Malatya
Giriş Tarihi : 07-05-2017 19:14   Güncelleme : 07-05-2017 19:14

Piyasalar S&P’nin Kararini Ciddiye Almiyor

Referandumun ardindan Dogansehir ve Akçadag ilçe ziyaretlerinde bulanan Bakan Tüfenkci, uluslararasi kredi derecelendirme kurulusu Standard & Poor's (S&P) tarafindan açiklanan ndirmedeTürkiye'nin kredi notuna iliskin degerle bulunarak, “kredi notunu piyasalar çok da ciddiye almiyor ve tutarliliklarini yitirdiklerini görüyoruz.” dedi

Piyasalar S&P’nin Kararini Ciddiye Almiyor

>>M. ALI GÜNAYDIN

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, 16 Nisan Referandum seçiminin ardindan Dogansehir ve Akçadag ilçelerindeki Ak Parti Ilçe Baskanlilarini, Ilçe Belediye Baskanliklari ve Kaymakamliklari ziyaret etti. Ilçe gezilerinde açiklamalarda bulanan Bakan Tüfenkci, uluslararasi kredi derecelendirme kurulusu Standard & Poor's (S&P) tarafindan açiklanan Türkiye'nin kredi notuna iliskin degerlendirmede bulunarak, “Yilsonu itibariyla Türkiye'nin yüzde 4'ün üzerinde büyüyecegine inaniyorum. Dün Standard & Poor's kredi derecelendirme kurulusunun Türkiye'nin notunu negatif olarak tescillenmesi açiklamasini dogrusu çok da piyasalarin ciddiye almadigini ve en önemlisi de tutarliliginin yitirildigini görüyoruz” dedi

“16 NISAN YASANDI VE BITTI”

Dogansehir Ilçe baskanligi ziyareti esnasinda açiklamalarda bulunan Bakan Tüfenkci, “Ben sizlere, muhtarlarimiza ve teskilatlarimiza tesekkür ediyorum. Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi ile beraber milli iradenin galip gelmesi için katkida bulunduklari için Dogansehirli hemserilerimize tesekkür ediyoruz" dedi. "16 Nisan yasandi ve bitti. Artik bizim önümüze bakmamiz lazim" diyen Bakan Tüfenkci, söyle devam etti: "Biz yeni bir sisteme insallah 2019 yilinda geçecegiz. Önümüzde bir süreç var ve bu süreci iyi degerlendirmemiz gerekir. Her dem yenilenerek ama istikametten sapmadan hedeflerimize yürümemiz lazim. Biz bir yandan terörle mücadele ederken bir yandan da ekonomiyi kalkindirmaya, insanimizin refah düzeyini yükseltmeye gayret gösteriyoruz. Ekonomimizi en az zararla düzlüge çikardik. Insallah enflasyonu yilsonu itibariyle tek haneli rakamlara çekecegiz, yeter ki biz birligimizi beraberligimizi kaybetmeyelim. Teskilatlar olarak sizlerin de her daim milletin içinde olarak talepleri bizlere iletmeniz lazim.”

“DOGANSEHIR’I DOGALGAZLA BULUSTURMAYI HIZLANDIRIYORUZ”

Bakan Tüfenkci, Dogansehir'in en kisa zamanda dogalgaza kavusacagini da belirterek, "Dogansehir’in dogalgaz ihalesi yapildi. Sözlesmesi insallah haziran ayinda yapilacak ve Dogansehir'i dogalgazla bulusturmayi hizlandiracagiz" seklinde konustu. Bakan Tüfenkci, sözlerini söyle sürdürdü: "Ilçemize 100 yatakli yeni bir hastane kazandirmayi planliyoruz. Devlet hastanemiz yeni olmasina ragmen yetersiz kaliyor. Dogansehir’i saglik noktasinda kendi kendine yeter hale getirmemiz lazim. Dogansehir'in konut ihtiyacini da TOKI eliyle çözecegiz. Müftülük binasina ihtiyaç var, bu binayi da yapacagiz. Erkenek Tüneli'ni de yakin zamanda hizmete sokacagiz."

