Türkiye
Giriş Tarihi : 16-02-2013 13:54   Güncelleme : 16-02-2013 13:54

'Polise de yazik gençlere de Diyarbakir'a da'

“Siz de biz de Diyarbakir’in güvenligini istiyoruz. Polise de yazik, bu gençlere de, molotof atan gence de yazik. Diyarbakir’a yazik, yapmayin. Siz de, biz de elele verelim madem bir süreç var, herkes bu sürece olumlu katki saglasin. Biz barisin önünde saygi ile egiliyoruz. Barisi ben sizden daha çok savunuyorum”

'Polise de yazik gençlere de Diyarbakir'a da'

Diyarbakir’da, terör örgütü elebasi Abdullah Öcalan’in yakalanip Türkiye’ye iade edilmesini protesto etmek amaciyla yürüyüs düzenlemek isteyen BDP Genel Baskan Yardimcisi Gültan Kisanak ile tartisan Diyarbakir Emniyet Müdürlügü Güvenlik Sube Müdürü Süleyman Hançerliogullari, “Siz de biz de Diyarbakir’in güvenligini istiyoruz. Polise de yazik, bu gençlere de, molotof atan gence de yazik. Diyarbakir’a yazik, yapmayin. Siz de, biz de elele verelim madem bir süreç var, herkes bu sürece olumlu katki saglasin. Biz barisin önünde saygi ile egiliyoruz. Barisi ben sizden daha çok savunuyorum” dedi.

Diyarbakir’da terör örgütü elebasi Abdullah Öcalan’in Kenya’da yakalanip Türkiye’ye getirilisini protesto etmek isteyen bir grup, Tegmenler Caddesi üzerinde bulunan Özgür Yurttas dernegi önünde bir araya geldi. Buradan Kosuyolu’na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. BDP Genel baskan Yardimcisi Gültan Kisanak ile Diyarbakir Emniyet Müdürlügü Güvenlik Sube Müdürü Süleyman Hançerliogullari arasinda kisa süreli bir tartisma yasandi. Kisanak, “Basbakan da beni tehdit etmisti. Yapmayin böyle seyler. Biz diyiyoruz ki, siz bize müdahale etmeyin yolu açin, biz Kosuyolu’na kadar yürüyecegiz. Bir açiklama yapip dagilacagiz. Sizin bir müdahaleniz ve engellemeniz, tartisma yaratacak bir pozisyon olmazsa her seyin sorumlulugunu ben aliyorum. Devletin dik durusu barisla olur. Barisi temin etmedikçe tek bir düzen kuramazsiniz. Siz bilerek bekletiyorsunuz, gergin ortam olusturmaya çalisiyorsunuz. Bekletmeseydiniz bu is bitmisti” dedi.

 

“POLISE DE YAZIK GENÇLERE DE, DIYARBAKIR’A DA YAZIK”

Diyarbakir Emniyet Müdürlügü Güvenlik Sube Müdürü Süleyman Hançerliogullari ise, herkesin Diyarbakir’in güvenligini istedigini söyledi. Hançerliogullar, “Ben sizinde böyle bir sorumlulugunuzun oldugunu düsünüyorum. Sadece kolluk güçleri getirmiyor bu görevi. Burada 5 bin tane adam var. 1 Subat’tan 15 Subat’a kadar baslamis eylemler var. Kepenkler kapali, tasli sopali saldirilar yapiliyor. Biz önceki gün Kaynartepe ve Fiskaya bölgesinde onlarca molotof bulduk. Polise de yazik, bu gençlere de yazik. Molotof atan gence de yazik. Diyarbakir’a yazik, yapmayin. Eger bir güvenlik alacaksak, siz de biz de elele madem bir süreç var, herkes bu sürece olumlu katki saglasin. Sizden daha çok sagduyuya biz sahibiz. Ama elimizde belgeler var insanlar polise tas molotof atiyor. Kanunsuz eylem yasadisi eylemdir. Örgüt propagandasi yapiliyorsa biz devletin dik durusunu gösteririz. Biz barisin önünde saygi ile egiliyoruz. Barisi ben sizden daha çok savunuyorum” diye konustu.

Daha sonra grubun, polisin belirledigi güzergahtan yürüyüs yapmasina izin verildi.