Dünya
Giriş Tarihi : 07-05-2018 13:24   Güncelleme : 07-05-2018 13:24

Polonyada Maden Ocağında Göçük

POLONYA’NIN JASTRZEBİE ZDROJ ŞEHRİNDEKİ BİR MADEN OCAĞINDA DÜN GÖÇÜK MEYDANA GELDİ. MADENDE MAHSUR KALAN 7 MADEN İŞÇİSİNİ KURTARMA ÇALIŞMALARI NETİCESİNDE 2 MADENCİ YARALI OLARAK ÇIKARILDI.

Polonyada Maden Ocağında Göçük
Polonya’nın Jastrzebie Zdroj şehrindeki bir maden ocağında dün göçük meydana geldi. Madende mahsur kalan 7 maden işçisini kurtarma çalışmaları neticesinde 2 madenci yaralı olarak çıkarıldı. 1 madencinin de cesedine ulaşan kurtarma ekiplerinin geri kalan 4 madenciyi arama çalışmaları ise sürüyor. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzje Duda ve Başbakan Mateusz Morawiecki de olay yerine gelerek kurtarma çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Polonya’nın güneybatısında yer alan Jastrzebie Zdroj şehrinde Zofiowka isimli maden ocağında göçük meydana geldi. Göçüğün meydana geldiği kısımda bulunan 7 maden işçisi madende mahsur kaldı. Bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi ve ekipman sevk edildi. Kurtarma çalışmalarına başlayan ekipler, kendileriyle her türlü bağlantının kesildiği madencilerin yerin 900 metre derinliğinde olduğunu saptadı. Dün yaşanan göçük dolayısıyla ortaya çıkan metan gazı sebebiyle madencileri kurtarma faaliyetlerine ara veren ekipler bir süre sonra çalışmalarına başladı. Gergin geçen saatlerin ardından ekipler 2 madenciye ulaştı. Hafif yaralı oldukları belirlenen bu iki işçi hemen hastaneye kaldırıldı. Ekipler devam eden arama çalışmaları neticesinde 1 madencinin cesedine ulaştı. Hayatını kaybeden madencinin göçük altında ezildiği belirlendi. Geri kalan 4 madencinin bulunduğu yer henüz tam olarak belirlenebilmiş değil.

Kurtarma ekipleri, göçüğün meydana geldiği noktada muhtemel oksijen yetersizliği nedeniyle madencilerin hayatını kaybetmemesi için 2 koldan hava tüneli açmaya çalışırken, diğer yandan da işçilerin yerini belirleme çalışmalarına devam ediyor. Madenci yakınları ise madendeki koşullar nedeniyle çok ağır yürüyen kurtarma çalışmalarını çaresizlik içinde izliyor. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzje Duda ve Başbakan Mateusz Morawiecki de olay yerine gelerek kurtarma çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Duda daha sonra hastanede tedavi gören 2 yaralı madenciyi ziyaret etti.[gallery ids="73923,73924,73925,73926"]