“PIYASALAR S&P’NIN KARARINI CIDDIYE ALMIYOR”

Bakan Tüfenkci, uluslararasi kredi derecelendirme kurulusu Standard & Poor's (S&P) tarafindan açiklanan Türkiye'nin kredi notuna iliskin de degerlendirme yapti. Tüfenkci: “Yilsonu itibariyla Türkiye'nin yüzde 4'ün üzerinde büyüyecegine inaniyorum. Dün Standard & Poor's kredi derecelendirme kurulusunun Türkiye'nin notunu negatif olarak tescillenmesi açiklamasini dogrusu çok da piyasalarin ciddiye almadigini ve en önemlisi de tutarliliginin yitirildigini görüyoruz. Biz Türkiye olarak dün oldugu gibi bugün de birçok kredi derecelendirme kurulusunu çok yanilttik. Onlarin aksine Türkiye güçlü bir sekilde büyümeye devam etti. Ben de tahminlerim olarak ifade edeyim, yilsonunda yüzde 4'ün üzerinde büyümeyi insallah çok önemli gelismeler olmazsa yakalayacagimiza inaniyorum.” Bakan Tüfenkci, Dogansehir de esnaf ziyareti de gerçeklestirdi. Tek tek esnafla el sikisarak sohbet eden Bakan Tüfenkci, ilçe halkinin taleplerini dinledi.

CUMHURBASKANI ERDOGAN’IN AK PARTI ÜYELIGINE DEGINDI

Bakan Tüfenkci Akçadag ilçe baskanligi ziyaretinde bir konusma yaparak 16 Nisan’da vermis olduklari destek için Akçadaglilara tesekkür etti. Bakan Tüfenkci, “16 Nisan’da Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi’nin hayata geçmesi noktasinda ortaya koydugunuz irade ile ülkenin istikametine yön verdiniz. Bunun için hepinize tesekkür ediyorum. Sizlerin vermis oldugu oylar sonucu Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan, kurucusu oldugu büyük sevdasi AK Parti’ye tekrardan üye olarak döndü. Insallah 21 Mayis’ta yine sizlerin takdiri ve istegi dogrultusunda kaptanliga da geçecek ve bu gemiyi yine yüzdürecek. Türkiye’yi ise hep beraber saha kaldiracagiz insallah” ifadelerine yer verdi.

“MILLETTEN BASKA GÜÇ TANIMIYORUZ”

Millete hizmet etmekten her zaman onur ve gurur duyduklarini vurgulayan Bakan Tüfenkci, “Bizler sizlere her daim hizmet etmekten büyük bir onur ve gurur duyuyoruz. Bunu yaparken de ne kendi sahsimizda bir keramet ariyoruz ne de bir baskasinda ariyoruz. Biz kerameti bu milletten biliyoruz ve milletten baska bir güç de tanimiyoruz. Dolayisiyla ancak sizler AK Parti’ye ve bu ülkeye istikamet çizebilirsiniz. Sizler de bunu 16 Nisan’da tasdiklediniz ve Cumhurbaskanimiza olan sevginiz, muhabbetiniz ile Türkiye’yi yeni sisteme geçirmis oldunuz. Bunun için de her birinize ayri ayri tekrar tesekkür ederiz. Biz AK Parti teskilatlari olarak il baskanligi yaptigimiz dönem ve daha öncesinden beri hep samimi bir sekilde siyaset yaptik, hep mütevazi olmaya gayret gösterdik ve dedik ki biz bu milletin hizmetkâri olacagiz. Bu millet necip bir millet. Sizlerin 15 Temmuz darbe girisimine 16 Nisan’da nasil cevap verdigini gördük. Biz Akçadag’i seviyoruz, Akçadag’i ailemiz gibi görüyoruz ve Akçadag da sag olsun hem 7 Haziran’da hem 1 Kasim’da hem de 16 Nisan’da bizlere sahip çikti Allah hepinizden razi olsun.” seklinde konustu. Bakan Tüfenkci konusmasinin devaminda özetle sunlari kaydetti.

