Malatya
Giriş Tarihi : 28-05-2012 14:37   Güncelleme : 28-05-2012 14:37

Peyzaj 44 toplantisi yapildi

TÜBITAK Kamu Kurumlari Arastirma ve Gelistirme Projelerini Destekleme Programi kapsaminda, il ölçeginde Peyzaj Karakter Analizi ve Turizm Rekreasyon Açisindan Degerlendirme Toplantisi yapildi.

Peyzaj 44 toplantisi yapildi
Anemon Otel’de yapilan toplantiya; Vali Yardimcisi Bilal Bozdemir, Ankara Üniversitesi ögretim üyeleri; Prof. Dr. Sükran Sahin, Prof. Dr. Yalçin Memlük, Orman ve Su Isleri Bakanligi, Doga Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardimcisi Necdet Demiral, Çevre ve Sehircilik Bakanligi Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman ve peyzaj mimarlari katildi.
Toplantida Konusan Vali Yardimcisi Bilal Bozdemir, “Sayin Valimiz Malatya’da göreve basladigindan itibaren gerek kültür varligimizin gerekse tabiat varligimizin tespit edilmesi, kurulmasi ve bunlarin restorasyon çalismalarinin yapilmasi konusunda çok önemli çalismalar baslatmistir” dedi.
Proje Yürütücüsü ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarligi Bölümü Ögretim Görevlisi Prof. Dr. Sükran Sahin de, “Hedefimiz Malatya pilot il olmak üzere peyzajlari tanimlamak, yani dogal ve kültürel özelliklerini birbirleri ile etkilesimini dikkate alarak belirlemek. Insanlarin doga ile kurduklari iliskiler neticesinde farkli yapilar var ve Malatya’da bu farkli alanlari ortaya koymaktir" dedi 
Sahin, söyle devam etti:
"Bu yerlesim düzeni açisindan olabilir, tarimsal desen açisindan olabilir veya kentsel yerlesim tipi açisindan olabilir. Malatya o kadar çesitli ki, bir yerde ova diger yerde çok yüksek daglik, kayalik kesimler var. Malatya ile yaptigimiz anket çalismasinda Malatya’nin imaji dedigimizde akarsular öne çikarken ikinci sirada daglik, kayalik alan çikiyor ama daima birinci sirada kayisi var.”
Toplanti, 29 Mayis'ta degerlendirme toplantisi ile sona erecek.