bağlı olarak konteyner evlerin kullanım ömrünün değişebildiğini belirtebiliriz. Ancak bu süre genellikle 30 yıl ile 50 yıl arasıdır. Eğer bu villalar profesyonel ve kaliteye önem veren bir firma tarafından hazırlandıysa, kullanıcı tarafından gerekli bakım çalışmaları ihmal edilmezse bu durumda prefabrik evlerin kullanım ömründen de maksimum düzeyde faydalanmak mümkün olur.

Bilindiği gibi bu evler istendiğinde ya da gerekli görüldüğünde sökülebiliyor. Yeniden farklı bir yere nakledilebiliyor ve bu yeni yerde kurulumu yeniden yapılabiliyor. Eğer prefabrik evlerin sıklıkla yer değiştirmesi yani sökülerek yeniden takılması durumu gerçekleşirse kullanım ömrünün de bir miktar azalabileceğini belirtmeliyiz. Sonuç olarak söz konusu yapıların kullanım ömrüne dair net bir zamandan söz etmek mümkün olmasa da bu sürenin en az 30 yıl olabildiği gibi fikir sahibi olmanızı sağlayacak bir bilgiyi aktarabiliriz.

Bu arada prefabrik evlerin yılın dört mevsiminde de rahatlıkla kullanılabildiğini belirtmek gerekir. Genellikle sadece ilkbahar ve yaz mevsiminde bu evlerin kullanılabildiği yönünde yanlış bir algı var. Elbette bu bilgi gerçeği yansıtmıyor çünkü söz konusu evler sonbahar ve kış mevsimi de dahil olmak üzere tüm yıl boyuna problemsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Bunun nedeni ise prefabrik evlerin üretiminde izolasyon malzemelerinin de kullanılıyor olmasıdır. Dolayısıyla kış mevsiminde de yapıların ısısı noktasında bir sorun yaşanmıyor. Aynı zamanda ses yalıtımı noktasında da yeni nesil prefabrik ev çeşitlerinin beklentileri fazlasıyla karşılayan bir form kazandığının altını çizmek gerekir.

 

Prefabrik Evler Yeniden Boyanabilir Mi?

Bu yapıların kullanım ömrü son derece uzundur. Haliyle zaman içerisinde boyalar yıpranır ve renkleri de solar. Bu durum kullanıcılar için bir sorun teşkil etmiyor. Nedeni ise kullanıcılar tarafından bu evlerin tıpkı betonarme evler gibi yeniden boyanabildiğidir. Prefabrik evlerin yeniden boyanması evlere hiçbir şekilde zarar vermez. Bu konuda da herhangi bir endişe yaşanmasına gerek olmayacaktır. Özel bir boya malzemesi kullanılması da gerekmiyor. Bu yapıların boyanması için betonarme evler için üretilen boya malzemeleri ve boya çeşitleri kullanılabilir. Aynı zamanda boyama çalışması için ekstra bir aşamaya da gereksinim olmadığını belirtmek gerekir.

Prefabrik yapıların üretim ve kurulum süreleri değişkenlik gösterebiliyor. Yapının kaç katlı olduğu ya da kaç metrekare olduğu gibi hususlara bağlı olarak teslim sürelerinin de değişebildiğini belirtelim. Ancak genel olarak sadece 30 gün gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde dileyen herkesin prefabrik ev sahibi olması da mümkündür. Sözleşmenin hazırlanması ve üretime başlanmasının ardından kullanıcıların evlerine kavuşmaları için sanıldığı gibi aylarca beklemeleri gerekmiyor. Bu sürenin kısa olması da prefabrik evlerin sunduğu avantajlar arasında yer alıyor.

Tek katlı ya da iki katlı bir bina üzerine prefabrik ev kurulumunun yapılmasının mümkün olduğunu da bilmeyenler için aktaralım. Ancak bunun için betonarme binanın düz ve statik hesaplarının prefabrik ev kurulumuna uygun olması gerekiyor. Ayrıca göz önünde bulundurulması gereken hususlardan biri de binada soba yakılıp yakılmadığıdır. Eğer soba kullanımı mevcutsa bu durumda betonarme olan binanın baca deliklerinin de dikkate alınması çok büyük bir önem taşıyor.

Eğer siz de en yakın zamanda ve mümkün olan en kısa sürede prefabrik ev sahibi olmak istiyorsanız rotanızı kesinlikle profesyonel bir firmaya çevirmelisiniz. Karmod prefabrik ev dendiğinde en çok ön plana çıkan firmalardan biri oluyor. Bu alanda kaliteye büyük önem vermesi dikkatlerden kaçmıyor. Bununla birlikte dayanıklı materyalleri kullanması ve alanında uzmanlaşmış ekipler ile hizmet sunması da bu firmanın sıklıkla tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Karmod internet sitesizi ziyaret etmeniz durumunda prefabrik evler hakkına her türlü bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda firmanın eski projelerini de gözden geçirme şansınız olacaktır. Mutlaka prefabrik ev modellerini de inceleyin ve hangi ev modellerinin sizin için daha uygun bir seçenek olduğunu da belirleyin.