TIBBI CIHAZLARIN TAKIBINI YAPIYORUZ

Ilçelere dagitilan ve dagitilmasi beklenen Tibbi cihazlarla ilgili konusan Bakan Tüfenkci, “Yine devlet hastanesini, egitim ve arastirma hastanesi statüsüne kavusturduk. Il baskanligi dönemimde milletvekili arkadaslarimizla beraber gidip yine ayni talepte bulunmustuk ama kabul görmemisti. Bakan olduktan sonra yine talep ettik, Allah’a hamdolsun tabelayi astik ve hastanemizi yeni unvaniyla hayat geçirdik. Hastanemizin sadece ismini degistirmekle kalmadik, oranin tibbi cihazlarini da tek tek takip ediyoruz. Sadece egitim ve arastirma hastanesinin degil, Malatya’daki diger devlet hastanelerindeki tibbi cihazlara kadar takip ediyoruz. Hatta Kamu Hastaneleri Genel Sekteri Malatya’ya gönderilen cihazlara inanamadi. Allah’a sükürler olsun, bu cihazlari Malatya’miza kazandirdik. Tüm bunlar sizlerin bize sahip çikmasi sonucu ortaya çikan basarilar. Eger sizler bizlere sahip çikmasaydiniz onkoloji hastanesinin temellerini atamazdik. Biz bu hastanemizi bitirdikten sonra onun da sözünü aldik, Malatya’ya müstakil bir kardiyoloji hastanesi kazandiracagiz. Yine Malatya organize sanayide yatirim yapanlar 6. Bölge Tesviklerinden yararlaniyor. Malatya 4. Tesvik Bölgesindeydi. Organizede yatirim yaparsaniz 5’teydi. Ama simdi 6. Bölge Tesviklerinden yararlanmalarini sagladik. Malatya içerisinde küçük sanayi siteleri var. Bu sitelerin sehrin disina tasinmasi noktasinda biz her türlü destegi vermeye haziriz. Kredileri çikardik, yer belirlenmedigi halde krediler hazir. Bir de sunu yaptik; dükkânlarin tasinmasi noktasinda faizsiz kredileri esnafimiz için hazirladik. Küçük sanayideki arkadasimiz kazandikça Malatya, Malatya kazandikça Türkiye kazanacak” ifadesinde bulundu.

“TÜRKIYE’YI 2018’E DAHA GÜÇLÜ TASIYACAGIZ”

Akçadag Ilçesinde Kayisi ile ilgili son gelismeleri degerlendiren Tüfenkci su hususlara dikkat çekti, “2016 yili zor bir yil oldu. Bu nedenle esnafimiza kredi imkânlari tanidik, bunu da yaptigimiz için Türkiye darbe girisimine ve dis baskilara ragmen 2017’ye güçlü bir sekilde girdi. Ihracatimiz artti, üretimimiz artmaya basladi. Insallah sene sonu itibariyle Türkiye’de enflasyonu ve issizligi tekrar tek haneli rakamli hanelere getirecegiz ve Türkiye’yi 2018’e insallah çok daha güçlü bir sekilde tasiyacagiz. Kayisi konusunda lisansli depoculugu getirdik ama Malatya’da kayisinin muhatabi yok. Elini tasin altina koyacak muhatap bulamiyoruz. Biz üreticiye tesvik verecegiz ama niye Malatya’da bir birlik olmasin? Simdi biz lisansli depoculuk kurulsun diye ciddi anlamda gayret sarf ediyoruz. Bunun faydasi nedir, çiftçilerimiz artik ücretsiz olarak depolara götürüp kayisilarini koyabilecekler. Ürünlerini laboratuvarda siniflandiracaklar ve saglikli sartlarda muhafaza edecekler. Onlara elektronik bir senet verecegiz ve alip satma islemlerini bu sekilde gerçeklestirecekler; kayisiyi oradan oraya tasimayacaklar. Ayrica ürün ihtisas borsasi kuruyoruz. Bu borsada kayisinin islem görmesini saglamis olacagiz. Borsa ile kayisinin Türkiye’nin farkli yerlerinde de islem görmesini saglamis olacagiz.”

“ERKENEK TÜNELI’NI BITIRIYORUZ”

Erkenek Tüneli’ne iliskin son gelismeleri aktaran Tüfenkci, “Allah izin verirse Erkenek Tüneli’mizi de bitiriyoruz. Diger bir konu da vagon onarim fabrikasi. Biz vagon onarim fabrikasini ‘lojistik merkez’ yapmak istiyorduk. Bununla ilgili biz çalismalarimizi sürdürürken diger yandan fabrikaya iliskin yeni yeni talepler ortaya çikti. Bunlardan birisi de su anda Sakarya’da üretim yapan bir firma Malatya’da üretim yapmak üzere talepte bulunuyor. Firmanin bu taleple ilgili cazibe merkezi kapsaminda müracaati var. Yine Kizilay Genel Baskanimiz, hemserimiz Kerem Kinik kardesimizle bir görüsme gerçeklestirdik. Kendileri Malatya’ya geldiler ve fabrikayi gezdiler. Netice itibariyle orada prefabrik bir fabrikanin temelini atmak istediklerini ifade ettiler” dedi.